Cierniak to góra położona w paśmie Gór Złotych, wznosząca się nad Doliną Białą Lądecką. Oddalona o 20 minut od Radochowa, gdzie duszpasterzem miejsca jest ks. kan. Krzysztof Pełech. Na Cierniaku wznosi się kaplica-sanktuarium Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, grota Matki Bożej z Lourdes oraz stacje drogi krzyżowej, które tworzą przestrzeń do modlitwy i refleksji. To miejsce przenosi w zupełnie inny, duchowy świat, pełen ciszy i spokoju. Przed II wojną światową Cierniak był jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych Ziemi Kłodzkiej.
15 sierpnia na górze odbyła się Msza święta polowa, którą celebrował ks. kan. Krzysztof Ora. - Z tego miejsca, z tej wysokości, kiedy jesteśmy prawie 600 metrów nad poziomem morza, łatwiej nam się myśli o tym, co powyżej nas, o tym, co nas przerasta - nie tylko o tym, co doczesne, ale o tym, co wieczne. Tajemnica Wniebowzięcia NMP kieruje naszą uwagę ku niebu, naszemu ostatecznemu celowi - tam, gdzie jest nasz dom, nasze ostateczne zameldowanie – mówił w homilii ks. kan. Ora.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po zakończeniu polowej liturgii, wierni zgromadzili się na festynie sołeckim, który odbył się na placu Rekreacyjnym. Była to okazja do wspólnego świętowania, rozmów i zabawy. Mieszkańcy oraz goście mieli możliwość skosztowania lokalnych przysmaków, wzięcia udziału w zabawach i cieszeniu się z atmosfery wspólnoty, która tego dnia była wyjątkowo silna.
Przypomnijmy, że Góra Cierniak była także domem dla eremity brata Elizeusza, który przez 23 lata pełnił służbę pustelniczą, aż do swojej śmierci 10 czerwca 2023 roku. Obecnie jego miejsce zajmuje siostra Agnieszka, kontynuując tradycję życia pustelniczego na tym świętym wzgórzu.
archiwum prywatne
Cierniak - Grota Matki Bożej z Lourdes
archiwum prywatne
Cierniak - Grota Matki Bożej z Lourdes
archiwum prywatne
Większość z 200 schodów prowadzących na Cierniak to dziękczynna fundacja pielgrzymów
archiwum prywatne
Tort z wizerunkiem brata Elizeusza
archiwum prywatne
Uczestnicy festynu na Cierniaku