Reklama

Niedziela Kielecka

Święta Rodzina mobilizuje Radomice

Parafii Radomice patronuje Święta Rodzina, której święto było obchodzone w Kościele 27 grudnia – w Radomicach był to odpust parafialny. Święta Rodzina w radomickim kościele jest wyobrażona w formie płaskorzeźby w ołtarzu głównym, odnajdziemy ją także w obrazie. Podświetlany w okresie świątecznym napis nad głównym wejściem również przypomina wezwanie kościoła w Radomicach oraz zachęca do refleksji nad kondycją parafialnych rodzin

Niedziela kielecka 2/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

odpust

TD

Ołtarz główny w Radomicach

Ołtarz główny w Radomicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego akurat takie – bardzo niespotykane, jeśli nie jedyne w diecezji kieleckiej, wezwanie kościoła? Być może odpowiedzią jest zapis w Kronice parafialnej: „Kiedy już wszystko było na dobrej drodze, w uroczystość Świętej Rodziny, 30 grudnia 1984 r., ks. bp Mieczysław Jaworski poświęcił plac pod budowę kaplicy na Chudej Górze. I wtedy się zaczęło…” – pisze twórca parafii ks. Józef Wójcik, szeroko relacjonując trudne początki w trudnych latach 80., perypetie z pozwoleniami, urzędowe przepychanki, restrykcje, ale i ogromny zapał ludzi, którzy chcieli mieś swoją parafię, swój kościół. Tamte czasy dokumentują czarno-białe zdjęcia.

Zawierzają Najświętszej Rodzinie

Rokrocznie odpust parafialny jest obchodzony w pierwszą niedzielę po świętach Bożego Narodzenia, z uroczystą Sumą o godz. 12, i – jeśli pogoda pozwoli – z procesją eucharystyczną wokół kościoła. Jest czytany List Episkopatu o Świętej Rodzinie. Parafianie odmawiają Litanię do Najświętszej Rodziny, modlitwę pt. „Poświęcenie się Świętej Rodzinie” oraz „Akt Zawierzenia Najświętszej Rodzinie”, w którym proszą m.in.: „Święta Rodzino, z wielką radością przychodzimy do Ciebie, aby prosić Cię o pomoc. Sami słabi jesteśmy i biedni. Nie liczymy też na nasze zasługi i dobre uczynki, ale wyłącznie na Twoją łaskawość i dobroć. Wierzymy, że ze szczególną miłością spojrzysz na naszą rodzinę i otoczysz ją przemożną opieką. Niech nasza rodzina katolicka, odnowiona według Rodziny Nazaretańskiej, stanie się Świątynią Bożą, w której każdy znajdzie pokój w udrękach, schronienie w zawodach, podporę w upadkach i nadzieję w zwątpieniach”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ten dzień jest też okazją do jubileuszy rodzinnych i małżeńskich. Ks. proboszcz Henryk Gawroński zauważa, że ludzie „rodzinnie” uczestniczą we Mszach świętych, w parafii jest „dużo szlachetnych rodzin”, a ok. 70 proc. mieszkańców regularnie chodzi do kościoła. Na roratach o 6 rano bywa 50 osób, na Różańcu ponad 100 – parafia liczy ok. 1300 osób – co jest m.in. owocem rodzinnego stylu życia. Nie ma też rozwodów, choć coraz częściej bywają pary mieszkające ze sobą bez ślubu.

Reklama

Święta Rodzina w świętokrzyskim pejzażu

Wnękę ołtarzową w kościele w Radomicach wypełnia panoramiczna płaskorzeźba wykonana w drewnie lipowym przez kieleckiego rzeźbiarza Władysława Trzpiota, jako – i tu ciekawostka – wotum za dobrą żonę, kobietę pochodzącą z tej parafii (i spoczywającą już na cmentarzu obok kościoła).

Płaskorzeźba to szeroka scena figuralna otaczająca centralnie ustawiony krzyż. Wszystkie przedstawione postacie, m.in. Apostołowie i Święta Rodzina, łączą się z elementami lokalnymi – Górami Świętokrzyskimi, ich historią, legendami, sanktuarium na Świętym Krzyżu. Ponieważ ołtarz pojawił się w kościele podczas obecności Jana Pawła II w Masłowie, odnajdziemy na nim także motto: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Władysław Trzpiot jest także autorem stacji drogi krzyżowej. Świętą Rodzinę mamy także na obrazie w bocznej nawie – to dar od wiernej czcicielki Rodziny z Nazaretu. W kościele znajduje się także ciekawa drewniana chrzcielnica (autorstwa Władysława Trzpiota) i drewniany krzyż (wyrzeźbił go Stanisław Porzucek) oraz ławki z jesionu, mające swoją lokalną historię – zostały wykonane z drzew wyrosłych na cmentarzu w Lisowie, gdzie spoczywają przodkowie parafian z Radomic.

Zbudowana od podstaw

Parafia Radomice została wydzielona z obszaru parafii Lisów, ale zanim do tego doszło, w połowie lat 80. utworzono tutaj ośrodek katechetyczny z kaplicą dojazdową, wznoszony pod kierunkiem ks. Józefa Wójcika. Obecny proboszcz ks. Henryk Gawroński posługuje w Radomicach 27 lat.

15 lutego 1991 r. parafia została erygowana przez bp. Stanisława Szymeckiego. Budynek świątyni był już z grubsza gotowy, ale należało wyposażyć wnętrze, wybudować plebanię, pomyśleć o parafialnym cmentarzu (1990).

Reklama

Równolegle budowano zakrystię, instalowano dodatkowe okna i ławki, kupowano naczynia liturgiczne – słowem wszystko to, co jest niezbędne dla sprawowania kultu. 18 lutego 2001 r., w 10. rocznicę erygowania parafii, bp Kazimierz Ryczan w asyście biskupów pomocniczych Mieczysława Jaworskiego i Mariana Florczyka poświęcił kościół w Radomicach.

Kościół jest położony na wzgórzu, ogrodzony, z ładnie utrzymanym otoczeniem. Wzdłuż nawy, ale na zewnątrz, ustawiony na trawniku, znajduje się pomnik św. Jana Pawła II; w planach parafii jest umieszczenie naprzeciw pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego. Przed kościołem – spory parking. Tuż pod dzwonnicą znajduje się kaplica przedpogrzebowa, z zamontowaną klimatyzacją.

Krzyż Pojednania

Lokalną osobliwość stanowi Krzyż Pojednania na cmentarzu parafialnym, postawiony w intencji polsko-niemiecko-rosyjskiego pojednania, zaprojektowany przez inż. Głowackiego. Jak głosi trójjęzyczna informacja na owalnych tablicach wspartych o krzyż, w styczniu 1945 r. na południe od Kielc, w okolicach Radomic, Chmielnika i Morawicy doszło do ciężkich walk. Wojska niemieckie wpadły w kocioł, ustawiony przez armię radziecką. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. 30 tys. żołnierzy. „Niech ich śmierć napomina zawsze potomność do pojednania” – wzywa inskrypcja.

Obelisk został ufundowany kilkanaście lat temu przez byłych żołnierzy niemieckich. Przyjeżdżają tutaj raz do roku, kilkanaście osób z rodzinami, w pierwszą niedzielę września, i zawsze proszą o Mszę św., która jest sprawowana po polsku i po niemiecku.

Parafia dla każdego

Wierni z parafii mieszkają w Radomicach I, Radomicach II, Skrzelczycach i częściowo w Brudzowie. Więcej ludzi umiera niż się rodzi, ale parafia rośnie, bo przybywa ludzi z zewnątrz, chętnie kupujących działki budowlane, położone stosunkowo blisko Kielc. Jednak większość parafian to emeryci, renciści, bezrobotni. Pod koniec 2015 r. odnotowano 4 śluby, 8 chrztów i 14 pogrzebów.

Reklama

Dla chętnych, oczekujących czegoś więcej niż niedzielna Msza św., jest szereg propozycji, m.in.: 10 kół różańcowych żeńskich i 1 męskie, koło biblijne, kółko misyjne, młodzieżowy chórek śpiewaczy, grupa lektorów. Przy kościele powstaje biblioteka, która zgromadziła już 1000 tytułów. Na terenie parafii działa Klub Wolnej Strefy, jest także Szkoła Podstawowa w Radomicach, prowadzona przez stowarzyszenie, z przedszkolem.

Drugi odpust w parafii przypada w uroczystość św. Antoniego – 13 czerwca.

* * *

Święta Rodzina z Nazaretu to Jezus, Maryja i Józef

Rodzina prowadziła skromne życie, pracując ciężko na codzienny chleb, uczęszczając na modlitwy w synagodze, wykonując obrzędy przypisane przez Prawo, obchodząc pobożnie nakazane święta. Zapewne zewnętrzne życie modlitewne Świętej Rodziny nie różniło się od życia praktykujących pobożnych Izraelitów w tamtej epoce.

Święta Rodzina żyła prosto, pokornie, ubogo, pracowicie, z miłością do tradycji kulturowych i religijnych swego narodu. Bóg w Świętej Rodzinie objawia, że zwyczajne życie codzienne jest tym miejscem, w którym On na każdego czeka.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust i jubileusz 60-lecia kapłaństwa

Niedziela częstochowska 32/2017, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

kapłaństwo

Zofia Białas

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Sobota 22 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie, której proboszczem od 2002 r. jest ks. Sylwester Rasztar, stała się dniem podwójnej uroczystości. Poza dorocznym odpustem, poświęconym św. Marii Magdalenie, patronce parafii i kościoła, mieszkańcy parafii Ożarów uczcili 60. rocznicę święceń kapłańskich ks. kan. Henryka Polaka, proboszcza w latach 1985 – 2002, autora pieśni o Marii Magdalenie, instalatora kopii obrazu „Noli me tangere” w ołtarzu głównym kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Rada Stała KEP przypomina stanowisko Kościoła nt. godności każdej istoty ludzkiej

2024-05-08 16:49

[ TEMATY ]

KEP

godność

Adobe.Stock

W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii - napisali członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Stanowisku w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

Członkowie Rady Stałej KEP przypominają punkt 47. Deklaracji Dykasterii Nauki Wiary Dignitas infinita o godności człowieka. „Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji” - czytamy w Deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Nadmorska Pani, módl się za nami...

2024-05-08 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Adobe.Stock

Kult Matki Bożej w Swarzewie sięga czasów przed reformacją a z Jej historią związanych jest kilka legend.

Rozważanie 9

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję