Reklama

Niedziela Wrocławska

Spotkanie Inicjatywy Biblijnej "Lumen Vitae"

Radość z Niedzieli Biblijnej

Na rozpoczęcie świętowania Niedzieli Biblijnej w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Inicjatywę Biblijną „Lumen Vitae”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób na czele z bp Maciejem Małygą, ks. prof. Mariuszem Rosikiem oraz ks. Grzegorzem Strzelczykiem. W ramach spotkania uczestnicy wysłuchali panelu dyskusyjnego „Dlaczego czytać Pismo Święte?”

Wiktor Cyran

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 2009 roku w polskim Kościele obchodzimy w 3 niedzielę wielkanocną Niedzielę Biblijną wraz z tygodniem biblijnym. XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny obchodzimy pod hasłem „Powołani do Wspólnoty – Komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. W tę niedzielę obchodzimy również VII Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.

„Tak wielka tkwi w słowie Bożym moc i potęga, że jest ono dla Kościoła podporą i siłą żywotną, a dla synów Kościoła utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego” – te słowa z konstytucji Dei Verbum zostały przywołane na wstępie dzisiejszego spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Celem tego święta Biblii jest zwrócenie uwagi wiernym na fundamentalną wartość słowa Bożego w życiu każdego chrześcijanina, na moc słowa Bożego, które powinno być dla nas wszystkim drogowskazem. – mówi prowadząca dzisiejsze wydarzenie.

W krótkim wprowadzeniu przed panelem dyskusyjnym bp Maciej przypomniał, że „wiara rodzi się ze słuchania, a tym co słyszymy jest Słowo Boże. Wiara jest postawą, od której należy całe nasze życie. Co dzisiaj widzimy, jaki jest związek między wiarą, słuchaniem Słowa Bożego, a naszym przeznaczeniem. I to jest zachęta aby słuchać Słowa Bożego na różna sposoby. Osobiście, wspólnotowo, zawsze w gronie Kościoła, aby słuchać je podczas liturgii kiedy jest proklamowane w sposób bardzo uroczysty, wyjątkowy z sakramentalną mocą. Myślę, że to jest zachęta podstawowa i więcej nie potrzeba ale tę motywację trzeba pogłębiać.”

W dalszym części swojego słowa wstępnego hierarcha zapytał: Czy trzeba zachęcać do czegoś co jest oczywistością? A może z innej strony jakby obowiązkiem pomimo tego, że dziś takich słów nie lubimy. To jest konieczność dla naszej duchowości i jest to nasze pragnienie. Z innej perspektywy jest to nasz codzienny dylemat. Sięgnąć do Pisma Świętego czy nie? – zauważa bp Maciej.

Reklama

Biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej zachęcił do sięgania do Pisma Świętego dając świadectwo swojej codzienności. Opowiedział zgromadzonym o swoich porankach, które rozpoczyna od spotkania ze Słowem Bożym. Podkreślił, że godziny poranne to czas, w którym jeszcze w nas panuje spokój, cisza. To dobra pora na rozważenie słów Pisma Świętego z danego dnia. Poranek jest czasem błogosławionym. – mówi bp Maciej.

Hierarcha Kościoła zauważa, że nie rozpoznajemy Jezusa jak Maria Magdalena po poranku zmartwychwstania. A to wiem, a to znam, zaraz uzdrowi. Na tym przykładzie biskup pokazuje nam jak poranek jako czas błogosławiony nam ucieka.

Bp Maciej dał uczestnikom spotkania świadectwo, że on tak rozpoczyna swoje poranki i zadał kolejne pytanie: Czy to musi być codziennie? Dla mnie tak. A dla ciebie? Nie musi ale może. I musi ale może.

W kolejnych zdaniach biskup podał dwie szkoły o naszych prywatnych Pismach Świętych. Pierwsza to taka, iż nie można w Piśmie Świętym nic zaznaczać. Druga mówi, że można coś napisać, podkreślić. Rozbawiając gości mówca przyznał się do tego, że jest wyznawcą jednej z dwóch szkół oraz do tego, że Pismo Święte jest jego towarzyszem w życiu.

Na koniec słowa wstępnego mówca zachęcił do tego aby otwierając Pismo Święte zadawać sobie pytanie: Co Ty mówisz mi?

W panelu dyskusyjnym bp Maciej Małyga, ks. prof. Mariusz Rosik oraz ks. Grzegorz Strzelczyk odpowiadali między innymi na pytania o zagrożeniach i korzyściach z czytania Pisma Świętego we wspólnotach. Dlaczego w kościele częściej słyszymy zachętę do czytania prasy katolickiej a nie Pisma Świętego? Z których komentarzy warto korzystać? Co przeczytać najpierw? Tekst Pisma Świętego czy komentarz? Dzisiejsi prelegenci opowiadali również o swoich ulubionych, szczególnych bohaterach z Pisma Świętego. Przy tym pytaniu biskup Maciej przeczytał wiersz, który sam napisał. Prowadzący panel dyskusyjny zapytali także o to czy jest jakiś ranking ksiąg Pisma Świętego?

Reklama

Panel dyskusyjny zakończył się krótkim, hasłowym podsumowaniem każdego z księży dlaczego czytać Pismo Święte. Bp Maciej zakończył słowami „Więź z Jezusem” . Ks. Mariusz podsumował „Od czytania do spotkania” . Ks. Grzegorz zachęcił słowami „ Zjednoczenie z Bogiem”.

Po panelu rozpoczęła się modlitwa prowadzona przez zespół Hallelu Jah. Na koniec spotkania wszyscy udali się na wspólną agape, przy której nie brakowało rozmów o Piśmie Świętym.

2024-04-13 22:18

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Swoje rekolekcje odbywają w Domu Formacji Stałej Prezbiterów w Sulistrowiczkach. 7 z nich przyjmie święcenia kapłańskie w Archikatedrze Wrocławskiej - 25 maja br. Polecamy ich naszej modlitwie. A są to:

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

zesłanie

Duch Święty

Pio Si/Fotolia.com

Dziś - siedem tygodni po obchodach zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym świętuje swoje narodziny, bo w tym dniu, jak pisze św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, grono Apostołów zostało "uzbrojone mocą z wysoka" a Duch Święty czyni z odkupionych przez Chrystusa jeden organizm - wspólnotę. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny.

W języku liturgicznym święto Ducha Świętego nazywa się "Pięćdziesiątnicą" - z greckiego Pentecostes, tj. pięćdziesiątka, - bo obchodzi się 50-go dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w ramach Roku Melchiora Teschnera

2024-05-20 13:14

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Wschowa

Łysiny

Tylewice

Melchior Teschner

Krystyna Pruchniewska

Zakończenie renowacji organów w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tylewicach zakończono koncertem organowym.

W niedzielę 19 maja 2024 wierni w kościele filialnym w Tylewicach, należącym do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Łysinach koło Wschowy, mieli okazję wysłuchać koncertu przygotowanego w ramach Roku Melchiora Teschnera. W tym roku przypada jego 440. rocznica urodzin. Był wschowskim kompozytorem, pastorem i kaznodzieją. Urodził się 29 kwietnia 1584 we Wschowie, a zmarł 1 grudnia 1635 w Przyczynie Górnej. Przez pięć lat był kantorem w kościele protestanckim „Żłóbka Chrystusa” (Kripplein Christi) we Wschowie. Pełnił posługę pastora ewangelickiego w świątyni w Przyczynie Górnej.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję