Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Styczniowy jubileusz

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2013, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

Aarchiwum

Pamięć powstańców uczczono przy ołtarzu

Pamięć powstańców uczczono przy ołtarzu

Mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Porąbce uczczono 20 stycznia 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Okolicznościową Eucharystię koncelebrowali ks. kan. Eugeniusz Nycz, ks. prał. Józef Straczek i ks. wikariusz Robert Szczotka. Na jubileuszowych obchodach zjawili się przedstawiciele władz powiatowych, gminnych i parlamentarzyści. Wśród przybyłych znaleźli się m.in. posłowie Jacek Falfus i Stanisław Szwed, starosta powiatu bielskiego, Andrzej Płonka i wójt gminy Porąbka, Czesław Bułka. Nie zabrakło również pocztów sztandarowych, delegacji miejscowych szkół, przedstawicieli towarzystwa „Sokół” i innych lokalnych organizacji społeczno-kulturalnych, a także żołnierzy z 18. Batalionu desantowo-szturmowego z Bielska-Białej.

Na początku liturgicznej celebracji odczytany został list bp. Tadeusza Rakoczego. „W imię pamięci o bohaterach powstania styczniowego starajcie się o dobre przeżywanie teraźniejszości. W Roku Wiary ożywiajcie w sobie pragnienie wierności Bogu w codziennym życiu, niech nie będzie sprzeczności pomiędzy wyznawaną wiarą a praktykowanym życiem” - apelował Ordynariusz.

W homilii, którą wygłosił ks. Robert Szczotka, padły słowa o umiłowaniu ojczyzny i poświęceniu się dla niej. Wśród godnych naśladowania postaw, kaznodzieja wymienił przykłady Rafała Kalinowskiego, Adama Chmielowskiego i ks. Stanisława Brzóski.

Reklama

- Dzisiejsza rocznicowa uroczystość jest zaproszeniem, aby spojrzeć na historię Polski oczyma wiary - mówił podczas kazania ks. Szczotka. Przypomniał negatywne oceny wobec powstania styczniowego i odpowiedź kard. Stefana Wyszyńskiego w tej kwestii: „Gdy człowiek lub naród czuje się na jakimkolwiek odcinku związany i skrępowany, gdy czuje, że nie ma już wolności opinii i zdania, wolności kultury i pracy, ale wszystko wzięte jest w jakieś łańcuchy i klamry, wszystko skrępowane jak stalowymi gorsetami, wtedy nie potrzeba kompleksów. Wystarczy być tylko przyzwoitym człowiekiem, mieć poczucie honoru i osobistej godności, aby się przeciwko takiej niewoli burzyć, szukając środków i sposobów wydobycia się z niej”.

Po Eucharystii pochód wiernych udał się do kaplicy św. Urbana, aby pod tablicą pamiątkową z napisem: „1863-1913 Bohaterom Powstania Styczniowego” złożyć wiązanki kwiatów. Po części religijnej dalsza odsłona jubileuszowych uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce. Na przybyłych czekała tam wystawa prac plastycznych i program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 250. rocznica zakończenia obrony klasztoru przed wojskami rosyjskimi przez konfederatów barskich.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

klasztor

Karol Porwich/Niedziela

- Jasna Góra to punkt odniesienia dla nas wszystkich, zarówno wtedy, gdy mieliśmy państwowość i cieszyliśmy się wolnością, jak i wtedy, gdy państwowości i suwerenności nie było. Tutaj zawsze byliśmy wolni - przypomniał minister Jan Józef Kasprzyk. Z inicjatywy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na Jasnej Górze odbyły się dziś uroczystości upamiętniające 250. rocznicę zakończenia obrony klasztoru przed wojskami rosyjskimi przez konfederatów barskich. Odsłonięto pamiątkową tablicę.

Obrona sanktuarium to jeden z najciekawszych epizodów w czasie trwania konfederacji barskiej. Konfederaci nie mieli mundurów, a ich znakiem był duży ryngraf noszony na piersi, metalowy lub skórzany, z namalowanym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

W homili papież powiedział, że wierzący są powołani do tego, by w radości, z wdzięcznością dawać świadectwo o przymierzu z Bogiem, pokazując, że "jesteśmy ludźmi zdolnymi do tworzenia więzi przyjaźni, do życia w braterstwie, do budowania dobrych relacji międzyludzkich, by nie dopuścić do tego, by zapanowało zepsucie zła, choroba podziałów, brud nieuczciwych interesów, plaga niesprawiedliwości".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję