Reklama

Zmiany w diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 28/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej miało miejsce spotkanie bp. Ignacego Deca z księżmi neoprezbiterami oraz ich nowymi i starymi księżmi proboszczami. Wszystko zaczęło się w kaplicy głównej, gdzie Pasterz diecezji świdnickiej wręczył najmłodszym kapłanom aplikaty, czyli skierowania do pracy duszpasterskiej na konkretne parafie. Od tej pory wiedzą oni oficjalnie, w jakich wspólnotach zostali wikariuszami. Bp Dec ogłosił też zmiany i nominacje personalne w parafiach diecezji świdnickiej.
Neoprezbiterzy ustanowieni wikariuszami: ks. Mateusz Hajder - Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach; ks. Wojciech Iwanicki - Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie; ks. Grzegorz Kwiatkowski - Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie; ks. Piotr Listwan - św. Doroty w Radkowie; ks. Paweł Łabuda - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie; ks. Piotr Michalski - św. Katarzyny w Kudowie-Zdroju; ks. Paweł Miraszewski - Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju; ks. Arkadiusz Raczyński - Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku; ks. Paweł Reizer - św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej; ks. Maciej Sroczyński - św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu; ks. Krzysztof Szydełko - Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu; ks. Wojciech Szymański - św. Marcina w Piławie Górnej; ks. Paweł Traczykowski - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.
Zmiany proboszczów, z dotychczasowych parafii zostali odwołani i ustanowieni na nowych: ks. Cezary Ciupiak, par. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej, ust. prob. par. Bożego Ciała w Bielawie; ks. Stanisław Karawan, par. św. Marcina w Roztokach, ust. prob. par. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej; ks. Krzysztof Pełech, par. św. Bartłomieja Apostoła w Topoli, ust. prob. par. Ducha Świętego w Bielawie.
Nominacje wikariuszy na proboszczów: ks. Sławomir Augustynowicz, wik. par. Chrystusa Króla w Głuszycy, ust. prob. par. Chrystusa Króla w Głuszycy; ks. Wojciech Jarosław Dąbrowski, wik. par. św. Katarzyny w Kudowie-Zdroju, ust. prob. par. św. Michała Archanioła w Milikowicach; ks. Wiesław Ignatowicz, wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu, ust. prob. par. św. Bartłomieja Apostoła w Topoli; ks. Marek Hames, wik. par. św. Doroty w Radkowie, ust. prob. par. św. Marcina w Roztokach; ks. Jan Władysław Kwiatkowski, wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu, ust. prob. par. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach; ks. Krzysztof Krauzowicz, wik. par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, ust. prob. par. św. Wawrzyńca w Starym Waliszowie; ks. Roman Rak, wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach, ust. prob. par. św. Mikołaja w Jaszkowej Górnej; ks. Marek Wasztyl, wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu, ust. prob. par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach.
Inne nominacje na proboszczów: ks. Grzegorz Ławniczak ust. prob. par. Wszystkich Świętych w Strzelcach; ks. Wiesław Mróz ust. prob. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy Górnej; ks. Julian Rafałko, prefekt WSD Diecezji Świdnickiej w Świdnicy, ust. prob. par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.
Proboszczowie odwołani z obowiązków i przeniesieni w stan spoczynku: ks. Ryszard Dominik, par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku; ks. Tadeusz Dudek, par. Wszystkich Świętych w Strzelcach; ks. Sylwester Irla, par. św. Wawrzyńca w Starym Waliszowie; ks. Stanisław Kościelny, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bystrzycy Górnej; ks. Stanisław Mielnik, par. św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach, zam. w Domu Księży Emerytów w Pieszycach; ks. Jan Miłoś, par. św. Michała Archanioła w Milikowicach; ks. Józef Molenda, par. Chrystusa Króla w Głuszycy; ks. Henryk Praga, par. Ducha Świętego w Bielawie; ks. Anatol Sahajdak, par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach, zam. w domu rodzinnym; ks. Antoni Warzybok, par. św. Barbary w Stoszowicach, zam. w domu rodzinnym.
Inne zmiany proboszczowskie: ks. Władysław Wichrowicz został odwołany z obowiązków prob. par. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej i skierowany na urlop zdrowotny z zam. w domu parafialnym par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju.
Nowi administratorzy parafii: ks. Marian Maluk ust. administratorem par. św. Barbary w Stoszowicach.
Zmiany wikariuszowskie: ks. Wojciech Drab ust. wik. par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu; ks. Grzegorz Góra ust. wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach; ks. Grzegorz Kucharski ust. wik. par. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu; ks. Krzysztof Krzak ust. wik. par. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy; ks. Janusz Krzeszowiec ust. wik. par. św. Jerzego w Dzierżoniowie; ks. Paweł Kuriata ust. wik. par. św. Katarzyny w Nowej Rudzie-Słupcu; ks. Tomasz Michalski ust. wik. par. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu; ks. Marcin Ogórek ust. wik. par. katedralnej św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy; ks. Jan Ordowski ust. wik. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju; ks. Radosław Stala ust. wik. par. św. Mikołaja w Nowej Rudzie; ks. Tomasz Świątek ust. wik. par. św. Jerzego w Dzierżoniowie; ks. Piotr Szajner ust. wik. par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie; ks. Piotr Szpiłyk ust. wik. par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach; ks. Paweł Zieliński ust. wik. par. św. Michała Archanioła w Dobromierzu; ks. Marek Zołoteńki ust. wik. par. św. Anny w Ząbkowicach Śl.
Inkardynacja: ks. Krzysztof Krauzowicz, Wrocław SDB.
Studia: ks. Jacek Czechowski, odwołany ze stan. wik. par. św. Mikołaja w Nowej Rudzie, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu muzyki kościelnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie; ks. Marcin Dolak, odwołany ze stan. wik. par. Trójcy Świętej w Jedlinie-Zdroju, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu filozofii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie; ks. Piotr Gałdyn, odwołany ze stan. wik. par. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Uniwersytet Navarry w Pampelunie; ks. Julian Nastałek, odwołany ze stan. wik. par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie, skierowany na studia specjalistyczne z zakresu patrystyki na Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie.
Urlopy: ks. Tomasz Galik, odwołany ze stanowiska wikariusza, został skierowany na urlop zdrowotny na okres jednego roku.
Inne nominacje: ks. Ireneusz Kulig, Dysina, diecezja pilzneńska, ust. wik. par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu; ks. Ryszard Mucha, Lwówek Śląski, diecezja legnicka, ust. wik. par. św. Anny w Ząbkowicach Śl.; ks. Józef Edward Szkwarek, archidiecezja szczecińsko-kamieńska, ust. wik. par. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Jan Merlini nie bał się świętości

2025-04-05 17:30

Marzena Cyfert

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Msza dziękczynna za beatyfikację bł. ks. Jana Merliniego

Święci są po to, by świadczyć o powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie. Jan był świadomy tej godności, tego powołania i swojej drogi ku Bogu. I ta świadomość kształtowała jego życie oraz posługę kapłańską. Wiedział, kim jest i dokąd zmierza – mówił abp Józef Kupny o bł. ks. Janie Merlinim.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację włoskiego kapłana, współpracownika św. Kaspra del Bufalo. Wspólna modlitwa we wrocławskiej katedrze zgromadziła kapłanów archidiecezji, siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, które przygotowały uroczystość, siostry misjonarki Krwi Chrystusa, misjonarzy klaretynów, przyjaciół i dobroczyńców zgromadzeń oraz czcicieli Przenajdroższej Krwi Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję