Reklama

Sanktuaria

U Matki Bożej Kazimierskiej

Słynący łaskami obraz Matki Bożej Kazimierskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej należy do wizerunków przeżywających obecnie renesans. Dla mieszkańców parafii zawsze był on wyjątkowy, ale wprowadzenie cyklu stałych modlitw i kumulacja nabożeństw maryjnych sprawiły, że zanikający kult ożył na nowo

Niedziela kielecka 41/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Matka Boża

TD

Kościół Podwyższenia Krzyża w Kaziemierzy Wielkiej

Kościół Podwyższenia Krzyża w Kaziemierzy Wielkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ile my tutaj łask otrzymujemy, nasza Matka Boska jest po prostu cudowna – stwierdza Danuta Połetek. Wspomina historię zasłyszaną w dzieciństwie. – Gdy byłam mała, ciocia opowiadała mi, że wyprosiła sobie u Niej zdrowego synka, a spodziewała się dziecka już po czterdzieste, było więc poważne zagrożenie dla życia jej i dziecka – opowiada. Janina Iwan od swej prababci Klary dostała czerwone cenne korale i ten, jak mówi „skarb rodzinny”, podarowała Matce Bożej wtedy, gdy w sposób regularny zaczęto przy obrazie odmawiać nowennę. Obserwuje, jak nowożeńcy modlą się przy tym obrazie, jak przychodzą rodziny, jak ożywił się kult wśród znajomych. Na nowennie obecni są rodzice z dziećmi, zawsze widuje się dwóch, trzech ministrantów. – Proszę spojrzeć, obok mamy ołtarz Jezusa Miłosiernego z relikwiami krwi św. Jana Pawła II i tak sobie chodzimy, od Matki Boskiej do naszego Ojca Świętego – mówi. Przypomina także, że śp. ks. Jerzy Kantyka, wieloletni proboszcz w Kazimierzy, rozdawał obrazki z Matką Bożą Kazimierską na 50-lecie kapłaństwa.

Obecny proboszcz i dziekan kazimierski ks. kan. Janusz Mularz zauważa, że pojawiły się nowe wota („odkąd jestem proboszczem, przybyły cztery, w tym za szczęśliwy powrót męża z emigracji”), że nawet można mówić o zaczątku ruchu pielgrzymkowego. – Przyjechał do nas np. chór parafialny z jednej z krakowskich parafii – ktoś z chóru przeczytał o obrazie na naszej stronie internetowej; kościół i obraz nawiedziła także grupa z Niemiec, z partnerskiego miasta Altenstadt – mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowenna i dobre praktyki

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest od 2012 r. odmawiana codziennie – przez cały rok, pół godziny przed wieczorną Mszą św. – Okazało się po miesiącu, że kościół jest pełen ludzi, że była tak potrzeba – uważa ks. Michał Haśnik, inicjator codziennego nabożeństwa i wprowadzenia stałej pieśni maryjnej w Kazimierzy na podstawie maryjnych utworów śląskich. „Kazimierska nasza Pani... Boża Matko Kazimierska...” – śpiewają więc kazimierzanie od dwóch lat. W parafii jest dobry organista Henryk Bańdur, tekst jest pokazany na rzutnikach, pieśń więc szybko się przyjęła.

Reklama

Po nowennie jest Msza św. o Matce Bożej, a raz w miesiącu w intencji składanych próśb (zazwyczaj są to prośby o zdrowie, o siłę w walce z chorobą alkoholową). Księża z Kazimierzy Wielkiej obserwują, że próśb jest znacznie, znacznie więcej niż podziękowań, w czym Kazimierza nie odbiega od innych parafii. – Musimy uczyć się wyrażać wdzięczność za łaski – uważa ks. Haśnik.

Z kolei ks. Mariusz Rozin wprowadził nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Pod jego m.in. opieką są także dzieci przychodzące na nabożeństwa różańcowe. – Chciałbym, aby pierwsze soboty stały się dobrą stałą praktyką w Kazimierzy Wielkiej, w czym na pewno pomaga modlitwa różańcowa – dodaje ks. Rozin. Wyrazem pobożności maryjnej są nabożeństwa fatimskie (odprawiane od kilku lat) czy organizowane pielgrzymki. I tak 26 sierpnia ok. 50 osób w ulewnym deszczu przeszło do Skorczowa, do Matki Bożej Częstochowskiej.

Maryjną modlitwę w parafii podtrzymują koła różańcowe. Każde z nich ma swojego patrona, o czym przypominają obrazy w kościele, umieszczone tam w 2013 r. w odpust parafialny. To św. Jan Paweł II, św. Siostra Faustyna, bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy św. Michał Archanioł.

Wizerunek

Źródła parafialne podają, że obraz jest czczony od XVIII wieku, czyli zapewne od momentu ufundowania go do kościoła. Mógł być namalowany na przełomie XVII/XVIII wieku. – Z tym obrazem to tak, jak z kimś bardzo bliskim. Widzę moją mamę i inne kobiety z rodziny, jak się z wiarą modlą. Ja sam, jako 7-latek zaczynałem tutaj służbę ministrancką. Był grudzień i roraty, ciemno i chłodno, ale to chwile absolutnie niezapomnianie – wspomina Andrzej Bienias, emerytowany bibliotekarz, regionalista.

Reklama

Jest to obraz olejny na płótnie, nieznanego malarza, utrzymany w konwencji barokowej. Ten w kazimierskim wizerunku jest wtórną kopią obrazu Mater Dei Salus Populi Romani, znajdującego się w kościele Santa Maria Maggiore w Rzymie. Wizerunek jest przykryty sukienką srebrną ręcznie trybowaną i cyzelowaną, pochodzącą z początku XVIII wieku. Trzeba wspomnieć, że w zwieńczeniu nastawy ołtarza znajduje się, jak mówi Ksiądz Proboszcz, „mała Matka Boska” – czyli obraz św. Anny z Córką – Najświętszą Maryją Panną, malowany farbami olejnymi na płótnie. Ołtarz Matki Bożej wykonany z drzewa polichromowanego i złoconego jest datowany na drugą połowę XVIII wieku, na co wskazuje stylistyka całości. Ołtarz jest odnowiony i zadbany, a całości dopełniają piękne kompozycje kwiatowe, układane przez s. Nikodemę.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o Kazimierzy Wielkiej pochodzą z 1320 r. Wieś za panowania króla Władysława Łokietka zapisana jako Cazimiria, była siedzibą rodową Kazimierskich, otrzymaną w darze od króla za wierną służbę.

Pierwszy kościół drewniany został zastąpiony nowym, zbudowanym w 1663 r. przez Stanisława Warszyckiego, kasztelana krakowskiego, następnie był rozbudowywany w latach 1894-1895. Świątynię konsekrował bp Tomasz Kuliński 16 IX 1895 r. Zapewne obraz Matki Bożej Kazimierskiej znajdował się już w kościele.

W prezbiterium zwraca uwagę barokowy ołtarz z wyobrażeniem Ukrzyżowania. Przy tęczy znajdują się dwa ołtarze boczne. W lewym – wspomniany barokowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (XVII/XVIII wieku) w srebrnej sukience (na zasuwie obraz św. Antoniego z Padwy z końca XIX wieku, na mensie ołtarza – obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy). W prawym ołtarzu – obraz św. Franciszka Salezego z I poł. XIX wieku. Kościół posiada liczne epitafia kamienne z XVIII i XIX wieku, malowidła ścienne i sufitowe oraz oryginalne kielichy i monstrancje.

Obecnie parafia liczy 5 tys. osób. Należą do niej: część Kazimierzy (najstarsza) oraz wioski: Odonów, Donosy, Stradlice, Wojciechów, Podolany. Parafia posiada stronę internetową: www.parafiakazimierza.pl

Pieśń do Matki Bożej Kazimierskiej

Kazimierska nasza Pani,
Ty nam Matką zawsze bądź.
My opiece Twej oddani,
więc nam miłościwie rządź.

Nie opuszczaj nas, Maryjo,
swoje łaski na nas zlej.
Boś Ty naszą jest nadzieją,
przeto nas wysłuchać chciej.

Wszak Tyś naszą jest patronką,
od stuleci tu Twój gród.
Ciebie możną opiekunką
sławi kazimierski lud.

Nie opuszczaj nas, Maryjo...

Tyś nad nami w różnych czasach
wyciągała swoją dłoń,
Tak i dzisiaj, Matko nasza,
lud swój kazimierski chroń.

Nie opuszczaj nas, Maryjo...

Ty udzielasz nam ratunku
w niespokojne i złe dni,
Boś jest naszą opiekunką,
Maryjo! – ufamy Ci!

Nie opuszczaj nas, Maryjo...

2014-10-09 07:56

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maj jak Matka Miłosierdzia

Niedziela rzeszowska 18/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Matka Boża

majówka

Ks. T. Nowak

Kapliczka przy ul. H. Sienkiewicza w Rzeszowie

Kapliczka przy ul. H. Sienkiewicza w Rzeszowie

Przed nami miesiąc, w którym kwitną tulipany, niezapominajki i konwalie. Miesiąc, w którym sady zdobią kwitnące jabłonie. Tu i ówdzie można spotkać motyle i chrabąszcze. Nazwa „maj” pochodzi od łacińskiego określenia jednego z miesięcy – maius. Rzymianie nazwali tak miesiąc od rzymskiej bogini Mai, czyli matki. W języku polskim określenie „maić” oznacza tyle samo co stroić. Nieprzypadkowo, staropolska nazwa maja brzmiała „trawień”. Stroi się ziemia w trawy, kwiaty, owoce i liście. Stroi się nie tylko na poziomie natury. Wszak wszechświat to nie tylko przyroda. Wszechświat to, obok natury, także kultura. Wszechświat to także niedostępny zmysłom porządek duchowy. Ktoś, kto patrzy na świat oczami wiary, obok motyli i chrabąszczy, widzi aniołów. A w niebie cherubini i serafini z wszystkimi świętymi nieustannie wielbią Stwórcę i Odkupiciela. W maju, bardziej niż w innych miesiącach, wszechświat chlubi się postacią Maryi – Matki Bożej. W diecezji rzeszowskiej Jej osoba zostanie szczególnie zauważona przez kolejną już koronację cudownego wizerunku Najświętszej Maryi Panny. Na 30 maja zaplanowano koronację obrazu Matki Bożej w Głogowie Małopolskim, gdzie od końca XVII wieku jest czczona jako „Uzdrowienie chorych”. Wobec licznych zmagań ludzkich z chorobami ciała i duszy będzie to przypomnienie o potrzebie zaufania Panu Bogu w każdej sytuacji. Wcześniej czeka nas ważne dla całego państwa i narodu wydarzenie – wybory prezydenckie. Przy okazji wyborów zawsze pojawiają się nowe oczekiwania i nadzieje. I choć nie żyjemy w czasach niewoli, aktualne są słowa prymasa Królestwa Polskiego Jana Pawła Woronicza. W 1818 r. wygłaszał mowę pogrzebową nad trumną Tadeusza Kościuszki w katedrze wawelskiej. Wspominając nadzieję pokładaną w Napoleonie, mówił: „Wzniósł się więc ogromny kolos potęgi, nadziejami naszymi rozdęty. Jeszcześmy się nie obejrzeli, a już go nie było (...) Kiedy więc i to nie pomogło, cóż nam zostaje? Oto oprzeć się na prawdzie doświadczonej (...): Rada Pańska trwa na wieki. (...) Tysiąc blisko lat dobiega, jak się to na ojcach naszych iściło, a pokolenia pokoleniom podawały skutki tej prawdy: Błogosławiony naród, którego Bóg jest Panem”. Zmieniają się prezydenci, premierzy, posłowie, ministrowie. Wraz z nimi zmienia się prawo, uchwały i ustawy. Mimo to mamy trwały punkt odniesienia, gwarancję stabilności, niezmienne prawo: Boga, który jest naszym Panem. Maryję, która przez uczestnictwo w królewskiej godności Jezusa Chrystusa jest naszą Królową, Matką, Panną, Gwiazdą, Pocieszycielką. W tym roku do licznych tytułów Matki Bożej zawartych w Litanii Loretańskiej, po raz pierwszy na majówce, po wezwaniu: „Matko Łaski Bożej”, dodamy określenie: „Matko Miłosierdzia”. W poczuciu miłości, opieki, przebaczenia i miłosierdzia, jakie płyną od Boga i Matki Bożej, patrzmy na naturę i kulturę. Na to, co widzialne i niewidzialne. Na człowieka i wszystkie jego troski.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Duch Święty?

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Przytoczę historię o pewnym chłopcu – trudno powiedzieć, czy wydarzyła się ona naprawdę. Otóż ten chłopiec poszedł kiedyś do spowiedzi. Nie był jednak rozmowny podczas tej spowiedzi, powiedział tylko: „Niech ksiądz mi przebaczy, ponieważ zgrzeszyłem: obrzucałem błotem i kamieniami autobusy i pociągi oraz nie wierzę w Ducha Świętego”. Jak by nie patrzeć na tę historię, jedno wydaje mi się bardzo naiwne, a nawet wręcz głupie: nie wierzyć w Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję