Reklama

Aspekty

Lubuski Samarytanin w Głogowie

W Głogowie 5 października odbyła się uroczysta gala nagrody Lubuski Samarytanin.To trzecia edycja nagrody. W poprzednich latach odbyła się ona w Nowej Soli i Międzyrzeczu.

[ TEMATY ]

lubuski samarytanin

Karolina Krasowska

Laureaci nagrody Lubuski Samarytanin z bp. Tadeuszem Lityńskim

Laureaci nagrody Lubuski Samarytanin z bp. Tadeuszem Lityńskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubuski Samarytanin jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego skierowaną do osób i placówek, które w sposób przykładny i bezinteresowny służą osobom chorym. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: - lekarze, pielęgniarki, położne i inni pracownicy służby zdrowia; - placówki medyczne, instytucje, stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz osób chorych i ich rodzin, - wolontariusze.

Tegoroczna uroczystość odbyła się po raz trzeci, a rozpoczęła się od Mszy św. w intencji pracowników służby zdrowia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w głogowskim kościele Bożego Ciała. Oficjalna gala z rozdaniem statuetek wyróżnionym odbyła się w Teatrze w Głogowie.


W kategorii pracowników służby zdrowia statuetkę otrzymali:

- Jolanta Sarzyńska:  od 37 lat pracuje jako pielęgniarka w Służbie Zdrowia. Zaczynała pracę jako pielęgniarka na intensywnej Terapii w Głogowskim Szpitalu. Przez kolejne 2 lata pracowała w Państwowym Szpitalu na terenie Włoch. Od 20 lat pracuje jako pielęgniarka wyjazdowa w Pogotowiu Ratunkowym w Głogowie, jednocześnie pracując od 5 lat jako pielęgniarka w hospicjum domowym. Pani Jolanta cieszy się bardzo dobrą opinią wśród pracowników Służby Zdrowia, osób chorych i cierpiących oraz w swoim otoczeniu gdzie zamieszkuje. Swoją pracę wykonuje z sercem i poświęceniem co było widoczne  chociażby w ostatnim czasie gdy podczas pandemii Covid jako pracownica pogotowia nie szczędziła czasu, poświęcenia i swojego zdrowia niosąc pomoc chorym.   Sama Zachorowała na Covid i bardzo ciężko przeszła tą chorobę- była już w śmierci klinicznej. Mimo to zaraz po wyzdrowieniu nie bacząc na osłabienie organizmu wróciła do swojej pracy, ponieważ uważała że taki jest jej obowiązek i powinność wobec osób cierpiących. Oprócz tego pracuje w Hospicjum Domowym okazując wiele serce i dobroci względem tych ludzi. Wiele czynności wykonuje bezinteresownie. Zawsze pyta chorego lub jego rodzinę, czy to w karetce czy w domu czy jest pojednany z Panem  Bogiem, czy nie potrzeba kapłana. Jeśli jest taka potrzeba sama załatwia i dowozi kapłana do chorego. Zdarzały się takie wypadki, że karetka pogotowia podjeżdżała w nocy pod plebanie i pani Jolanta prosiła kapłana w posługą.  Dba o chorego nie tylko od tej strony fizycznej ale również duchowej. W ten sposób w pełni realizuje swoje powołanie. Jej postawa, praca i poświęcenie jak najbardziej zasługuje na przyznanie nagrody. Byłoby to oznaką docenienia wszystkich pracowników Pogotowia Ratunkowego pracujących w trudnym czasie pandemii

- Teresa i Jan Gierko (w imieniu laureatów nagrodę odebrała Anna Kwiatek - dyrektor Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw w Zielonej Górze). Dr Teresa Gierko, lekarz psychiatra, inicjatorka ruchu hospicyjnego w Zielonej Górze, zmarła 29 lipca 2021r., wspominana przed wszystkim, jako człowiek wielkiego serca. Przez 10 lat była dyrektorem, Szpitala w Trzebiechowie. Następnie, wraz z mężem, przeniosła się do Zielonej Góry. W okresie stanu wojennego kierowała Apteką Leków, które docierały do Polski zza zachodniej granicy. W Warszawie, spotkała się z ideą hospicjum dla osób terminalnie chorych. Pragnęła tę ideę – wówczas całkowicie nową i nieznaną – zaszczepić w Zielonej Górze. 29 kwietnia 1989r., z jej inicjatywy, powołano do istnienia w Zielonej Górze Hospicjum Domowe św. Pawła, a następnie w roku 1994 – Hospicjum Stacjonarne. Potrafiła siłą swego charakteru przekonać do idei hospicyjnej ludzi z różnych warstw i o różnych poglądach. Wskazywała na holistyczne ujęcie człowieka, podkreślając również jego duchowość. Sama uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach, następnie przekazywała wiedzę młodszemu pokoleniu, będąc wolontariuszką w Hospicjum do roku 2011. Wiele godzin spędzała na rozmowach z rodzinami pacjentów, czuwała przy umierających, a w każdą niedzielę starała się jak największą ilość pacjentów zabrać na Mszę św. Należała do Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego; współpracowała z śp. ks. Eugeniuszem Dudkiewiczem, który współtworzył wiele polskich hospicjów. Jej działania były niezwykle odważne i nowoczesne. We wspomnieniach swoich wychowanków, pozostaje jako lekarz niezłomny i doskonały fachowiec. Jej mąż, dr Jan Gierko, to nieodłączny towarzysz żony, wspierający każdą z podjętych przez Nią inicjatyw. Koniecznym więc stało się, by zostali uhonorowani razem. Jako dyrektor medyczny Szpitala w Zielonej Górze, w trudnych czasach komunizmu, dr Jan Gierko, nie bał się skorzystać z pomocy zagranicznej i dzięki temu wyposażyć wiele oddziałów medycznych i poradni w sprzęt niedostępny w innych placówkach. Swoim pacjentom towarzyszył również w sposób niezwykle otwarty, pozostając dyspozycyjny w każdej sytuacji.

W kategorii placówek medycznych, stowarzyszeń i instytucji nagrodę otrzymali:

- Hospicjum św. Brata Alberta w Żarach. Hospicjum św. Brata Alberta jest przedsiębiorstwem podmiotu leczniczego Koła Żarskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Placówka ta rozpoczęła działalność leczniczą 13 lipca 2015 roku, a jej siedziba mieści się w Żarach, przy ul. Pszennej 2. Hospicjum powstało z inicjatywy ks. Zygmunta Czepirskiego. Celem działalności Hospicjum św. Brata Alberta jest: udzielanie pomocy lekarskiej, pielęgniarskiej, psychologicznej, rehabilitacyjnej, socjalnej i duchowej, mającej na celu w szczególności zwalczanie trudnego do opanowania bólu i innych objawów somatycznych, łagodzenie cierpień psychicznych i rozwiązanie innych problemów, jak również umożliwienie godnego przeżycia terminalnego okresu choroby i godnej śmierci oraz otaczanie opieką rodziny chorych i wspieranie ich, tak w czasie trwania choroby, jak i w okresie osierocenia. Budowę Hospicjum rozpoczęła się w 2010 roku, zaś zakończono pracę wraz z wyposażeniem w listopadzie 2014 roku przy wsparciu lokalnych firm i samorządów. Pierwszych pacjentów przyjęto 13 lipca 2015r. Niestety faktu tego nie doczekał się inicjator budowy ks. Zygmunt Czerpiski. Po ciężkiej chorobie zmarł w dniu 16 czerwca 2015roku. Od 2015 do 2021 roku z pomocy Hospicjum skorzystało 796 osób- łącznie 20315 osobodni. Personel medyczny Hospicjum składa się ze wspaniałych pełnych empatii ludzi. Poza profesjonalną opieką, stwarza atmosferę rodzinną i przyjazną. Prowadzi profesjonalne wsparcie psychologiczne i emocjonalne zarówno dla pacjentów jak i członków ich rodzin. Jest to placówka wzorowa- ciesząca się wspaniałą opinią lokalnej społeczności. Na co dzień spotykamy się z ogromną wdzięcznością rodzin. Posiada profesjonalną Kadrę stwarzającą przyjazną atmosferę. Posiada opiekę duszpasterską. Hospicjum wyposażone jest w profesjonalny sprzęt ułatwiający obsługę chorych.  Wolontariat młodzieżowy aktywnie uczestniczy w propagowaniu idei hospicyjnej w Akcji „Pola Nadziei” oraz uczestnictwa w niesieniu ulgi chorych poprzez rozmowy i ich obecność. W skład wolontariatu wchodzi 18-stu stałych wolontariuszy oraz liczny wolontariat szkolny  Hospicjum św. Brata Alberta powstało dzięki ofiarności i wielkiemu zaangażowaniu osób prywatnych, firm, samorządów lokalnych, jak również wolontariuszy. Jego budowa trwała w latach 2010-2014, a inicjatorem i koordynatorem tego przedsięwzięcia był śp. ks. kan. Zygmunt Czepirski, ówczesny Prezes Koła Żarskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

- Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej to największa organizacja charytatywna obejmującą swoją działalnością województwo lubuskie i Ziemię Głogowską, zrzeszająca ponad trzy tysiące wolontariuszy. Caritas prowadzi działania, które mają na celu pomoc osobom znajdującym się w trudnej, a czasami wręcz krytycznej sytuacji. Pomaga wszystkim, którzy zwrócą się prośbą o pomoc. Od wielu lat przy ul. Bema w Zielonej Górze prowadzona jest stołówka, gdzie każdego dnia ciepły posiłek otrzymuje blisko 150 osób. W Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. oraz Nowej Soli prowadzone są magazyny pomocy rzeczowej i żywnościowej do których codziennie przychodzą osoby potrzebujące. Magazyny zajmują się między innymi dystrybucją żywności z programu FEAD dzięki któremu 14 000 osób z terenu całej diecezji otrzymuje pomoc żywnościową. Przy magazynie w Zielonej Górze działa łaźnia dla osób bezdomnych, która obsługuje kilkanaście osób dziennie. W łaźni podopieczni mają zapewnione wszystkie środki higieniczne oraz kosmetyki. Obok Łaźni prowadzona jest ogrzewalnia również dla osób bezdomnych. Caritas prowadzi również dwa schroniska aktywizujące dla osób bezdomnych w Zielonej Górze oraz Żukowicach, które zapewniają osobom bezdomnym całodobowe schronienie oraz usługi ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społeczno-zawodowej. Mieszkańcy Schroniska zaopatrywani są w całodzienną żywność, środki czystości oraz czystą odzież. Działania podejmowane przez specjalistów i terapeutów zatrudnionych w schronisku docelowo prowadzą do usamodzielnienia się podopiecznych, podjęcia pracy zawodowej oraz „powrotu” do życia w społeczeństwie. Caritas prowadzi również specjalistyczną placówkę wsparcia dziennego Świetlicowy Oddział Przedszkolny „Słoneczko z uśmiechem”. Placówka przeznaczona jest dla grupy 10 dzieci w wieku od 3 do 5 lat, pochodzących z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych ubóstwem, niewydolnością wychowawczą. Bardzo ważnym działaniem była pomoc w czasie pandemii COVID. Caritas działała nieprzerwalnie, zorganizowała pomoc psychologiczną, duchową oraz żywnościową w postaci ciepłych obiadów oraz prowiantu dla zamkniętych w domach seniorów, osób przebywających na kwarantannie. Caritas wsparła również materialnie i finansowo placówki medyczne diecezji.

W kategorii wolontariusze statuetkę otrzymały:

- s. Rita Stasińska ze zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego przy parafii św. Józefa w Zielonej Górze. S. Rita Stasińska urodziła się w 1979 roku w Kielcach. Po przeprowadzce do Strzelec Krajeńskich ukończyła tam szkołę średnią i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. historia z opieką nad chorymi rozpoczęła się 1998 r. w Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp., gdzie s. Rita trafiła jako postulantka. Tam odkryła swoje powołanie w powołaniu, chcąc zostać pielęgniarką w opiece paliatywnej. Po ukończonych studiach na Akademii Medycznej w Poznaniu, jako wykwalifikowana pielęgniarka, ponownie trafia do hospicjum gorzowskiego. Pracowała tam w latach 2007 - 2009. Od 1 kwietnia 2010 rozpoczęła swoją posługę w Ośrodku Integracji Społecznej prowadzonym przy parafii św. Józefa na Zaciszu w Zielonej Górze. S. Rita Stasińska charakteryzuje się holistycznym podejściem do chorego, niesamowitą pogodą ducha i empatią. W wypełnianiu swoich codziennych obowiązków łączy indywidualne potrzeby chorych i swoje otwarte serce i oczy na ich potrzeby. Ujmując to obrazowo można powiedzieć, że kawa, perfumy i odrobina dobrej zabawy są tak samo ważne jak leki, które trzeba podać choremu. Pielęgnując ciało, dba również o estetykę i wygląd każdego podopiecznego. Ona sama ścina włosy, układa fryzury, dobiera odpowiednio elegancko i wygodnie ubranie. Stąd niejednokrotnie była inicjatorka różnego rodzaju zbiórek kosmetyków i odzieży. Jest autorką pomysłu i akcji “Podaruj zapach”, gdzie w parafii i szkołach zbierano perfumy, kosmetyki i środki czystości. Praca s. Rity na rzecz chorych wykracza poza granice ośrodka, a nawet Polski. Współorganizowała akcję “Opatrunek na ratunek “ dla krajów misyjnych oraz zbiórkę wózków inwalidzkich do Afryki. Siostrę Rita odznacza się niesamowitą radości i wieloma talentami przydatnymi w jej pracy. Często zanim się zobaczyło Siostrę można usłyszeć jej śpiew lub anielski śmiech. Tam gdzie jest zanosi radość, nadzieję i poczucie bezpieczeństwa i ulgi w różnego rodzaju cierpieniach i ciała oraz ducha.

- Cecylia Kiełbratowska ur. się w 1948 r. w Grzymiradzu w gminie Dębno Lubuskie. Mieszkała z rodzicami i trzema braćmi w lesniczówce, gdyż ojciec był leśniczym. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Chojnicach. Następnie Studium Nauczycielskie- kierunek biologia z wychowaniem fizycznym w Szczecinie oraz AWF w Poznaniu. Po ukończeniu studiów pracowała w ośrodku neuropsychiatrii dziecięcej w Nowym Czarnowie, koło Gryfina. W 1977 r. przyjechała do Lubska i podjęła prace w szpitalu w Lubsku, w którym organizowała gabinet rehabilitacji ruchowej. Jednocześnie pracowała w Domu Pomocy Społecznej, prowadząc również tam rehabilitację. W tym czasie podjęła studia podyplomowe, które ukończyła z tytułem specjalista rehabilitacji ruchowej. Będąc mocno zaangażowana w sprawy osób niepełnosprawnych w różnym wieku stała się inicjatorką stowarzyszenia pomocy dzieciom specjalnej troski. Dzięki czemu zorganizowała oddział żłobkowy dla dzieci niepełnosprawnych. Jednocześnie zajmowała się osobami dorosłymi współorganizując Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Przez lata działała w Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych. Wraz z ks. Marianem Bumbulem utworzyła pierwsze w powiecie Warsztaty Terapii Zajęciowej, które prężnie działają do dziś. Po zamknięciu szpitala stworzyła Zakład Rehabilitacji Ruchowej, w którym zatrudnia 12 osób. Prowadzi również punkt zaopatrzenia medycznego. Pani Cecylia wykazuje się dużą aktywnością i wielkim sercem wobec osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Służy pomocą i radą, nie tylko w swoim zakładzie, ale również doradztwem i rehabilitacją domową. Jest osobą życzliwą i chętną do pomocy osobą potrzebującym. Podsumowując Pani Cecylia całe swoje dorosłe życie związała z pomocą i opieką osobom chorym, niepełnosprawnym. Bardzo też ceni sobie czas, jaki może spędzać z rodziną- w towarzystwie dwóch synów, wnuków i prawnuka. Azylem dla niej są Bory Tucholskie, gdzie w otoczeniu przyrody nabiera energii do działania.

Tegoroczna trzecia edycja gali nagrody Lubuski Samarytanin odbyła się w Głogowie. Wiadomo już, że kolejna odbędzie się w przyszłym roku w Gorzowie.



Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-10-05 15:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Posiedzenie Kapituły Lubuski Samarytanin

[ TEMATY ]

lubuski samarytanin

Karolina Krasowska

Spotkanie Kapituły Nagrody Lubuski Samarytanin

Spotkanie Kapituły Nagrody Lubuski Samarytanin

W siedzibie zielonogórskiego oddziału NFZ 25 sierpnia odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody Lubuski Samarytanin.

Lubuski Samarytanin jest nagrodą biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego skierowaną do osób i placówek, które w sposób przykładny i bezinteresowny służą osobom chorym.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję