Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. prał. Krzysztof Bełkot dyrektor Wydziału Kultu Bożego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i ks. dr Remigiusz Lota moderator archidiecezjalny nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał o tajemnicy Eucharystii. - Eucharystia to rzeczywistość wielka, Boska. Ze strony człowieka musi być pragnienie wejścia w tę rzeczywistość - mówił abp Stanisław Nowak. - Bóg dał nam siebie ustanawiając Eucharystię. Ona jest sakramentem „konkluzji przenajświętszej”, w jakiś sposób zamknięciem dzieła odkupienia. Aż dotąd doszedł Bóg, aż do Eucharystii - kontynuował. Hierarcha przypomniał nadzwyczajnym szafarzom o ich wielkiej godności i misji. - By być godnym szafarzem Eucharystii, trzeba głęboko wierzyć w tę tajemnicę - przypomniał abp Nowak. Metropolita Częstochowski wskazał również na konieczność zjednoczenia własnego życia z Chrystusem. - Człowiek został powołany do komunii z miłością Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym dla Boga Ojca. Trzeba, aby człowiek był w tej komunii „od wewnątrz”, a nie tylko zewnętrznie. Bóg nas powołał, byśmy Go mieli „od wewnątrz”. Najważniejsze to zjednoczyć się z Jezusem. Być z Nim i w Nim. Jako szafarze przeżywajcie komunię świętą z Jezusem, Który idzie do człowieka - zaapelował abp Stanisław Nowak.
Uroczyste ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej poprzedziły kurs i przygotowanie teologiczno-liturgiczno-duchowe, które przeprowadzili od września do grudnia tego roku abp Stanisław Nowak, ks. prał. Krzysztof Bełkot dyrektor Wydziału Kultu Bożego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Remigiusz Lota moderator archidiecezjalny nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej oraz wykładowcy teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej: ks. dr Jan Koclęga i ks. dr Franciszek Dylus.
Aktualnie w archidiecezji częstochowskiej posługuje 144 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, w tym 58 sióstr zakonnych, 84 mężczyzn i 2 panie z Instytutu Życia Konsekrowanego.
Zgodnie z instrukcją „Immensae caritatis” (29.01.1973 r.) Pawła VI oraz innymi dokumentami Kościoła, biskup diecezjalny ustanawia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W życiu i misji Kościoła funkcja szafarzy nadzwyczajnych Komunii św. (akolitów, sióstr zakonnych i wyznaczonych wiernych świeckich) jest zawsze zastępcza w stosunku do szafarzy zwyczajnych (biskupów, prezbiterów oraz diakonów).
Nadzwyczajny szafarz może udzielać Komunii św. podczas Mszy św. jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, kiedy prezbiter napotyka trudności z powodu choroby, podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny, kiedy liczba wiernych przystępujących do Komunii jest tak wielka, że celebracja Mszy św. zbytnio by się przeciągnęła. Poza Mszą św. może też zanosić Komunię św. chorym, niepełnosprawnym i w pewnych sytuacjach Wiatyk umierającym. W sytuacji konieczności może również prowadzić nabożeństwa paraliturgiczne połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, jednak bez udzielania błogosławieństwa. Może także dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu przez otwarcie tabernakulum, postawienie puszki na ołtarzu lub umieszczenie Hostii w monstrancji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu