Reklama

Niedziela Przemyska

Serce przy sercu

Letnie słońce zachęca nie tylko do wypoczynku, ale także do organizowania rekolekcji ewangelizacyjnych. Takie wydarzenie miało miejsce w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku; Szkoła Nowej Ewangelizacji prowadziła serca parafian do Bożego Serca.

Niedziela przemyska 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

piknik rodzinny

piknik misyjny

Ks. Maciej Flader

Piknik ewangelizacyjny był okazją do zaangażowania najmłodszych

Piknik ewangelizacyjny był okazją do zaangażowania najmłodszych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Szówsko została powołana do istnienia w 1942 r. Wcześniej był to kościół filialny parafii Bożego Ciała w Jarosławiu. Najbardziej znaczącą cechą parafii jest przynależność do ruchu Nowy Obraz Parafii, który dziś nazywa się Ruch Odnowy i Ewangelizacji. To inicjatywa nieżyjącego już ks. prał. Mariana Wrony. – Jak każdego roku, na początku planujemy różne inicjatywy duszpastersko-ewangelizacyjne. W ciągu roku jest kilka wydarzeń, które mają na celu ożywienie życia parafii. Wynika to z odnowy życia parafialnego według Soboru Watykańskiego II. Mamy dużo osób zaangażowanych w życie naszej parafii. We wspólnocie są 42 grupy sąsiedzkie, w każdej grupie jest animator i posłaniec. Oprócz tego są takie podstawowe grupy, które są w każdej parafii, jak: Róże Różańcowe, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Akcja Katolicka, Rada Duszpasterska oraz Parafialny Zespół Koordynacyjny, który czuwa nad realizacją wszystkich naszych planów i zamierzeń – mówi ks. Andrzej Więcek – proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku.

Ewangelizujmy rekolekcjami

Rekolekcje ewangelizacyjne, które zorganizowano w parafii w Szówsku w dniach 24-27 czerwca – jak wskazuje proboszcz – miały się odbyć rok temu, ale wówczas obostrzenia nie dawały takich możliwości, dlatego przeniesiono je na ten rok. Hasło rekolekcji związane jest z wezwaniem parafii. – Te rekolekcje przeżywamy pod hasłem „Serce przy sercu”. Nasza parafia jest pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, dlatego też zależało nam, aby parafianie przeżywali rekolekcje bardziej uczuciowo, tak, aby swoje serce zbliżyć do Serca Pana Jezusa. W Ruch Odnowy i Ewangelizacji parafianie angażują się trochę mniej, stąd celem tych rekolekcji było także to, by odnowić zapał w ludziach. Chcemy bardziej angażować ludzi w życie parafii i ten ruch – wskazuje ks. Więcek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rekolekcje ewangelizacyjne prowadził ks. Mateusz Rutkowski – moderator Szkoły Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Przemyskiej. Tłumaczy on genezę hasła rekolekcji: – Plan był taki, żeby rekolekcje odbyły się przed odpustem parafialnym, zatem miały one przygotowywać do tej uroczystości parafialnej. Z uwagi na obostrzenia przenieśliśmy rekolekcje, a temat został, bo bardzo dobrze wpisał się w miesiąc czerwiec, w którym czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa. Próbujemy odkryć Boże Serce, bo to serce to pewien symbol, centralne miejsce uczuć i emocji, najgłębszych intencji, które napędzają całe nasze życie duchowe. Poszukujemy tego serca, tego co pozwala nam przetrwać w świecie na miarę dzieci Bożych – mówi ks. Mateusz. Jak tłumaczy kapłan, rekolekcje ewangelizacyjne nie odbiegają znacząco od zwykłych, tradycyjnych rekolekcji, natomiast dodatkowo organizuje się takie wydarzenia, które mają na celu przyciągniecie także tych ludzi, którzy rzadziej chodzą do Kościoła. – Zazwyczaj organizujemy je w ciepłych dniach, kiedy można wyjść na zewnątrz, na place. Próbujemy z tymi rekolekcjami ewangelizacyjnymi wyjść do ludzi, poza świątynię. Szukamy sposobu na znalezienie tych, którzy już nie przyjdą do kościoła, nie mają czasu, albo już drogę do kościoła zagubili zupełnie. Jest to próba zrobienia jakiegoś Bożego „hałasu” w środku wioski, żeby Ewangelia była głoszona – mówi ks. Rutkowski.

Reklama

Piknik, kiełbaski i koncert

Na program rekolekcji składały się konferencje, kazania, świadectwa ludzi świeckich, a także piknik ewangelizacyjny. Podczas pikniku były różne atrakcje, nie tylko dla wierzących, ale dla każdego. Atrakcje dla dzieci, jak i dla dorosłych, m.in. możliwość posłuchania piosenki. Na takie rekolekcje zaproszeni są wszyscy i każdy może z tego zaproszenia skorzystać, aby przy okazji tego wydarzenia odnieść Boże słowo do swojego życia. Zobaczyć, że wiara realizuje się codziennie w różnych przestrzeniach życia, nie tylko w kościele – mówi ks. Mateusz. – Piknik ewangelizacyjny to nie jest przestrzeń sakralna, ale raczej przestrzeń do pozyskania ludzi, zainteresowania ich treściami i przekazem prawd Ewangelii. To jest taki magnes, przez który chcemy przyciągnąć ludzi. Koncert zespołu Bankruci jest bardziej ewangelizacyjny niż cały sam piknik, bo obok piosenek religijnych głosimy także orędzie Ewangelii i modlitwę. Puentą pikniku jest modlitwa Apelem Jasnogórskim i Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Radość zabawy prowadzi do radości spotkania z Chrystusem i Jego Matką. To pokazuje, że z naszego codziennego życia powinniśmy przechodzić do modlitwy – mówi ks. Mateusz Rutkowski.

Reklama

O przygotowaniach do rekolekcji i zaangażowaniu ludzi świeckich mówią ci, którzy byli odpowiedzialni za koordynację różnych zespołów: – Nasza parafia podzielona jest na 5 rejonów i każdy rejon był zaangażowany w różnego rodzaju przygotowania. W to wydarzenie zaangażowanych jest wiele osób, każdy z rady parafialnej obok przygotowań miał za zadanie przyprowadzić jedną osobę chętną do pomocy – mówi Stanisława z komitetu organizacyjnego. Przygotowanie do rekolekcji to nie tylko organizacja i logistyka – to przede wszystkim modlitwa całej wspólnoty parafialnej. Dlatego też parafianie zaangażowani już w poszczególne grupy, zostali zaproszeni do modlitwy w intencji tego dzieła. – Parafia przygotowywała się od 5 miesięcy przez modlitwę. Każda dzielnica przez miesiąc modliła się o dobre przygotowanie tych rekolekcji – dodają parafianie. – Byłam bardzo zbudowana świadectwem młodego małżeństwa, z 8-letnim stażem. Mimo że jestem już od wielu lat w małżeństwie, to człowiek może wiele się nauczyć i wiele skorzystać – mówi Halina.

Wyzwania

W każdej wspólnocie parafialnej pozostają przestrzenie, które postrzegane są jako wyzwania, do których cała wspólnota dorasta. Jak zauważa ks. Andrzej, teraz, po zniesieniu dyspensy, będzie można „zweryfikować” czas pandemii i to, ilu ludzi wróci do kościoła. – Pewną bolączką naszej parafii jest, że to parafia podmiejska, więc wielu mieszkańców z reguły traktuje to miejsce jako sypialnię i w małym stopniu uczestniczy w życiu parafii. Nasi posłańcy grup sąsiedzkich informują wszystkich o wydarzeniach w parafii, roznosząc zaproszenia i ulotki, zatem mamy nadzieję, że wiadomości choćby o rekolekcjach ewangelizacyjnych dotarły do wszystkich wiernych – mówi proboszcz.

– Te rekolekcje były inne od wszystkich. Człowiek ciągle się czegoś nowego uczy, bo o wielu rzeczach nie wie, i stara się przekazywać owoce tego spotkania z Bogiem w rodzinie i wśród sąsiadów – kończy pani Stanisława.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piknik dla dzieci w parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni

[ TEMATY ]

piknik rodzinny

piknik

Jowita Kostrzewska

„Jezus mówi dzisiaj, że mamy być jak ziarno gorczycy, które wsiane w ziemię ma wyrosnąć jako wielkie drzewo" – mówił ks. Krzysztof Krulik na rozpoczęcie Eucharystii, sprawowanej w niedziele 17 czerwca, tuż przed "Piknikiem dla dzieci" organizowanym w parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni. Msza św. ofiarowana była w intencji dzieci z parafii, dzieci niepełnosprawnych ze Wspólnoty Dzieci Bożych, pomysłodawców i organizatorów pikniku oraz osób, które przygotowały ołtarze na "Działkach" na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

W homilii ks. Krzysztof Krulik podkreślił, że "możemy z wielką radością przeżywać nasze dzisiejsze spotkanie, bo przecież nie kto inny nas prowadzi jak sam Pan Jezus, który bardzo nas kocha".

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Boża inicjatywa

2024-05-18 23:28

Mateusz Góra

    W ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie odbył się Piknik Rodzinny.

    Za otwartymi bramami krakowskiego seminarium na rodziny czekała moc atrakcji, w tym dla najmłodszych. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, którego tematem było hasło „Moja rodzina w Kościele”. Zadaniem najmłodszych było stworzenie rysunku przedstawiającego ich z rodzicami w kościele. Ponadto dzieci mogły wziąć udział w miniturnieju piłkarskim, zwijaniu balonów, malowaniu twarzy. Dodatkowo atrakcjami dla najmłodszych była zjeżdżalnia i rowerki wodne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję