Reklama

Niedziela Kielecka

V Forum Szkolnych Kół Caritas

Pasjonaci pomagania

Niedziela kielecka 49/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

szkoła

Caritas

pomoc

T. D.

S. Małgorzata Chmielewska opowiada wolonatriuszom Kielecczyzny o swoich doświadczeniach

S. Małgorzata Chmielewska opowiada wolonatriuszom Kielecczyzny o swoich doświadczeniach

W parafiach diecezji kieleckiej działa ok. 60 szkolnych kół Caritas, w ostatnim roku powstało kilka nowych. Specyfika ich samarytańskiej pracy jest tak różna, jak różne są środowiska aktywności, od Kielc przez miasta średniej wielkości po wioski Gór Świętokrzyskich i okolic Krakowa. 7 listopada kilkuset młodych ludzi wymieniało doświadczenia i prezentowało swoje dokonania podczas V Forum Szkolnych Kół Caritas, które odbyło się w II LO im. Jędrzeja Śniadeckiego. Gościem specjalnym spotkania była s. Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb życia”, prowadzącej m.in. na Kielecczyźnie domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn.

Jest się czym chwalić

Członkowie kół z regionu prezentowali swoje formy działalności, począwszy od gospodarzy, czyli II LO. - Do tej bezinteresownej pracy trzeba mieć wyobraźnię miłosierdzia - mówił wolontariuszom ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej. Zwrócił m.in. uwagę na pomoc okazywaną osobom starszym, ale i wartości, które te osoby wnoszą w świat młodych ludzi, a także na możliwość „formowania siebie”.

Temat przewodni spotkania: „Wolontariat wśród osób starszych” nawiązywał do przeżywanego obecnie Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Delegacje młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas dzieliły się swymi doświadczeniami na rzecz osób starszych w domach pomocy społecznej, hospicjach i klubach seniora. Ks. Banasik wskazał także zaangażowanie wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którzy prowadzą korepetycje w świetlicach środowiskowych, zajęcia literackie, taneczne, teatralne i plastyczne podczas kolonii charytatywnych.

Damian Zegadło - koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu zwrócił z kolei uwagę na różnorodne formy działalności szkolnych kół wynikające z ich specyfiki. - Koło ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach przygotowuje np. świetne spektakle na onkologię, a uczniowie z II LO od siedmiu lat prowadzą korepetycję dla osób niepełnosprawnych w kieleckich ośrodkach, adopcję na odległość czy współorganizują wigilie dla bezdomnych. Rodzaj podejmowanej działalności zależy od wieku, dojrzałości oraz możliwości wolontariuszy - wyjaśnia.

Reklama

Swojego stylu pracy dopracowało się SKC w ZSE nr 2 im. Oskara Langego. - Zbieramy nakrętki dla osoby chorej na stwardnienie rozsiane, przygotowujemy własnoręcznie wykonane bombki czy kiermasz ciast na cele dobroczynne, wybieramy się z kolędą do Dziennego Ośrodka Chorych na Alzheimera, uczestniczymy w zbiórkach żywności, kweście na rzecz hospicjum w ramach kampanii Pola Nadziei, sprzedajemy świece Caritas, robimy paczki na święta - słowem, reagujemy na potrzeby chwili - mówi Kamilla Rokosz, katechetka z ekonomika. Do koła należy 20-25 osób.

W V Forum Szkolnych Kół Caritas uczestniczyły m.in. delegacje szkół kieleckich oraz z Włoszczowy, Mnichowa, Chęcin, Poskwitowa, Prądnika, Iwanowice i in. Obejmują one aktywną działalnością ok. 1500 osób.

Z młodzieżą spotkała się w tym dniu także Małgorzata Muzoł - świętokrzyska kurator oświaty, a o doświadczeniach w pracy z ludźmi starszymi opowiadał Piotr Piwowarczyk - dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach. Wystąpieniom i przemówieniom towarzyszyły odwołania do bł. Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty.

Jej brązowy habit znają wszyscy

Gościem specjalnym Forum była s. Małgorzata Chmielewska. - Jestem ogromnie poruszona, bo dzisiaj nauczyłam się bardzo wiele i dziękuję wam za tę działalność - mówiła szkolnym wolontariuszom s. Chmielewska, nazwana przez Stanisława Zasadę, autora książki o niej - „Generałem w habicie”.

Przekonywała, że tak naprawdę każdy człowiek „szuka tylko miłości”. Opowiadała o swoich trudnych doświadczeniach, krzywdzących stereotypach bolesnych dla osób wykluczonych i o długich poszukiwaniach tej miłości, która doprowadziła ją do Boga - „największej miłości”. S. Małgorzata Chmielewska, poznanianka z urodzenia, rocznik 1951 jest obecnie przełożoną Wspólnoty „Chleb Życia”, która prowadzi na ziemi świętokrzyskiej m.in. gospodarstwo rolne w Zochcinie k. Opatowa, specjalizujące się w przetworach, oraz zakład produkcyjny k. Ożarowa, także schronisko dla bezdomnych. Wspólnota „Chleb Życia” ma trzy domy w Warszawie, jeden w Brwinowie koło Warszawy oraz trzy w powiecie opatowskim: Zochcinie, Grocholicach (gmina Sadowie) i w Jankowicach (gmina Ożarów). Dom w Jankowicach powstał w dawnym budynku szkoły podstawowej, działa tam pracownia krawiecka i stolarska.

Reklama

S. Chmielewska po ukończeniu studiów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego planowała wstąpienie do zakonu benedyktynek. W latach 80. była u małych sióstr Karola de Foucauld. Ostatecznie w 1990 r. wstąpiła do wspólnoty „Chleb Życia” w Bulowicach k. Kęt. Śluby wieczyste złożyła w 1998 r. we Francji. Kobieta Roku 1996, ma czworo adoptowanych dzieci.

Szkolni wolontariusze z zapartym tchem słuchali jej wskazówek i opowieści o życiu, tak jak słucha się praktyka i autorytetu.

„..Jej brązowy habit i białą chustkę na głowie znają wszyscy. Tak samo jak wysoką, szczupłą sylwetkę i ostry głos. Przyznaje, że robiła w życiu wiele rzeczy. Była nauczycielką, sprzątaczką w męskim klasztorze, pracowała z niewidomymi, odwiedzała kobiety w więzieniu, czasem zabierała do siebie na przepustki. Od wielu lat mieszka z bezdomnymi, alkoholikami, samotnymi matkami i recydywistami po długich wyrokach. Dla niektórych jest źródłem zgorszenia, bo ma dzieci, niekiedy zaklnie jak szewc, bo kurzy papierosa za papierosem. Ci jednak należą do nielicznych. Dla większości jest postacią charyzmatyczną. Każdy, kto choć raz ją spotkał, twierdzi, że nigdy jej nie zapomni” (ze wstępu do „Generała w habicie” Stanisława Zasady).

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gwiazdka dla potrzebującego

Niedziela sandomierska 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

bp Krzysztof Nitkiewicz

akcja dobroczynna

Ks. Wojciech Kania

Pomysłodawcą świątecznego wsparcia jest bp Krzysztof Nitkiewicz

Pomysłodawcą świątecznego wsparcia jest bp Krzysztof Nitkiewicz

Diecezja sandomierska zorganizowała, przy współpracy z parafiami i Caritas diecezjalną, akcję „Podziel się ciepłem na święta”.

W dniach od 16 do 23 grudnia można było ofiarować osobom znajdującym się w potrzebie oraz placówkom charytatywnym nową pościel i przedmioty chroniące przed zimnem. Zbiórka została przeprowadzona na terenie całej diecezji i spotkała się z hojną odpowiedzią kapłanów i wiernych, którzy otworzyli swoje serca na potrzebujących.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję