Reklama

Niedziela Kielecka

Kielczanie uczcili 150. rocznicę Powstania Styczniowego

Niedziela kielecka 5/2013, str. 3

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Styczniowe

W.D.

Pamięć o Powstaniu Styczniowym przejmuje kolejne już pokolenie Polaków

Pamięć o Powstaniu Styczniowym przejmuje kolejne już pokolenie Polaków

Uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, wszystkich bohaterów powstania, którzy przelali za nią krew, rozpoczęły się 20 stycznia rocznicowe obchody w kościele św. Karola Boromeusza na Karczówce. Eucharystii przewodniczył rektor klasztoru Ojców Pallotynów na Karczówce - o. Jan Oleszko w koncelebrze z ks. Jackiem Kopciem - kapelanem żołnierzy Czwartego Pułku Piechoty Legionów i dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej.

- Nie chcemy osądzać. Naszym celem jest pokłonić się tym, którzy poszli, i modlić się za tych, którzy oddali w tym zrywie swoje życie - mówił o. Oleszko i apelował do bardzo licznie zgromadzonych kielczan o to, by rocznicowe obchody były okazją do budowania jedności, zadumy i refleksji nad ceną i wartością wolności, nad ofiarą tych, którzy nie szczędzili dla niej swojego życia. Cytowane przez ks. Oleszkę słowa o wolności mocno wybrzmiały na rocznicę powstania.

We wprowadzeniu dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki w Kielcach Andrzej Dąbrowski podkreślał, że mit narodowy, który urósł wokół powstania, jest równie ważny jak dociekanie prawdy o powstaniu. To on konsolidował naród wokół spraw niepodległościowych, budował przez pokolenia polską świadomość narodową, budził do walki w kolejnych zrywach aż do wywalczenia upragnionej wolności w 1918 r.

Karczówka była miejscem koncentracji grup powstańczych nocy z 22 na 23 stycznia, skąd żołnierze mieli uderzyć na Kielce. Żołnierze zostali zaprzysiężeni przez ojców bernardynów w tutejszym kościele. Niestety, spóźnione przybycie dowódcy A. Kurowskiego i błędy organizacyjne wymusiły rezygnację z planu ataku na miasto. Część z powstańców udała się walczyć do lasów, inni powrócili do domów. Tradycja patriotycznych uroczystości dla upamiętniania zrywu sięga 1916 r. Co roku mieszkańcy miasta zbierali się tutaj, by oddać hołd bohaterom powstania.

150 lat od podjęcia walki powstańczej, na Karczówce zebrali się tłumnie kielczanie. Licznie reprezentowane były stowarzyszenia patriotyczne i instytucje kulturalne, samorządowcy. Obecni byli na uroczystości m.in.: starosta powiatu kieleckiego - Zdzisław Wrzałka, przedstawiciele Rady Miasta, Zofia Nowak - prezes Stowarzyszenia Sympatyków i Żołnierzy Czwartego Pułku Legionów, prezes Kieleckiej Rodziny Katyńskiej - Anna Łakomiec, Strzelcy kieleccy, poczty sztandarowe żołnierzy AK i innych organizacji kombatanckich, harcerze, młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 z Białogonu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Czwartego Pułku Legionów AK Oddziału „Wybranieccy”, Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju w historycznych strojach, Spółka Leśna Wspólnoty Gruntowej „Białogon”, Spółka Wspólnoty Gruntowo-Leśnej Byłej Wsi Czarnów. Oprawę muzyczną Mszy św. sprawowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Morawicy. Jak co roku szlakiem powstańców - przez Górę Brusznię, gdzie mieści się powstańczy krzyż - do miejsca koncentracji powstańców na Karczówce przeszła w Marszu Pamięci grupa młodzieży.

Reklama

W modlitwie wiernych Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego długo wymieniał bohaterów walk o niepodległość związanych z Kielcami i walczących w regionie, dowódców powstańczego zrywu, kieleckich kapłanów zaangażowanych w patriotyczną działalność konspiracyjną i represjonowanych przez władze carskie.

Po Mszy św. wszyscy przeszli pod Pomnik Powstańców Styczniowych - gdzie mieści się zbiorowa mogiła powstańców. Tutaj delegacje władz samorządowych, organizacji i stowarzyszeń złożyły wieńce. W Apelu Pamięci wspominano wszystkich poległych w walce z carskimi wojskami, powstańców i dowódców walczących w regionie świętokrzyskim, ojców bernardynów z Karczówki wspierających polskich patriotów. Bohaterów uczczono salwą honorową.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wystawy, koncerty i specjalny portal. Gliński: Informacje będą w siedmiu językach

[ TEMATY ]

rocznica

Bitwa Warszawska

minister Gliński

DOMINIK RÓŻAŃSKI

Prof. Piotr Gliński

Prof. Piotr Gliński

Koncerty, premiery filmów, konkursy, wystawy - kilkadziesiąt wydarzeń w całym kraju, również w przestrzeni wirtualnej, widowisko multimedialne pod hasłem „1920. Wdzięczni Bohaterom” i wreszcie wielkie otwarcie długo wyczekiwanego Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami z całej Polski przygotowało kilkadziesiąt wydarzeń upamiętniających zwycięską Bitwę Warszawską.

Inicjatywy upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję