Reklama

Kościół

Nabożeństwo Pierwszych Sobót dla dzieci w polskiej Fatimie

Inauguracja Pierwszych Sobót dla dzieci odbyła się 2 kwietnia 2022, w dniu rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II.

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Zakopane

Matka Boża Fatimska

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„ Od dzisiaj zapraszamy na nową stronę internetową: pierwszesobotydladzieci.pl , na której dzieci, ich rodzice oraz parafie znajdą różnego rodzaju materiały dotyczące objawień w Fatimie, przygotowane właśnie z myślą o dzieciach”- mówi kustosz Sanktuarium, ks. Marian Mucha SAC.

Sanktuarium na Krzeptówkach – Polska Fatima

Inauguracja Pierwszych Sobót dla dzieci odbyła się 2 kwietnia 2022, w dniu rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium Narodowe Na Krzeptówkach jest szczególnie związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II. To właśnie tutaj, na Krzeptówkach, po zamachu na Papieża, górale modlili się nieustannie przez 100 dni w intencji ocalenia Jego życia. Wówczas Pani Fatimska zmieniła bieg śmiercionośnej kuli, a Ojciec Święty przeżył. W pierwszych godzinach po zamachu, w Kaplicy Niepokalanego Serca Maryi powstała idea zbudowania Sanktuarium – wotum, jeśli tylko Papież przeżyje. Tak też się stało. Pani Fatimska ocalił Ojca Świętego, o czym mówił wielokrotnie. A obok kaplicy Niepokalanego Serca Maryi powstało Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, zwane Polską Fatimą.

25-lecie konsekracji Sanktuarium przez Jana Pawła II

W roku 25. rocznicy konsekracji Sanktuarium Narodowego Pani Fatimskiej przez Jana Pawła II, w Sanktuarium Pani Fatimskiej zorganizowano pierwsze w Polsce nabożeństwo wynagradzające w formule przygotowanej specjalnej dla dzieci w wieku szkoły podstawowej oraz przedszkola.

Nabożeństwo dla rodzin z dziećmi

Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi gromadzi co miesiąc coraz więcej zainteresowanych dzieci wraz ze starszym rodzeństwem, rodzicami i dziadkami, którzy pragną wypełniać wezwanie Pani Fatimskiej. Na Pierwsze Soboty Dla Dzieci przybywają rodzice z dziećmi z całej Polski, m.in. z Łodzi, Krakowa, Rzeszowa, Bydgoszczy.

Podziel się cytatem

Reklama

„Dowiedzieliśmy się, że tutaj odbywają się nabożeństwa Pierwszych Sobót Dla Dzieci. Sami zrealizowaliśmy już nabożeństwo 5-ciu pierwszych sobót miesiąca, ale chcemy włączyć w to nabożeństwo dzieci. Przyjedziemy też za miesiąc”- mówi rodzina z Łodzi. Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej zaprasza dzieci i rodziny do wspólnego wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi. Do Pierwszych Sobót Dla Dzieci zaproszone są parafie z całego kraju.

Reklama

Strona www z materiałami

W święto Matki Bożej Różańcowej Sanktuarium na Krzeptówkach zaprasza do odwiedzenia strony internetowej Pierwszych Sobót Dla Dzieci.

Reklama

Na stronie można zapoznać się z historią objawień fatimskich oraz poznać Łucję, Hiacyntę i Franciszka. W aktualnościach publikowane są relacje z organizowanych dotąd nabożeństw oraz artykuły o tematyce fatimskiej. W strefie wideo zgromadzono filmy animowane, videobook, propozycje katechezy i piosenki o Fatimie. Na stronie znalazła się też strefa Do pobrania, gdzie można znaleźć materiały do rozważań dla dzieci, ale i inne pliki, np. tapetę na telefon i pulpit.

10 grudnia 1925 rok w Pontevedra Matka Boża objawiła się s. Łucji wraz z Dzieciątkiem Jezus. Jezus powiedział: „Niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał.” … A Maryja dodała: „Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość…”

„Dzieci ze swoim prostym i wdzięcznym sercem podejmują modlitwę wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. W ten sposób wyciągają ciernie z tak zranionego Serca Matki Bożej.” – mówi kustosz Sanktuarium Narodowego, ks. Marian Mucha SAC.

Dzieci odpowiadają na wezwanie Maryi

Pani Fatimska powierzyła Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi modlitwę za grzeszników, za pokój na świecie. Do tej odpowiedzialnej roli wybrała właśnie dzieci.

„Wspólnie z dziećmi pragniemy odpowiedzieć na wezwanie Pani Fatimskiej, która swoje prośby powierzyła również dzieciom”- mówi Malwina Wyszyńska, współorganizatorka Pierwszych Sobót Dla Dzieci.

Materiały dla parafii

Jako największy ośrodek fatimski w Polsce, Sanktuarium na Krzeptówkach przygotowało specjalnie dla parafii, które pragną włączyć się w organizację nabożeństw, materiały graficzne do pobrania (projekty plakatów, materiałów promocyjnych itp.).

Zainteresowane parafie mogą kontaktować się z organizatorem poprzez kontakt@pierwszesobotydladzieci.pl

2022-10-07 13:50

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pięć pierwszych sobót miesiąca

Rok 2017 – stulecie objawień fatimskich. Chcemy usłyszeć, czego Matka Boża od nas oczekuje, aby nasz świat nie uległ zagładzie

Kiedy szatan Dekalogiem chwieje – do Matki Bożej wołamy o pomoc. Ona jedna może pomóc miłością Niepokalanego Serca. A nasz wkład w przemianę naszego świata to pięć pierwszych sobót miesiąca! Dlaczego?

CZYTAJ DALEJ

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Sieneńska

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

[ TEMATY ]

wojsko

Andrzej Duda

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Jak przekazało BBN na platformie X, na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych mianowany został gen. broni Marek Sokołowski, czasowo pełniący obowiązki dowódcy generalnego RS.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję