Reklama

Z muzycznej szuflady

Dekalog. Ostatnia prosta

Oratorium „Dekalog” – próba powrotu do podstaw, do elementarza wiary i zasad człowieczeństwa – Ewangelii i przykazań. Artyści z Polski i ze świata chcą przypomnieć, że Dekalog to źródło życia i szczęścia

Niedziela Ogólnopolska 51/2015, str. 68-69

[ TEMATY ]

Niedziela Młodych

lukaszpietrzak.pl

Spotkanie organizacyjne przed realizacją nadzwyczajnego projektu międzynarodowego „Dekalog”. Od lewej: ks. Daniel Łuka, Radek Grabowski, Piortr Łukaszewski, Marek Kamiński, Marcin Pospieszalski, Sławek Mroczek, ks. Ryszard Bordzań

Spotkanie
organizacyjne
przed realizacją
nadzwyczajnego
projektu międzynarodowego
„Dekalog”.
Od lewej:
ks. Daniel Łuka,
Radek Grabowski,
Piortr Łukaszewski,
Marek
Kamiński, Marcin
Pospieszalski,
Sławek Mroczek,
ks. Ryszard
Bordzań

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Płyta „Dekalog Prolog”, będąca zwiastunem i pierwszym elementem tego projektu muzycznego, od roku jest w sprzedaży (pisaliśmy o tym na łamach „Niedzieli Młodych” nr 23/7 czerwca 2015 r.), teraz pora na działania zasadnicze. 1 lutego 2016 r. artyści wchodzą do gdańskiego studia muzycznego i do końca miesiąca realizują nagrania.

Przypomnienie

Radek Grabowski – przedsiębiorca, producent muzyczny, pasjonat – jako inicjator projektu zaprosił do udziału w nim Marcina Pospieszalskiego, kompozytora i producenta muzycznego. Postanowili krok po kroku realizować swój pomysł przy zaangażowaniu wielu artystów. Nagrali płytę „Dekalog Prolog” („I´m the Lord, your God”).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kontynuacja

Producenci zastanawiali się, czy uda się stworzyć całe oratorium i ukazać 10 przykazań. Okazuje się, że tak. Po długim okresie zmagań i przygotowań ruszają z realizacją nagrań „Dekalogu”. I niespodzianka – na płycie znajdzie się też 11. utwór – „Przykazanie Miłości”. Marcin Pospieszalski tak je tłumaczy: – Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy wypowiada słowa: „Jezus powiedział do swoich uczniów: Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”. Tym samym przykazanie miłości bliźniego czyni jakby zwieńczeniem Dekalogu.

Właściciel Studia muzycznego Custom34 Sławomir Mroczek podkreśla, że jest osobą wierzącą i Jan Paweł II jest mu niezwykle bliski, stąd nie wyobraża sobie, by nie wspierać takiego dzieła. Zrobił wszystko, by studio nagrań przez cały miesiąc było udostępnione muzykom zaangażowanym w projekt. Wezmą w nim udział wybitni polscy i zagraniczni artyści, m.in. Robert Friedrich i Dariusz „Maleo” Malejonek oraz Michael Patrick Kelly, Al Bano Carrisi, Tony Melendez. Muzyków wspiera Orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a wokalistów – Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

Idea

Dzieło jest hołdem artystów dla św. Jana Pawła II. Jego twórcom chodzi o pokazanie młodemu człowiekowi systemu wartości chrześcijańskich, wskazanie na pewne zasady niezmienne, którymi człowiek powinien kierować się w życiu. To również pokojowe przesłanie oparte na prawdach moralnych zawartych w dziesięciu przykazaniach. Jest to tym istotniejsze, że Europa odeszła od chrześcijaństwa, a młodzi ludzie bardzo często są zagubieni.

Reklama

Dzieło jest wspólnym przedsięwzięciem ze Stowarzyszeniem Papieskim „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. – Chcemy na nowo ukazać atrakcyjność chrześcijaństwa. To jest ważne przesłanie do młodego człowieka, by podjął refleksję nad tym, jak żyje i czym żyje. Chrześcijaństwo wskazuje na dobro, w którego realizację trzeba się czynnie zaangażować. Dochód z płyt będzie przeznaczony na wsparcie i pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują, co wesprze również działania Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia.

W projekt zaangażował się również światowej sławy podróżnik Marek Kamiński. – W swojej książce „Wyprawa” pisał, iż o urzeczywistnieniu marzeń decyduje umiejętność budowania scenariuszy – mówi Radek Grabowski. – Tak też jest w przypadku projektu „Dekalog”, w którym grupa osób pisała scenariusz latami, bazując na swoim doświadczeniu. W tej samej książce autor, który zdobył dwa bieguny i odbył niezliczone ilości wypraw, mówi, że każdy cel, który chcemy osiągnąć, budowany jest przy udziale i zaangażowaniu wielu osób przez bycie razem i wspólne działanie – kończy.

Finał

Każdy z twórców biorących udział w projekcie przypisał do siebie przykazanie, które do niego najbardziej przemawia, i nagra własną impresję. Treść przykazań będzie w oryginalnym brzmieniu, ale autorzy mogą ją przekazać we współczesnej, nieco innej formie. – Przypadło mi w udziale 5. przykazanie, Nie zabijaj – mówi Piotr Łukaszewski, muzyk rockowy. – Wydaje mi się, że w dzisiejszym czasie, m.in. w kontekście prześladowań chrześcijan, to ważne dla mnie przykazanie i zadanie, czuję dużą odpowiedzialność, by sprostać wyzwaniu.

Reklama

Materiał po masteringu oraz mix´ie zostanie wydany przez jedno z czołowych światowych wydawnictw muzycznych w dystrybucji międzynarodowej.

Niezwykłym finałem pracy wszystkich artystów będzie koncert z ich udziałem oraz jednego składu muzycznego (w tym chór oraz orkiestra i muzycy) podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Więcej informacji:
www.facebook.com/decalogue.pl
www.decalogue.pl
www.pkwp.org
www.custom34.com

2015-12-15 11:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MAGIS znaczy więcej

Niedziela Ogólnopolska 2/2016, str. 50-53

[ TEMATY ]

Niedziela Młodych

Łukasz Sośniak

Kto jest kim? Kolory bluz: żółta – Waldek Los SJ niebieska – Jacek Olczyk SJ brązowa – Marek Firlejczyk SJ czerwona – Paweł Kowalski SJ

Kto jest kim?
Kolory bluz:
żółta – Waldek Los SJ
niebieska – Jacek Olczyk SJ
brązowa – Marek Firlejczyk SJ
czerwona – Paweł Kowalski SJ

Rozmowa z młodymi jezuitami, którzy w Krakowie, pod dowództwem o. Waldka Losa SJ, koordynują program MAGIS 2016, czyli jezuickie przygotowanie do ŚDM

MAGIS 2016. Co to takiego?

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

[ TEMATY ]

parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Liturgia ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Eucharystię będą koncelebrowali biskupi z metropolii warszawskiej, a homilię wygłosi bp Zbigniew Zieliński, biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję