Reklama

Aspekty

Jubileusz 900-lecia diecezji lubuskiej

Dziękczynienie za Kościół i korzenie

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie trwają główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.

2024-05-11 14:30

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

900‑lecie diecezji lubuskiej

Jubileusz diecezji lubuskiej

Karolina Krasowska

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za nami wykład, okolicznościowy koncert i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

- Kiedy obchodzimy dziewięćsetną rocznicę utworzenia diecezji lubuskiej, trzeba nam spojrzeć z wdzięcznością na korzenie tej wiary, która daje soki do wzrostu, a więc na żywą tradycję tego Kościoła, do którego nawiązuje dziś także wasza diecezja zielonogórsko-gorzowska - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim podczas Mszy św. z okazji 900. rocznicy utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej fragment jego homilii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Umiłowani Siostry i Bracia, przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie, które wciąż dają soki do wzrostu. Jubileusz jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy, który nas prowadzi i jednoczy, podejmować wciąż na nowo misję ewangelizacyjną. Kościół nie żyje bowiem z siebie, ani dla siebie, ale musi odsyłać poza siebie – ku górze. Jest posłany, aby wszystkim ludziom tej ziemi nieść Chrystusa i Jego Ewangelię – mówił abp Polak.

W uroczystych obchodach uczestniczą biskupi z sąsiednich diecezji i goście z Niemiec - metropolita Berlina abp Heiner Koch, a także abp Wolfgang Ipolt z diecezji Goerlitz. Na zakończenie uroczystości bp Tadeusz Lityński skierował słowa podziękowania dla parafii św. Jakuba w Ośnie Lubuskim za przygotowanie głównych obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej.

Po Mszy św., na placu przy kościele parafialnym, odbył się Jarmark Lubuski, który rozpoczął się wystrzałem armatnim i podniesieniem barw narodowych oraz odśpiewaniem hymnu państwowego i „Bogurodzicy".

Reklama

W ramach jarmarku prezentowały się lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne, były również pokazy sokolnictwa, warsztaty rzemiosł średniowiecznych i degustacja „średniowiecznego" jadła, pokaz kowalstwa, pokazy walk rycerskich w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, poza tym zamki dmuchane dla dzieci, tor gokartowy, mobilne punkty żywnościowe, smażalnia i inne atrakcje.

Na zakończenie głównych obchodów jubileuszowych, w sobotę 11 maja, o godz. 19.00 odbędzie się koncert zespołu Siewcy Lednicy.

Diecezja lubuska została utworzona za panowania Bolesława Krzywoustego w latach 1124/1125 w ramach metropolii gnieźnieńskiej. Obejmowała ziemie leżące w widłach rzek Odry i Warty oraz tereny na lewym brzegu Odry, po Sprewę. Siedzibą diecezji był najpierw Lubusz, później przez pewien czas Górzyca, leżąca po wschodniej stronie Odry, następnie ponownie Lubusz, a w końcu – po tym jak w 1373 r., podczas wojny o panowanie nad Brandenburgią, wojska cesarskie Karola Luksemburskiego spaliły katedrę w Lubuszu – Fürstenwalde nad Sprewą.

W 1555 r. zmarł ostatni katolicki biskup lubuski Jan VII Horneburg i rozpoczęła się reformacja na terenie diecezji. Ostatnie katolickie nabożeństwo odprawiono w 1565 r. Diecezja lubuska przestała istnieć w 1598 r.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misterium Pasyjne w Ośnie Lubuskim

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

misterium pasyjne

900‑lecie diecezji lubuskiej

Artur Błoński

W przygotowanie Misterium licznie zaangażowali się miejscowi parafianie

W przygotowanie Misterium licznie zaangażowali się miejscowi parafianie

W piątek przed Niedzielą Palmową w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim wystawiono Misterium Pasyjne.

W przygotowanie Misterium licznie zaangażowali się miejscowi parafianie, a główne przedstawienie poprzedziły próby. Misterium poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, a sceny Męki Pańskiej były prezentowane na trasie wiodącej wzdłuż murów miasta.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kobieta

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Artur Ważny, sosnowiecki biskup diecezjalny. W homilii zachęcał do przyjaźni z Duchem Świętym, by tak jak w życiu Maryi, stawał się On reżyserem i naszego życia, tym, który chce nas prowadzić, pokazać pomysł Boga na nasze życie. A jedną z wielu Jego ról jest odszukiwanie i odnajdowanie nas dla Boga, co szczególnie ukazuje Jezus w przypowieściach o odnalezionym synu marnotrawnym, odnalezionej owcy i odnalezionej drachmie. Bp Ważny przypomniał, że w kobiecie, która szukała i odnalazła zgubioną drachmę, Ojcowie Kościoła widzieli właśnie Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ W Cassino oddano hołd gen. Władysławowi Andersowi

2024-05-20 12:59

[ TEMATY ]

gen. Władysław Anders

PAP/Albert Zawada

Gen. Władysław Anders zajmuje zasłużone miejsce w panteonie chwały oręża polskiego; stał się symbolem męstwa żołnierza polskiego, walczącego o wolność Rzeczpospolitej - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell podczas uroczystości przed popiersiem gen. Andersa we włoskim Cassino.

Uroczystości, które zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders, to część obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję