Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Prawdziwy św. Mikołaj w Rychwałdzie

Niedziela bielsko-żywiecka 51/2012, str. 4

[ TEMATY ]

pomoc

Mikołaj

Archiwum

A tak św. Mikołaj poruszał się po rychwałdzkiej parafii

A tak św. Mikołaj poruszał się po rychwałdzkiej parafii

Każde dzieło, które zakłada pomoc ludziom, otwiera nowe perspektywy na spotkanie z Bogiem. Jeśli służymy innym, czerpiemy z tego ogromną radość dla siebie - mówił proboszcz rychwałdzkiej parafii, o. Bogdan Kocańda, w sobotę, tuż przed wyjazdem św. Mikołaja do osób chorych i samotnych. Spotkanie organizowane jest w Rychwałdzie po raz szósty.

W sobotę, 2 grudnia na ulicach Rychwałdu znów pojawiła się bryczka św. Mikołaja. Podróżował w towarzystwie pomocników - aniołów i pukał do drzwi ludzi starszych, chorych i samotnych. Był gościem wyczekiwanym ze zniecierpliwieniem, bo jak przyznaje proboszcz rychwałdzkiej parafii telefony z zapytaniem o odwiedziny św. Mikołaja pojawiły się już dużo wcześniej. Spotkaniom tym towarzyszyły niejednokrotnie silne wzruszenia. - To dla tych osób wielki zastrzyk energii. To, że ktoś o nich pamięta, że nie są sami, daje ogromną siłę żeby żyć - mówił odwiedzając mieszkańców Rychwałdku i Rychwałdu św. Mikołaj. W sobotę zawitał do 60 domów.

W niedzielę natomiast szansę na spotkanie z św. Mikołajem mieli najmłodsi. - Dzieci mają okazję spotkać się z prawdziwym św. Mikołajem, nie tym komercyjnym z reklam. Tu dużą rolę odgrywa sfera duchowa, to tak naprawdę spotkanie z Panem Bogiem - podkreślał wizytujący rychwałdzkie sanktuarium maryjne św. Mikołaj. Dzieci, dla których przygotowano 350 świątecznych paczek, przyjęły „Świętego” z wielkim entuzjazmem. O godz. 14 na placu przed kościołem w Rychwałdzie tłumnie zgromadziły się rodziny z całej Żywiecczyzny. Pojawienie się diabłów i aniołów wzbudziło wśród najmłodszych silne emocje. Wyczekiwany św. Mikołaj został przywitany gromkimi brawami. - Cały ten wysiłek, praca, to integruje środowisko, możemy poczuć się wspólnotą - powiedział o. Bogdan Kocańda, wyrażając głęboką aprobatę dla tej niezwykłej akcji.

Spotkanie ze św. Mikołajem to już taka mała rychwałdzka tradycja. Dzięki hojności i zaangażowaniu ludzi dobrej woli akcja zorganizowana została po raz szósty. W tym roku członków Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wsparło w przygotowaniach Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Rychwałdu. - Każdy z nas ma nadzieję, że jeśli my pamiętamy o innych dzisiaj to może i o nas ktoś będzie pamiętał jutro. Często słyszę pytanie o to, dlaczego to robimy? Odpowiedz jest bardzo prosta: „Nikt nie jest samotną wyspą”. Nasza akcja jest niczym innym, jak tylko realizacją przykazania miłości Boga i bliźniego. Cieszę się, że i w tym roku udało nam się zrealizować te założenia - podsumował tegoroczne spotkanie ze św. Mikołajem jeden z organizatorów, prezes Rychwałdzkiego Oddziału Akcji Katolickiej, Wacław Oleś.

2012-12-14 12:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Mikołaj odwiedził Leśną

[ TEMATY ]

Mikołaj

św. Mikołaj

Marek Skrzęta

6 grudnia. O tym dniu pamiętają wszyscy, to dzień św. Mikołaja, biskupa. Dzieci z Leśnej zostały obficie obdarowane. Tego dnia w kościele Chrystusa Króla w Leśnej zgromadziły się dzieci naszej parafii by z rąk św. Mikołaja otrzymać słodki podarek. Jednak, czy tylko ten jeden dzień w roku jest dniem obdarowywania prezentami swoich bliskich? Dla leśniańskich dzieci nie.

Poprzedzające to spotkanie roraty odprawione w kościele uzmysłowiły dorosłym, rodzicom, że taki dzień powinien trwać każdego dnia. - Nie trzeba dawać wielkich prezentów, by naśladować św. Mikołaja. Wystarczy uśmiech, gest wyciągniętej dłoni na zgodę, odwiedziny chorych z naszych rodzin, pomoc innym w drobnych codziennych rzeczach - tak właśnie dzieci odpowiadały na pytania związanie z dniem św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności i potencjału infrastruktury militarnej

2023-02-01 13:08

[ TEMATY ]

NATO

mrallen/Fotolia.com

Podczas szczytu NATO w Wilnie chcemy uzyskać gwarancje zwiększenia obecności wojskowej z grup batalionowych do poziomu brygadowego oraz wzmocnienia potencjału infrastruktury militarnej - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Polska para prezydencka Andrzej i Agata Kornhauser-Duda od wtorku przebywają z oficjalną wizytą na Łotwie. W środę prezydent Duda wziął udział w konferencji prasowej wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję