Reklama

Niedziela Kielecka

Szkolne koło Caritas w II LO

Nie tylko od święta

Niedziela kielecka 51/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pomoc

wolontariat

Archiwum SKC

W II LO w Kielcach z s. M. Chmielewską i ks. R. Woszczyckim

W II LO w Kielcach z s. M. Chmielewską i ks. R. Woszczyckim

Pracują intensywnie, aktywnie pomagają przez cały rok ludziom w potrzebie, ale tak to już jest w naszej polskiej tradycji, że to właśnie święta Bożego Narodzenia wyzwalają potencjał dobra, mobilizują do szukania wokół siebie ludzi w potrzebie. Środowiskowe wieczerze wigilijne, sztaby Szlachetnej Paczki, bożonarodzeniowe życzenia dla adoptowanych dzieci z Ugandy - tym w okresie przedświątecznym żyje Szkolne Koło Caritas w II LO im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Zastawią wigilijny stół

Wigilia w katedralnym wikariacie (pod kaplicą akademicką) przygotowana przez wolontariuszy „Śniadka” to już co najmniej kilkuletnia tradycja. Najpierw uczniowie w Adwencie kwestują na ten cel przy kieleckiej bazylice, potem razem z ks. Robertem Woszczyckim - szkolnym prefektem wybierają się na zakupy do marketu, na bazie których przygotowują ok. stu paczek. Jest w nich cukier, mąka, olej, konserwy - same konkrety. Są one wręczone podczas wieczerzy wigilijnej dla potrzebujących, organizowanej zawsze w ostatni piątek przed kalendarzową wigilią - w tym roku 14 grudnia. Panie z plebanii katedralnej przygotowują wieczerzę z prawdziwego zdarzenia; jest zupa grzybowa, kapusta z grochem, smażona ryba, śledź - a uczniowie z II LO podają do stołu. Zawsze w wieczerzy - z nieodzownym opłatkiem i wspólnym kolędowaniem - uczestniczy ks. proboszcz Stanisław Kowalski. Do uczniów należy także przygotowanie oprawy muzycznej i troska o prawdziwie rodzinną, świąteczną atmosferę tego dnia. - W organizację wigilii chętnie włączają się także absolwenci szkoły, czyli ludzie już po studiach, mający własne firmy. - Kiedyś „zarazili” się wolontariatem, kiedyś uczestniczyli w takiej wigilii, to miłe, że chcą pomóc - uważa ks. Robert Woszczycki.

W szkole działa także sztab Szlachetnej Paczki, rekrutujący się ze szkolnych wolontariuszy. - Była to oddolna inicjatywa uczniów, angażowały się całe klasy - mówi katechetka Anita Pawelec.

Świąteczne życzenia ze „Śniadka” popłyną też w stronę Afryki, gdyż w adopcję na odległość zaangażowała się zdecydowana większość uczniów z prawie pięciu klas. Mają czworo „swoich” dzieci.

Reklama

Dla Afryki

- W maju 2012 r. 44 naszych wolontariuszy kwestowało na ulicach Kielc i przy kościołach w ramach akcji „SOS Kielce dla Afryki”. Był to Dzień Misyjny Miasta, w którym zbierano fundusze na budowę Centrum Edukacyjnego w Czadzie, dożywianie dzieci, wykopanie jednej studni. Ten pierwszy, bliższy kontakt z problemami Afryki zaowocował podjęciem duchowej adopcji na odległość - opowiada Anita Pawelec. Pomoc odbywa się w ramach projektu „Moje dziecko z Ugandy”. Uczniowie w miarę swoich możliwości wpłacają comiesięczną składkę dla konkretnego dziecka - na ubranka, przybory szkolne i koszty edukacji, która jest płatna w Ugandzie. Utrzymują także kontakt listowny. „Ich” dzieci to Hariet, Christopher, John i Fred. W 2008 r. w szkole odbyła się także akcja charytatywna „Śniadek dzieciom w Afganistanie” jako odzew na kampanię Polskiej Akcji Humanitarnej „Akcja Edukacja - kup ołówek”. Podczas sprzedaży ołówków uczniowie zebrali 610 zł.

Nakręceni na pomaganie

Kolejny rok zbierają nakrętki dla chorego Dominika, rokrocznie biorą udział w zbiórkach żywności (w 2011 r. w akcję zaangażowało się aż 207 wolontariuszy), od 2009 r. włączają się w kampanię „Pola Nadziei” (ta idea jest szczególnie bliska uczniom klas o profilu biologiczno-chemicznym, których uczniowie myślą o zawodzie lekarza i identyfikują się z działaniami szerzącymi idee hospicyjne. Za tę pracę Koło zostało wyróżnione). Od trzech lat na początku listopada członkowie Koła kwestują na Cmentarzu Starym w Kielcach na rzecz wsparcia prac konserwacyjnych przy najcenniejszych nagrobkach nekropolii.

Ważny wymiar działalności wolontariuszy ze „Śniadka” to systematyczna pomoc szkolna w placówkach środowiskowych i wychowawczych. Wolontariusze od siedmiu lat w sposób stały pomagają w Ognisku Wychowawczym przy ul. Kościuszki w Kielcach, prowadzonym przez Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo. Przez cały rok uczniowie przychodzą tam raz tygodniu; pomagają dzieciom w lekcjach, organizują im czas wolny, włączają się w zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne, językowe. To także pomoc w wyjściach do kościoła, wycieczkach rowerowych, przygotowaniu przedstawień, kiermaszu świątecznego itp. W 2011 r. w tę formę wolontariatu zaangażowało się 21 uczniów, w 2012 - 24 osoby.

Reklama

Od roku wolontariusze z II LO pomagają także w Placówce Opieki Doraźnej „Azyl”, która obejmuje opieką dzieci wykluczone społecznie. - Nasza pomoc polega na odrabianiu lekcji z dziećmi, wspólnej zabawie. Często ważna jest po prostu sama obecność i towarzyszenie dzieciom - wyjaśnia Anita Pawelec. Systematycznym wolontariatem licealiści obejmują także podopiecznych Ośrodka Wsparcia Dziennego dla Niepełnosprawnych przy ul. Chęcińskiej w Kielcach. Ta znacznie trudniejsza forma wsparcia wymagała od uczniów szkoleń i rzetelnego samokształcenia, ale znaleźli się chętni.

Opiekunowie szkolnych wolontariuszy - Anita Pawelec, Edyta Wydra-Bąk i ks. Robert Woszczycki dbają o odpowiednie przygotowanie swoich podopiecznych do konsekwentnego, ukierunkowanego na konkretne cele wolontariatu. Po to są m.in. szkolenia: „Dlaczego warto zostać wolontariuszem”, „I ty możesz zostać wolontariuszem”, „Jak pomagać osobom niepełnosprawnym”. Zorganizowano także warsztaty profilaktyczne „Wolna wola” dotyczące m.in. manipulacji, asertywności, rozwiązywania problemów, nałogów czy spełniania marzeń.

Działają - sprawnie i skutecznie - od listopada 2006 r., przez szeregi SKC w II LO przewinęły się przez te lata setki, a może tysiące uczniów. W ubiegłym roku szkolnym dyplomami za aktywny wolontariat wyróżniono 113 osób. To ogromny potencjał i siła, dzięki której Boże Narodzenie puka do wielu skromnych drzwi, ale nie tylko 24 grudnia. Dzięki takim jak oni - Boże Narodzenie trwa cały rok.

2012-12-14 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmień spojrzenie na autyzm

[ TEMATY ]

wolontariat

autyzm

Maciej Kaczor

Ruszyła rekrutacja do Wolontariatu Koleżeńskiego “Mary i Max”. Poszukiwani są wolontariusze, którzy wezmą udział w projekcie skierowanym do osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

Wbrew obiegowej opinii, że autyzm dotyczy przede wszystkim dzieci, grupa młodzieży i dorosłych z tym zaburzeniem ciągle się powiększa. Nierzadko są oni pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia. Co trzecia osoba z autyzmem twierdzi, że nie ma kolegów ani koleżanek. Zdecydowana większość z nich chciałaby jednak mieć znajomych. Wolontariat Koleżeński “Mary i Max” to projekt skierowany właśnie do takich osób.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję