Reklama

Wiadomości

Poświęcił życie dla Polski

Od czasów marszałka Józefa Piłsudskiego nie było tak wielkiego przywódcy państwa polskiego jak Lech Kaczyński – powiedział prezydent RP Andrzej Duda 10 listopada 2018 r. w czasie odsłonięcia pomnika Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego w sercu Warszawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w archikatedrze warszawskiej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Eucharystii przewodniczył ks. inf. Jan Sikorski, a w licznym gronie koncelebrujących kapłanów byli m.in. ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Dudy, oraz ks. prał. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry.

– Lecha Kaczyńskiego wspomina się z wielką czcią; dziwne, że może bardziej za granicą niż w kraju – powiedział w homilii ks. Sikorski. Podkreślił, że prezydent Kaczyński był „wielkim umysłem”, który zasłużył się dla Polski i dla Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Umysłów niepoczciwych ta śmierć wybitnych Polaków pod Smoleńskiem, z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, niczego nie nauczyła, a samo wspomnienie tego dramatu ich irytuje. Może to zagłuszanie wyrzutów sumienia, o ile jeszcze są? Irytują je również biało-czerwone kolory, flagi noszone podczas patriotycznych wydarzeń, wspominanie Żołnierzy Niezłomnych, a nawet rozwój gospodarczy. To godna pożałowania ślepota – zaznaczył ks. Sikorski. Dodał, że „Polska jest jedna i powinna być dla wszystkich”.

W Eucharystii w wypełnionej po brzegi archikatedrze świętojańskiej uczestniczyły najwyższe władze Polski z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim na czele, a także ministrowie, parlamentarzyści, rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oraz asysta wojskowa.

Po Mszy św. z archikatedry wyruszył Marsz Pamięci. Jego uczestnicy zatrzymali się na chwilę modlitwy przed kościołem akademickim pw. św. Anny, a także przed Pałacem Prezydenckim, aby wysłuchać podziękowania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Odmawiając Różaniec, uczestnicy marszu dotarli na pl. Piłsudskiego, przed siedzibę Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie został ustawiony pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Odsłonięcia pomnika dokonali prezydent Duda, Marta Kaczyńska, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, i prezes Kaczyński.

Reklama

– Jesteśmy na placu imienia Marszałka Piłsudskiego, obok Grobu Nieznanego Żołnierza, obok krzyża, jesteśmy przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jesteśmy w wolnej niepodległej Polsce, w której ludziom żyje się coraz lepiej – podkreślił prezydent Duda. – Dlaczego? W dużej mierze dzięki prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który przez całe życie realizował misję dla Ojczyzny i dla niej na koniec zginął – kontynuował. Zaznaczył, że to jest pomnik żywy, tak jak żywa jest idea Lecha Kaczyńskiego. – To był polityk stojący na czele państwa, który miał wizję jego rozwoju i tego, jak ma ono wyglądać. Miał wizję rozwoju Polski – my teraz ją realizujemy – przyznał prezydent Duda.

– Trzy dni temu byłem świadkiem podpisania umowy na dostawy do Polski gazu z USA w okresie 24 lat. To właśnie m.in. dlatego staje ten pomnik, bo to pan prezydent Lech Kaczyński walczył o to, byśmy zrealizowali możliwość dywersyfikacji gazu do Polski. Do tego były potrzebne gazociąg albo gazoport. To gazoport był jego ideą. To jego wielka zasługa. Dlatego jest ten pomnik – wyjaśnił Andrzej Duda.

Prezes PiS zwrócił natomiast uwagę, że szczególne zrządzenie Boże spowodowało, iż to właśnie 10 listopada odsłonięto pomnik. – Lech Kaczyński urodził się prawie 31 lat po wspaniałym listopadzie 1918 r. – podkreślił Jarosław Kaczyński. – Chodzi o to, że jego działalność przyczyniła się do tego, iż można było się przeciwstawić temu wszystkiemu, co nazwano, po kilku latach istnienia nowej rzeczywistości, postkomunizmem. Systemu lepszego od poprzedniego, ale niewydajnego, niesprawiedliwego, obciążonego wieloma wadami – zaznaczył brat tragicznie zmarłego prezydenta.

Po przemówieniach i modlitwie prowadzonej przez kard. Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, odbył się Apel Pamięci. Oddano także salwę honorową i złożono wieńce.

Kamień węgielny pod pomnik Lecha Kaczyńskiego wmurowano 10 kwietnia 2018 r., w rocznicę katastrofy smoleńskiej, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy, który został ustawiony sto metrów dalej. Projektantami pomnika są rzeźbiarze: Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski, a autorem projektu budowlanego – Józef Heliński.

2018-11-14 11:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie

Odsłonięcie pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego poprzedziła uroczysta Msza św. odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Królowej Korony w Szczecinie w sobotę 16 czerwca br. Pomnik stanął przed siedzibą zarządu regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

CZYTAJ DALEJ

Boże Ciało i wianki

Niedziela łowicka 21/2005

www.swietarodzina.pila.pl

Boże Ciało, zwane od czasów Soboru Watykańskiego II Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest liturgicznym świętem wdzięczności za dar wiecznej obecności Jezusa na ziemi. Chrześcijanie od początków Kościoła zbierali się na łamaniu Chleba, sławiąc Boga ukrytego w ziemskim chlebie. Święto jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku, czyli pamiątki ustanowienia Eucharystii. A z tego wynika, że uroczystość ta skryta jest w cieniu Golgoty, w misterium męki i śmierci Jezusa.

Historia święta Bożego Ciała sięga XIII wieku. W klasztorze w Mont Cornillon, w pobliżu Liege we Francji, przebywała zakonnica Julianna, która wielokrotnie miała wizję koła na wzór księżyca, a na nim widoczną plamę koloru czarnego. Nie rozumiała tego, więc zwróciła się do przełożonej. Gdy ta ją wyśmiała, Julianna zaczęła się modlić i pewnego razu usłyszała głos, oznajmiający, że czarny pas na tarczy księżyca oznacza brak osobnego święta ku czci Eucharystii, które ma umocnić wiarę, osłabioną przez różne herezje.
Władze kościelne sceptycznie odnosiły się do widzeń prostej Zakonnicy. Jednak kolejne niezwykłe wydarzenie dało im wiele do myślenia. W 1263 r. w Bolsenie, niedaleko Rzymu, kapłan odprawiający Mszę św. zaczął mieć wątpliwości, czy to możliwe, aby kruchy opłatek był Ciałem Pańskim. I oto, gdy nastąpił moment przełamania Hostii, zauważył, że sączy się z niej krew i spada na białe płótno korporału na ołtarzu. Papież Urban IV nie miał już wątpliwości, że to sam Bóg domaga się święta Eucharystii i rok po tym wydarzeniu wprowadził je w Rzymie, a papież Jan XXII (1334 r.) nakazał obchodzić je w całym Kościele. Do dziś korporał z plamami krwi znajduje się we wspaniałej katedrze w Orvieto, niedaleko Bolseny. Wybudowano ją specjalnie dla tej relikwii.
W Polsce po raz pierwszy święcono Boże Ciało w 1320 r., za biskupa Nankera, który przewodził diecezji krakowskiej. Nie było jednak jeszcze tak bogatych procesji, jak dziś. Dopiero wiek XVI przyniósł rozbudowane obchody święta Bożego Ciała, zwłaszcza w Krakowie, który był wówczas stolicą. Podczas procesji krakowskich prezentowały się proporce z orłami na szkarłacie, obecne było całe otoczenie dworu, szlachta, mieszczanie oraz prosty lud z podkrakowskich wsi.
W czasie procesji Bożego Ciała urządzano widowiska obrzędowe lub ściśle teatralne, aby przybliżyć ich uczestnikom różne aspekty obecności Eucharystii w życiu. Nasiliło się to zwłaszcza pod koniec XVI wieku, kiedy przechodzenie na protestantyzm znacznie się nasiliło i potrzebna była zachęta do oddania czci Eucharystii.
W okresie rozbiorów religijnemu charakterowi procesji Bożego Ciała przydano akcentów patriotycznych. Była to wówczas jedna z nielicznych okazji do zademonstrowania zaborcom żywej wiary. W procesjach niesiono prastare emblematy i proporce z polskimi godłami, świadczące o narodowej tożsamości.
Najpiękniej jednak Boże Ciało obchodzono na polskiej wsi, gdzie dekoracją są łąki, pola i zagajniki leśne. Procesje imponowały wspaniałością strojów asyst i wielką pobożnością prostego ludu, wyrażającego na swój sposób uwielbienie dla Eucharystii. Do dziś przetrwał zwyczaj zdobienia ołtarzy zielonymi drzewami brzóz i polnymi kwiatami. Kiedyś nawet drogi wyścielano tatarakiem. Do dziś bielanki sypią też przed kroczącym z monstrancją kapłanem kolorowe płatki róż i innych kwiatów.
Boże Ciało to również dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.
Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.
Gdzieniegdzie do poświęconych wianków dodawano paski papieru, z wypisanymi słowami czterech Ewangelii. Paski te zakopywano następnie w czterech rogach pola, dla zabezpieczenia przed wszelkim złem.
Dziś Boże Ciało to jedna z niewielu już okazji, aby przyodziać najpiękniejszy strój świąteczny - strój ludowy. W Łowickiem tego dnia robi się tęczowo od łowickich pasiaków. Kto wie, czy stroje ludowe zachowałyby się do dziś, gdyby nie możliwość ich zaprezentowania podczas uroczystości kościelnych. Chwała zatem i wielkie dzięki tym duszpasterzom, którzy kładą nacisk, aby asysty procesyjne występowały w regionalnych strojach. Dzięki temu procesje Bożego Ciała są jeszcze wspanialsze, okazalsze, barwniejsze. Ukazują różnorodność bogactwa sztuki ludowej i oby tak było jak najdłużej.
W ostatni czwartek oktawy Bożego Ciała, oprócz święcenia wianków z ziół i kwiatów, szczególnym ceremoniałem w naszych świątyniach jest błogosławieństwo małych dzieci. Kościoły wypełniają się najmłodszymi, często także niemowlętami, by i na nich spłynęło błogosławieństwo Boże. Wszak sam Pan Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” (Mk 10, 13-15).

CZYTAJ DALEJ

Watykan/Włochy: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

2024-05-30 15:09

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami. - Często brak zgłoszeń jest błędnie interpretowany jako brak ofiar - podkreślił biskup podczas konferencji "Przemoc wobec dzieci. Odczytanie kontekstu włoskiego (2001-2021)", zorganizowanej dla włoskiego episkopatu (CEI) w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. Według ostatnich danych 77 procent włoskich diecezji utworzyło tak zwane „Centri di ascolto” (centra słuchania) od 2019 roku. "Chcę podkreślić - kontynuował - znaczenie dalszej współpracy, oferując całkowite wsparcie Papieskiej Komisji dla Konferencji Episkopatu Włoch".

Bp Alí Herrera zaznaczył, że "wspólnie można dalej promować kulturę ochrony na całym terytorium, aby ofiary mogły odzyskać utracone zaufanie i czuć się swobodnie, zgłaszając to, co im się przydarzyło, bez obawy, że nie zostaną wysłuchane". Biskup, który został mianowany w marcu tego roku na stanowisko sekretarza, wyjaśnił zadania Papieskiej Komisji: pierwszym jest "pomoc Konferencjom Biskupów w opracowaniu ich własnych wytycznych, dotyczących ochrony nieletnich i osób bezbronnych", drugim jest "weryfikacja stosowania artykułu 2 Motu Proprio "Vos Estis Lux Mundi", który nakazuje obowiązek ustanowienia w każdej diecezji stabilnych i łatwo dostępnych biur do zbierania skarg i szybkiej pomocy ofiarom", trzecim jest "odpowiedzialność za sporządzenie rocznego raportu na temat polityki i inicjatyw dotyczących ochrony wdrożonych w całym Kościele".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję