Reklama

Kościół

Jasna Góra: Drugi Szczyt Pielgrzymkowy – Na Imieniny do Maryi Jasnogórskiej

Drugi sierpniowy tzw. szczyt pielgrzymkowy rozpoczął się na Jasnej Górze. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, przybędą kolejne tysiące pieszych pątników głównie z arch. łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, ale też np. z diec. tarnowskiej. Przyjadą również cykliści m.in. z diec. drohiczyńskiej, czy pielgrzymi na rolkach z warszawskiego Bemowa. Do sanktuarium dotrze nawet Akademicka Pielgrzymka Biegowa z Bydgoszczy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako pierwsi na uroczystości odpustowe przyszli pątnicy 556. Pieszej Pabianickiej Pielgrzymki. Tak, jak wszystkim grupom z arch. łódzkiej towarzyszyło im hasło „W jednym Duchu Jedno Ciało”. Eucharystia pod przewodnictwem kardynała Grzegorza Rysia sprawowana będzie o godz. 8.00 w Kaplicy Matki Bożej. Zapis o pierwszej pabianickiej pielgrzymce znajduje się w kronikach parafii św. Mateusza. Widnieje przy nim rok 1468.

Dziś na Jasną Górę dotrze m.in. Piesza Pielgrzymka Sieradzka z diec. włocławskiej, której pątnicy przychodzą tutaj od ponad 400 lat, czy kompania ze Zgierza, którą tradycyjnie z kościoła Matki Bożej Dobrej Rady wyprowadzali parafianie i rodziny pielgrzymów. Kompania przybywa do Maryi od 31 lat, pokonując codziennie pieszo ok. 40 kilometrów. Także pięciodniowy trud podjęli pątnicy Widawskiej Pieszej Pielgrzymki i do sanktuarium przyjdą już 34 raz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„W jednym Duchu Jedno Ciało” pod tym hasłem na Jasną Górę dotrze 99. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Jej wejście zaplanowano na godz. 14.30. Pątnicy mają do pokonania 135 km w cztery dni. Kompania liczy dziewięć grup jest m.in. rodzinna, zakonna, młodzieżowa, miłosierdzia, franciszkańska czy rowerowa. W tym roku jeden dzień z cyklistami jechał kard. Grzegorz Ryś. Łódzka kompania ma swoją długoletnią historię. Prawdopodobnie już w XIX w. łodzianie podjęli pielgrzymi trud. Pierwsza zorganizowana kompania wyruszyła w sierpniu 1926 r., w sześć lat po erygowaniu diecezji łódzkiej. Eucharystia dla pątników z całej archidiecezji sprawowana będzie o godz. 19.00 na jasnogórskim Szczycie.

41. Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła przyjdzie do jasnogórskiego sanktuarium w niedzielę, o godz. 9.00. Towarzyszy im hasło „Umacniać w rodzinach królowanie Jezusa”. Podczas rekolekcji w drodze pątnicy codziennie rozważali inny temat: np. o nierozerwalności małżeństwa czy o pielgrzymce jako rodzinie. Tradycyjnie modlą się w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, swojego patrona.

Jutro największą kompanią będzie Piesza Pielgrzymka Tarnowska, której wejście zaplanowane jest około godz. 14.00. Na szlak wyruszyło 25 grup, które formują się przy wyznaczonych parafiach diecezji przyjmują imiona świętych patronów, np.: Najświętszej Maryi Panny, św. Franciszka, św. Wincentego a Paulo czy św. Józefa i bł. Karoliny Kózkówny. Pielgrzymi wędrują ze skrzynką intencji, które złożą Jasnogórskiej Mamie. W tym roku towarzyszy im hasło „Żyję w Kościele”. Każdego dnia podczas rekolekcji w drodze proszą nie tylko w swoich prywatnych intencjach, ale też przypisanych na dany dzień m.in. „aby rodziny były autentycznie Kościołami domowymi karmiąc się na Eucharystii i wsłuchując się w głos Ducha Świętego czy „abyśmy jako uczniowie misjonarze aktywnie włączali się w misyjne dzieło Kościoła”. Msza św. celebrowana będzie o godz. 17.00 przed Szczytem.

Reklama

Także cykliści zmierzają na imieniny do Maryi. W niedzielę na Jasną Górę dotrze około 90 osób z diecezji drohiczyńskiej. W sumie pokonają prawie 400 km. Wjazd grupy zaplanowano na godz. 17.50. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 19.30 w Kaplicy Matki Bożej. Modlić się będą również rowerzyści z Przasnysza, którzy mają dotrzeć około godz. 15.00.

O godz. 13.30, do sanktuarium, przyjdą pątnicy z diec. sosnowieckiej. Piesza Pielgrzymka odbywa się już 33. raz. Wierni wędrują w kilkunastu grupach. W ciągu trzech dni mają do pokonania około 100 km. Na Jasnej Górze powita ich biskup sosnowiecki Artur Ważny.

Nie pieszo, rowerem, ale na rolkach. Jutro dotrą pielgrzymi z warszawskiego Bemowa. W pięć dni pokonają 270 km. W drodze uczestniczą w codziennej Eucharystii, modlą się tekstami z Pisma Świętego i mają czas na indywidualną modlitwę. Pielgrzymka rolkowa organizowana jest przez Zgromadzenie Księży Michalitów. Grupa wjedzie około godz. 14.55.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia)

W imieniny Matki Bożej Jasnogórskiej główna Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński. Eucharystię poprzedzi modlitwa w intencji Ojczyzny, o godz. 10.00. Natomiast o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem wiernych Częstochowy, której Matka Boża Jasnogórska jest patronką. Jest to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas dziewięciodniowych duchowych przygotowań. Wierni szczególnie z częstochowskich parafii uczestniczą we Mszach św. ze specjalnymi rozważaniami. W tym roku głosi je ks. Marek Studenski wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej. Nowenna zakończy się jutro, w wigilię uroczystości. Tego dnia w Bazylice Archikatedralnej o godz. 17.15 odprawione zostaną nieszpory, a po nich wierni przejdą w diecezjalnej procesji maryjnej do sanktuarium, gdzie o godz. 19.00 zjednoczą się z pozostałymi pielgrzymami na Eucharystii.

Zmiany harmonogramu nabożeństw

Ze względu na tak licznie przybywających na Jasną Górę pielgrzymów nastąpiły zmiany miejsc sprawowania niedzielnych Mszy św. W Kaplicy Matki Bożej Eucharystie celebrowane będą o godz. 6.00, 7.00, 8.00, 9.00, 10.00 i o 19.00 i 20.00. Natomiast pozostałe Msze św. i Różaniec w Wieczerniku. Z kolei w jasnogórskiej Bazylice o godz. 5.30, 6.30, 8.00 i 9.00, a w pozostałych godzinach w Kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania.

2024-08-24 09:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwycięska Królowa Polski w Szczecinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 14/2018, str. I-III

[ TEMATY ]

obraz

Matka Boża Częstochowska

obraz

Archiwum parafiii

Abp Andrzej Dzięga podjął decyzję o koronacji łaskami słynącego obrazu i ustanowił przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Abp Andrzej Dzięga podjął decyzję o koronacji łaskami słynącego obrazu i ustanowił przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski

Historia kultu i przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Można postawić tezę, że tradycja kultu Matki Bożej w bazylice św. Jana Chrzciciela sięga już początków budowy tej świątyni w XIX wieku. Przypomnijmy zatem kilka wątków z historii katolicyzmu na Pomorzu Zachodnim i w Szczecinie. Oznaki wiary katolickiej na tej ziemi sięgają czasów księcia Polski Mieszka I. Oczywiście, umowną datą jest chrzest księcia. Za panowania Bolesława Chrobrego w 1000 r. powstaje biskupstwo rezydencjalne w Kołobrzegu. W latach 1124/25 i 1128 bp Otton z Bambergu, przy wsparciu ze strony księcia polskiego Bolesława Krzywoustego, dokonał chrystianizacji Pomorza. W 1140 r. w Wolinie utworzono biskupstwo, przeniesione później do Kamienia Pomorskiego. Powstają liczne kościoły, wierni w coraz większej liczbie przyjmują chrzest. Można stwierdzić, że misja św. Ottona miała charakter rekatolizacji. Trzeba przypomnieć, że owocem pierwszej misji św. Ottona, której 900. rocznicę będziemy obchodzić w 2024 r., były liczne wspólnoty parafialne i wzniesione kościoły. Możemy się szczycić tym, że kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Szczecinie ma fundamenty Ottonowe, chociaż jest on obecnie, od zakończenia II wojny światowej, własnością Kościoła Polskokatolickiego. Świadectwem kultu Matki Bożej na tej ziemi są liczne Jej dedykowane kościoły, np. w Trzebiatowie, Brzesku, Chojnie i innych miejscowościach. Chociaż protestanci, po zwycięstwie reformacji w XVI wieku, nie oddawali czci Maryi jako Matce Bożej, to nie zniszczyli Jej wszystkich wizerunków i nie zmieniali wezwań kościołów Jej poświęconych.
CZYTAJ DALEJ

Post i modlitwy za Polskę przed II turą wyborów

2025-05-21 20:54

[ TEMATY ]

modlitwa

patriotyzm

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Przed II turą wyborów prezydenckich oplećmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową. Włączmy się w nowennę. Podejmijmy post.

Do nieustannego Różańca w dniach od 19 maja do 1 czerwca w intencji Ojczyzny i wyboru prezydenta, który będzie stał na straży chrześcijańskich wartości, zachęca sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Przed II turą wyborów prezydenckich módlmy się w kolejnych dniach, przez całą dobę, Różańcem św. To nasz najpotężniejszy oręż w błagalnej modlitwie o wyproszenie łask potrzebnych dla Polski. Prośmy przez wstawiennictwo Maryi, aby nasza Ojczyzna wyszła zwycięsko z trudnej sytuacji, aby nasze wybory zapewniły jej pomyślną przyszłość budowaną w oparciu o naukę Jezusa – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.
CZYTAJ DALEJ

W drodze na Jubileusz Młodych

2025-05-21 16:18

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy spotkania integracyjnego na Ostrowie Tumskim

Uczestnicy spotkania integracyjnego na Ostrowie Tumskim

Prawie 400 młodych z archidiecezji wrocławskiej z bp. Maciejem Malygą i 20 duszpasterzami będzie pielgrzymować w lipcu na Jubileusz Młodych do Rzymu i spotkanie z papieżem Leonem XIV.

Jubileusz Młodych w Rzymie, który potrwa od 28 lipca do 3 sierpnia, to część obchodów Jubileuszu Roku Świętego. Ale już w maju do Wrocławia na spotkanie integracyjne przed wspólnym pielgrzymowaniem przyjechała młodzież m.in. z Prusic, Oławy, Milicza, Sulitrowic czy Żmigrodu. Dzięki nim na Ostrowie Tumskim było bardzo młodo i radośnie – wspólne tańce, poznawanie siebie, rozmowy, a wcześniej Eucharystia pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję