Reklama

Niedziela Rzeszowska

Mediacje małżeńskie

O rekolekcjach, które pomagają na nowo zakochać się w żonie oraz patrzeć z zachwytem na męża, opowiadają Marta i Dominik Hudzikowie ze wspólnoty Spotkania Małżeńskie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym są Spotkania Małżeńskie? To stowarzyszenie działające w Polsce od 30 lat. Jego ośrodki znajdują się aż w 26 miejscach – wszędzie tam, gdzie są małżeństwa chętne do tego, aby zadbać o swój związek, korzystając z proponowanych przez ruch metod. Ośrodek rzeszowski powstał w 1987 r. i obecnie prowadzi spotkania w parafiach: Matki Boskiej Saletyńskiej, św. Jacka – Ojcowie Dominikanie, Bernardyni i przy kościele św. Jadwigi. Przygotowujemy się do rozpoczęcia spotkań w Dębowcu. Warto dodać, że pracujemy także poza granicami Polski – właściwie wszędzie tam, gdzie znajdują się Polacy. Jako ciekawostkę dopowiem, że w kościele prawosławnym jest bliźniaczy ruch do naszego. Jeden z popów miał problemy w swoim małżeństwie. Przyjechał do nas i udało mu się odbudować związek. Po powrocie rozpoczął starania nad przeniesieniem naszej metody pracy do swojej parafii.

Najważniejsze zadania

Istotą Spotkań Małżeńskich są weekendowe rekolekcje. To czas, kiedy małżonkowie mogą się na nowo poznać i podzielić tym, co naprawdę czują. To także czas na naukę skutecznej komunikacji, opartej na dialogu. Rekolekcje prowadzone są w formie warsztatowej, przez małżeństwa oraz księdza – nie pełnią oni jednak funkcji mentorów czy terapeutów, ale szczerze opowiadają o doświadczeniach ze swojego życia. Ich rolą jest wprowadzenie uczestników w poruszane zagadnienie i pobudzenie małżonków do refleksji o nich samych i łączącej ich relacji. Prowadzące małżeństwa różnią się między sobą wiekiem, stażem i trudnościami, które pojawiają się w ich życiu. Nie ma tematów niewygodnych i przemilczanych. Wszystko, co może się wydarzyć w małżeństwie, jest warte uwagi. Istotna jest nie tylko psychika i dusza małżonków, ale także ich fizyczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czy uczestnikiem może być małżeństwo cywilne, bez ślubu kościelnego?

Jeżeli nie mają przeszkód przed zawarciem ślubu kościelnego, to jak najbardziej zapraszamy. Mają takie same problemy w dialogu jak każde małżeństwo. Natomiast jeżeli nie mogą zawrzeć sakramentu, prosimy o uczestniczenie w rekolekcjach dla małżeństw niesakramentalnych. Informacja o terminach dla powtórnych związków po rozwodzie jest na naszej stronie ogólnopolskiej SpotkaniaMalzenskie.pl. Nie prowadzimy takich rekolekcji w Rzeszowie, gdyż nie mamy animatorów z takim doświadczeniem, którym mogliby podzielić się z uczestnikami.

Reklama

Czy w rekolekcjach może uczestniczyć ktoś, kto nie wierzy w Boga lub nie chodzi do kościoła?

Bóg chce, aby człowiek był szczęśliwy w swoim małżeństwie. Niezależnie od tego, czy chodzi do kościoła, czy też z jakichś powodów jest daleko od niego. Dlatego też na weekendzie jest miejsce dla każdego. Wszyscy są zaproszeni do uczestnictwa we Mszy św. i modlitwie, ale jeśli dla kogoś jest to trudne, to bez obaw może ten czas spędzić inaczej. Już samo to, że ktoś przyjeżdża na rekolekcje, świadczy o jego dobrych intencjach. Warto często zapraszać Boga do swojego małżeństwa, ale jak to w życiu bywa – czasem dla własnego komfortu człowiekowi wydaje się, że najpierw sam powinien trochę u siebie posprzątać.

Jaka jest formuła pracy na rekolekcjach?

Rekolekcje opierają się na działaniu. Krótkie wprowadzenie par prowadzących oraz księdza to tylko baza do dalszej pracy. Każdy z uczestników podczas rekolekcji poznaje siebie samego oraz swojego małżonka. Uczy się akceptacji różnorodności i czerpania z niej siły. To są podstawy do tego, aby autentycznie zadbać o małżeństwo i być w nim naprawdę szczęśliwym.

Czym dzielą się uczestnicy z innymi osobami?

Uczestnicy na rekolekcjach mogą się czuć całkowicie bezpiecznie. Wszystko, co ich dotyczy, to o czym ze sobą rozmawiają i to jakie mają problemy, zostaje między nimi. Dla pełnego komfortu rozmowy małżonków odbywają się tylko między nimi, w ich własnych pokojach za zamkniętymi drzwiami. Małżonkowie mogą sobie pozwolić na szczerość i pokazanie prawdziwych emocji. Co ważne, na rekolekcje małżeństwa przyjeżdżają bez dzieci. Z jednej strony jest to okazja do tego, aby spędzić czas tylko ze sobą (niejednokrotnie pierwszy raz od wielu lat), a z drugiej – szansa na efektywną pracę nad szczęściem w małżeństwie.

Reklama

Dla kogo są Spotkania Małżeńskie?

Dla wszystkich! Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że na każdym etapie związku, niezależnie od skali pojawiających się problemów i stopnia zaangażowania małżonków, warto przeżyć wspólnie tego typu weekend. Małżeństwa o krótkim stażu mają okazję nauczyć się rozmawiania o problemach związanych z początkami bycia razem, a pary o długim, często kilkudziesięcioletnim stażu, mogą na nowo odkryć siebie, usłyszeć, co mówi do nich małżonek. Zdarza się także, że przyjeżdżają małżeństwa z rozpoczętą sprawą rozwodową, czy nawet takie, które już nie mieszkają ze sobą. Na rekolekcyjnych weekendach nie rozwiązuje się problemów, ale gromadzi coś w rodzaju skrzynki z narzędziami – tak aby korzystając z niej, przeprowadzić gruntowną renowację związku. Albo chociaż mały remont, tak aby żyło się lepiej.

Co ma zrobić ksiądz, który chciałby pracować z małżeństwami?

Pierwszym krokiem jest uczestniczenie w rekolekcjach. Ksiądz nie prowadzi żadnych animacji podczas swoich pierwszych rekolekcji. Otrzymuje pytania, oczywiście są one inne od tych, które zadajemy małżeństwom, i prowadzi dialog z Panem Bogiem. Słyszałem świadectwo jednego z księży, który powiedział, że na tych rekolekcjach doświadczył, co to znaczy, że Kościół jest jego oblubienicą. Teoretycznie to on to wszystko wiedział – w tej chwili kończy doktorat – ale dopiero tutaj tego doświadczył. A z głowy do serca jest największa odległość w kosmosie.

Czy istnieje jakaś propozycja dalszej pracy dla małżeństw, które były uczestnikami takiego weekendu małżeńskiego?

Często zdarza się tak, że pary wyjeżdżające z weekendu czują pewien niedosyt. Zachęcone pozytywnymi doświadczeniami, chcą kontynuować rozpoczętą na rekolekcyjnym weekendzie pracę, ale czują, że potrzebują wsparcia z zewnątrz. Specjalnie dla nich są tworzone Małe Grupy, gdzie w atmosferze wzajemnego zrozumienia można doskonalić swoje metody komunikacyjne, poznawać coraz lepiej swojego małżonka i korzystać z bogatego doświadczenia innych. W comiesięcznych spotkaniach Małych Grup uczestniczy kilka małżeństw oraz ksiądz. Wszyscy, którzy uczestniczyli w weekendzie rekolekcyjnym, mają możliwość wzięcia udziału w rekolekcjach pogłębiających. Mają one sprecyzowane tematy: potrzeby, temperamenty, więź erotyczną. Czasem pary decydują się na takie rekolekcje bardzo szybko, a czasem robią to po kilku latach. Każdy ma prawo do samodzielnej decyzji. Tak naprawdę to jeżeli ktoś był na rekolekcjach podstawowych przed kilku laty, to może pojechać jeszcze raz na edycję podstawową – na pewno sporo się u nich zmieniło od tamtego czasu i będą mieli o czym rozmawiać.

Reklama

Cel rekolekcji?

Celem rekolekcji jest zakochać się w żonie. Zachwycić się mężem. Uwierzyć w siłę i wyjątkowe piękno własnego małżeństwa.

Gdzie można znaleźć informacje o terminach rekolekcji?

Wszystkie informacje są naszej stronie internetowej: rzeszow.spotkaniamalzenskie.pl/najblizsze-terminy. Nasze rekolekcje zazwyczaj zaczynamy w piątek o godz. 18 i kończymy w niedzielę po godz. 15.

Więcej informacji: Rzeszow.SpotkaniaMalzenskie.pl, facebook.com/Rzeszow.SpotkaniaMalzenskie

2017-10-04 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reaktywacja Wieczorów dla Zakochanych

[ TEMATY ]

spotkania małżeńskie

Zielona Góra

Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie

Wieczory dla Zakochanych

Katarzyna Krawcewicz

Do udziału w Wieczorach dla Zakochanych zaprasza Alina Rozpędowska, animator Spotkań Małżeńskich

Do udziału w Wieczorach dla Zakochanych zaprasza Alina Rozpędowska, animator Spotkań Małżeńskich

Już 28 lutego w parafii św. Józefa w Zielonej Górze rozpoczną się Wieczory dla Zakochanych organizowane przez stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie.

- Jest to 9 cotygodniowych spotkań, w trakcie których mamy szansę dowiedzieć się więcej o sobie, o swoich wartościach, o swojej hierarchii. Wszystko to inspirowane jest życiem animatorów, którzy będą te spotkania prowadzić – mówi Alina Rozpędowska, animator Spotkań Małżeńskich. - Do udziału zapraszamy pary, zarówno takie, które jeszcze nie podjęły decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, jak i przygotowujące się już do sakramentu małżeństwa. Uczestnictwo w tych spotkaniach jest równoznaczne z odbyciem kursu przedmałżeńskiego. Wydajemy odpowiednie zaświadczenia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Wojda: sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe

2024-05-30 15:33

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

episkopat.pl

Abp Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda

Sekularyzacja buduje świadomość, że wszystko jest dopuszczalne i możliwe; jej konsekwencją jest straszliwa powierzchowność zwłaszcza w kwestiach moralnych - powiedział podczas mszy św. z okazji Bożego Ciała w Bazylice Mariackiej w Gdańsku metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda zaznaczył, że uroczystość Bożego Ciała jest "manifestacją naszej wiary, ale jest przede wszystkim widzialnym znakiem trwałej obecności Jezusa Chrystusa pośród nas".

CZYTAJ DALEJ

Litania do Najdroższej Krwi Chrystusa

2024-05-31 12:33

[ TEMATY ]

wiara

red.

Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże - zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata Boże - zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty Boże - zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże - zmiłuj się nad nami.
Krwi Chrystusa, Jednorodzonego Syna Ojca Przedwiecznego, wybaw nas.
Krwi Chrystusa, wcielonego Słowa Bożego,
Krwi Chrystusa, nowego i wiecznego Przymierza,
Krwi Chrystusa, przy konaniu w Ogrójcu spływająca na ziemię,
Krwi Chrystusa, tryskająca przy biczowaniu,
Krwi Chrystusa, brocząca spod cierniowej korony,
Krwi Chrystusa, przelana na krzyżu,
Krwi Chrystusa, zapłato naszego zbawienia,
Krwi Chrystusa, bez której nie ma przebaczenia,
Krwi Chrystusa, która poisz i oczyszczasz dusze w Eucharystii,
Krwi Chrystusa, zdroju miłosierdzia,
Krwi Chrystusa, zwyciężająca złe duchy,
Krwi Chrystusa, męstwo Męczenników,
Krwi Chrystusa, mocy Wyznawców,
Krwi Chrystusa, rodząca Dziewice,
Krwi Chrystusa, ostojo zagrożonych,
Krwi Chrystusa, ochłodo pracujących,
Krwi Chrystusa, pociecho płaczących,
Krwi Chrystusa, nadziejo pokutujących,
Krwi Chrystusa, otucho umierających,
Krwi Chrystusa, pokoju i słodyczy serc naszych,
Krwi Chrystusa, zadatku życia wiecznego,
Krwi Chrystusa, wybawienie dusz z otchłani czyśćcowej,
Krwi Chrystusa, wszelkiej chwały i czci najgodniejsza,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję