W pierwszą niedzielę lipca w sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy odbył się XLIV Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan. Górale przybyli do kościoła św. Wawrzyńca i św. Kazimierza Królewicza, by dziękować Bogu za 105 lat ruchu góralskiego w Polsce i 90 lat istnienia Związku Podhalan. Centralnym punktem rocznicowych obchodów była uroczysta Eucharystia sprawowana przez bp Tadeusza Rakoczego. Razem z Biskupem Ordynariuszem, honorowym członkiem Związku Podhalan, przy ołtarzu modliło się kilkunastu kapłanów. Byli wśród nich m.in. kapelani związku, kustosze maryjnych sanktuariów w Rychwałdzie, Szczyrku i Ludźmierzu oraz proboszczowie parafii południowej Żywiecczyzny. Na Mszy św. obecni byli także przedstawiciele Polonii amerykańskiej, sąsiedzi z Czech i Słowacji, kompania Strzelców Podhalańskich, 50 różnych pocztów sztandarowych i licznie zgromadzeni wierni.
W homilii bp Tadeusz Rakoczy podziękował związkowcom za ich wieloletnią pracę. Podkreślił ogromne przywiązanie górali do tradycji, kultury i wiary. Wskazał także na grożące niebezpieczeństwa. - Choć wiara kwitnie wśród górali to jednak współczesne czasy przynoszą jej osłabienie. Ma na to wpływ nie tylko zły przykład odwiedzających te ziemie niektórych turystów, zagubienie moralne wielu mieszkańców południowej Polski, którzy zasmakowawszy „wielkiego świata” powrócili w rodzinne strony z podłamanymi skrzydłami moralności. Tradycyjnie na tych ziemiach tkwią także wśród niektórych nie do końca przezwyciężone przywary. Trzeba więc wielkiego wysiłku, żeby tę wiarę pielęgnować i przekazywać przyszłym pokoleniom - mówił hierarcha. Porównał także życie chrześcijańskie do pełnej trudu wędrówki górskiej. Odwołując się do krzyży, jakie mieszkańcy Beskidów postawili na górskich szczytach na przełomie wieków, hierarcha wezwał słuchaczy do wierności krzyżowi. - Dzisiaj potrzeba wierności krzyżowi. I choć jest to zadanie dla wszystkich, to jednak szczególnie odnosi się ono do was drodzy członkowie Związku Podhalan.
W czasie Mszy św. został poświęcony nowy sztandar Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan w Milówce. Umieszczono na nim wizerunek Chrystusa Króla w otoczeniu czterech wizerunków Matki Bożej z sanktuariów maryjnych w Rychwałdzie, Rajczy, Szczyrku i Ludźmierzu.
Uroczystości religijne zakończyły się pod pomnikiem papieskim obok rajczańskiej świątyni. W miejscu upamiętniającym związki Karola Wojtyły z Rajczą modlono się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II i złożono wiązanki kwiatów.
Nadzwyczajny Zjazd Związku Podhalan zbiegł się z 340. rocznicą ofiarowania przez króla Jana Kazimierza obrazu Matki Bożej dla mieszkańców Rajczy. Z tej racji odbył się Piknik Królewski. Podczas 6. edycji tej parafialno-gminnej inicjatywy swoje umiejętności zaprezentowały zespoły góralskie i ludowi twórcy; zorganizowano także licytację, loterię fantową, konkursy plastyczne. Dochody z Pikniku Królewskiego od lat przeznaczane są na finansowanie żywienia najuboższych dzieci.
Związek Podhalan wyrósł z działalności powstałego w 1873 r. Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Związku Górali powołanego w 1904 r. w Zakopanem i działającej w Krakowie od 1906 r., podległej mu Akademickiej Sesji Podhalan.
3-4 sierpnia 1919 r. w Nowym Targu wybrano pierwszy Zarząd Główny Związku Podhalan z prezesem Jakubem Zachemskim i uchwalono statut; tę właśnie datę formalnie uznaje się za początek działalności związku. Przez lata okupacji hitlerowskiej Związek Podhalan działał w konspiracji. Po zakończeniu wojny w 1945 r. sytuacja nie uległa poprawie. Atmosfera polityczna powojennej Polski nie sprzyjała rozwojowi ruchów regionalnych. W 1957 r. w Zakopanem zaczął działać Związek Górali Tatrzańskich, którego zjazd w Zakopanem uznawany jest jako XXIV Zjazd Podhalan. Oficjalnie jednak Związek został reaktywowany w 1959 r., odtąd zjazdy odbywały się już regularnie, co 3 lata.
Rodzinę Związku Podhalan tworzą górale podhalańscy, nadpopradzcy, żywieccy, śląscy, sądeccy, czadeccy, pienińscy, Biali, Zagórzanie, Spiszacy, Orawiacy, Kliszczacy, Babiogórcy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu