Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy Putin mówił prawdę

Deklaracja prezydenta Rosji Władimira Putina, że rządzony przez niego żelazną ręką kraj, Rosja, nigdy pierwszy nie rozpocznie wojny nuklearnej, jednak zaatakowany bronią jądrową odpowie i zniszczy swoich przeciwników – jest ważna, jeśli jest... prawdziwa. Oznaczałaby wszakże odejście Moskwy od doktryny jądrowego uderzenia wyprzedzającego, której przez lata myśl rosyjska, a wcześniej sowiecka, hołdowała. Putin wygłosił tę deklarację w czasie corocznej dyskusji międzynarodowego klubu „Wałdaj” w Soczi. Poprzedziła ją wypowiedź, że dziś Rosja czuje się bezpiecznie, mając nuklearną tarczę, na którą składają się, oprócz systemów nieco starszych, najnowocześniejsze, którymi – zdaniem głowy państwa – nikt na świecie jeszcze nie dysponuje.

Przy okazji wspomnianej ważnej, jak się zdaje, deklaracji Putin posunął się do wisielczego żartu. Według niego, gdyby doszło do ataku nuklearnego, agresorzy mogą być pewni odpowiedzi. Rosjanie zostaną ofiarami i jako męczennicy trafią do nieba, a agresor zostanie zniszczony i po prostu zdechnie, nie zdąży się nawet wyspowiadać i okazać skruchy – oświadczył i został zacytowany przez BBC. Inne deklaracje Putina z Soczi też można uznać za ciekawe, ale mniej prawdopodobne. Powiedział m.in., że Rosja ma ogromne terytorium i cudzego nie potrzebuje. Gdy przez prowadzącego dyskusję został zapytany o aneksję Krymu, odparł: „Krym to nasze”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

Jak zginął Saudyjczyk

Ta sprawa, jak mawiają śledczy, ma charakter rozwojowy. Wciąż pojawiają się nowe szczegóły tego, jak mógł zginąć saudyjski dziennikarz Jamal Khashoggi, który krytykował rodzinę królewską. Według tureckiej prasy, został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule, dokąd się udał po potrzebne mu dokumenty. Turecka gazeta „Yeni Şafak” opublikowała fragment zapisu nagrania, który ma świadczyć o tym, że dziennikarz był przed śmiercią brutalnie torturowany. Autentyczność nagrania potwierdziły tureckie władze. Turcy są zdania, że morderstwa dokonał 15-osobowy oddział zabójców Khashoggiego, przybyłych do Turcji, by go unicestwić. Według zapisu z nagrań, ciało dziennikarza rozczłonkowano. Konsul Arabii Saudyjskiej w Stambule, który miał być świadkiem zabójstwa, szybko opuścił Turcję.

Reklama

wd

Okupacja nie przesądza

Prowadzona przez Rosję okupacja części terytorium Ukrainy i Gruzji nie oznacza, że nie mogą one stać się członkami NATO – oświadczył specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Kurt Volker w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council. – Błędem byłoby zaakceptowanie polityki, że jeśli Rosja zdecyduje o okupacji części suwerennego terytorium innego państwa, NATO nie będzie w to ingerowało, a kraj, który stał się ofiarą agresji, nie może być członkiem NATO – powiedział Volker. Za wstąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiada się po dwie trzecie Ukraińców i Gruzinów.

jk

Rozbudowują Kaliningrad

Takie informacje nie wzmacniają poczucia bezpieczeństwa Polaków. Rosja intensywnie rozbudowuje swoje bazy militarne w sąsiadującym z naszym krajem obwodzie kaliningradzkim, by na stałe mogły tam stacjonować rakiety średniego zasięgu Iskander. Sprawę drąży telewizja CNN, która powołuje się na zdjęcia satelitarne zrobione przez firmę ISI, specjalizującą się w komercyjnym dostarczaniu takich danych. Z analizy wynika, że Rosjanie przebudowali bazę w Czerniachowsku, gdzie stacjonują rakiety Iskander, mające w zasięgu niemal całą Polskę – postawili tam hangary dla pojazdów mogących przenosić rakiety oraz zbudowali linię kolejową. Pod Kaliningradem wybudowali nowe bunkry, a także wydłużyli pas startowy na lotnisku. W Primorsku wybudowali nowe – umocnione magazyny broni, a w Czkałowsku zmodernizowali bazę lotniczą; pojawiły się tam system, który pozwoliłby samolotom lądować w trudnych warunkach pogodowych, oraz nowa linia kolejowa.

wd

Wykupili marihuanę

W zaledwie jeden dzień po zalegalizowaniu w Kanadzie posiadania i rekreacyjnego palenia marihuany – jako drugim po Urugwaju kraju świata – sklepy i apteki, a także sklepy internetowe handlujące zielem wyprzedały wszystkie zapasy. Zezwolenie na handlowanie narkotykiem miało 111 placówek w całym kraju. Zdaniem kanadyjskich specjalistów, minie kilka miesięcy, zanim zostaną uregulowane relacje między podażą a popytem.

jk

Gender to ideologia...

Władze Węgier usuwają studia z zakresu gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację i uprawnionych do uzyskiwania wsparcia finansowego ze strony rządu. Traktują gender jako ideologię, a nie naukę. Oznacza to nieformalny zakaz wykładania gender na węgierskich uniwersytetach. Osoby, które już rozpoczęły takie studia, mogą je dokończyć. Uniwersytet Środkowoeuropejski w Budapeszcie, założony przez George’a Sorosa, jedna z dwóch uczelni na Węgrzech, która oferowała studia magisterskie z zakresu gender, potępiła tę decyzję – określiła ją jako „naruszenie wolności akademickiej i autonomii uniwersytetów”. Praktycznym argumentem przeciwko studiom genderowym jest to, że na rynku pracy nie ma zapotrzebowania na absolwentów takich studiów, nikt nie chce ich zatrudniać.

jk

2018-10-24 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza: współpracujemy z organami państwa i chcemy wspierać poszkodowanych

2024-05-15 10:26

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

Publikujemy treść komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie :

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję