Reklama

Sztuka

Walka o przetrwanie chrześcijan

Ilu z nas byłoby w stanie dzisiaj oddać życie za przynależność do Chrystusa i głośne wołanie: „Niech żyje Chrystus Król!”? Do odpowiedzi na to pytanie zmusza film „Cristiada” w reżyserii Deana Wrighta. Ta meksykańska superprodukcja przedstawia niewzruszony heroizm chrześcijan, którzy w imię obrony wiary i wolności religijnej są gotowi do największych poświęceń

Niedziela Ogólnopolska 19/2013, str. 20-21

[ TEMATY ]

film

www.cristiada.pl/

Kadr z filmu "Cristiada"

Kadr z filmu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzruszający film pt. „Cristiada” oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Ukazuje, w jaki sposób meksykańscy chrześcijanie spontanicznie sprzeciwili się antykatolickiemu i zbrodniczemu jakobińsko-masońskiemu rządowi Meksyku. Władza tego państwa, uchwalając w 1917 r. konstytucję, próbowała ustanowić całkowicie laicki charakter Meksyku, co oznaczało rozpoczęcie bezwzględnego prześladowania chrześcijan. Zabroniono m.in. nauczania religii w szkołach, sprawowania kultu i Mszy św., pozbawiono duchowieństwa własności, kapłanów traktowano jako osoby prywatne, a za jakikolwiek przejaw religijności i przynależności do Chrystusa groziły barbarzyńskie kary.

W obronie wiary

„Cristiada” jest wspaniałą opowieścią o tym, że wiary chrześcijan nie można zabić, mimo wieszania wyznawców Chrystusa na kolejowych słupach telegraficznych oraz wbijania im noża w plecy po to, aby zniszczyć tych, dla których Chrystus jest Królem!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tytułowa „Cristiada” to nazwa powstania, które wybuchło w 1926 r. przeciwko antyklerykalnemu i przyzwalającemu na bestialskie mordowanie chrześcijan prezydentowi Meksyku Plutarco Elias Calles, którego mieszkańcy nazywali „antychrystem”. Uczestnicy tego partyzanckiego oporu przez 3 lata walczyli w imię obrony chrześcijańskiej wiary i wprost określali siebie „Cristeros”, tj. Chrystusowcy, a ich zawołaniem stały się znane wszystkim chrześcijanom słowa: „Viva Cristo Rey!” - Niech żyje Chrystus Król!

Przez 2 godziny i 20 minut „Cristiada” trzyma w wielkim napięciu. Film ogląda się z ogromnym przejęciem. Ta zrobiona z wielkim rozmachem meksykańska produkcja pokazuje, do jakich barbarzyństw prowadzi wojujący ateizm. Ale przede wszystkim jest to opowieść o tym, że każdy z nas ma prawo walczyć o wolność religii oraz o to, aby nasze dzieci mogły uczyć się katechezy w szkołach. „Cristiada” jest wielką lekcją, w jaki sposób należy bronić wiary oraz hołdować wyznawanym wartościom. To film, który nie tylko pokazuje ogrom zła, jakie pragnie nam zaoferować laicki, postępowy świat, próbując zanegować Boga oraz zmusić ludzi chociażby do nienoszenia religijnych emblematów. „Cristiada” uczy wielkiego bohaterstwa chrześcijan, którzy mimo że są mordowani, nie zapierają się Chrystusa. Wolą umrzeć aniżeli żyć w państwie, w którym próbuje się zakneblować im usta oraz odebrać wolność religijną, tak jak było to w przypadku mieszkańców Meksyku.

Reklama

Niepoprawny politycznie film

Oglądając „Cristiadę”, trudno powstrzymać się od łez. Są momenty jak ten, w którym niespełna piętnastoletni chłopiec - José Sánchez del Río (beatyfikowany w 2005 r. przez Benedykta XVI wraz z innymi meksykańskimi męczennikami), skatowany i z obdartą skórą na stopach prowadzony jest na śmierć niczym Jezus Chrystus. Mimo cierpienia i bólu, rysując resztkami sił na ziemi krzyż ze swojej krwi, woła do oprawców: „Niech żyje Chrystus Król!”. Matka José, widząc dojrzałe i jakże odważne świadectwo swojego syna, tak jak Matka Chrystusa, przyjmuje z pokorą cierpienie. Bo wiara i zaufanie Bogu są tak mocne, że nie zdoła ich pokonać nawet śmierć.

Na uwagę zasługuje fakt, że w „Cristiadzie” przedstawione zostały także losy innego meksykańskiego męczennika, beatyfikowanego 8 lat temu - Anacleto Gonzáleza Floresa. Niezłomne postawy męczenników stanowią ogromną wartość tego filmu, który od początku do końca jest wielkim kinematograficznym dziełem. „Cristiada” powinna znaleźć się na dużych ekranach kinowych, tymczasem jest to produkcja niewygodna dla światowych dystrybutorów, która oglądana jest w nielicznych, przeważnie małych kinach. Mimo znakomitej hollywoodzkiej obsady aktorskiej (Andy Garcia, światowej sławy aktor z mocnymi antykomunistycznymi i chrześcijańskimi korzeniami, doskonale wcielił się w rolę gen. Enrique Gorostieta, który mimo swojego początkowego braku wiary stanął na czele armii „Chrystusowców” i postanowił walczyć o wolność religijną, ostatecznie nawracając się; Peter O’Toole, grający fenomenalną postać kapłana uczącego młodego José Sáncheza niezłomnej postawy wytrwania w wierze; oraz Eva Longoria, która wcieliła się w żonę gen. Gorostieta), podniosłej muzyki wybitnego amerykańskiego kompozytora Jamesa Hornera oraz ważnego przesłania, które niesie ze sobą ten film, pojawiły się głosy, że produkcja ta może okazać się niskodochodowa. Wydaje się jednak, że przyczyny prób zniechęcenia widzów tym filmem tkwią gdzie indziej. „Cristiada” to film, który płynie pod prąd lewicowo-liberalnym ideologiom i jest po prostu niepoprawny politycznie.

Reklama

Wołanie o chrześcijańskie rządy

W naszym kraju, Bogu dzięki, chrześcijanie nie są mordowani. Jednak gdy przyjrzymy się światu szerzej, dostrzeżemy, że w co najmniej 50 krajach za wiarę w Chrystusa i Najświętszą Matkę giną setki tysięcy chrześcijan! Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. Międzynarodowa organizacja „Open Doors”, niosąca pomoc chrześcijanom, szacuje, że ponad 100 mln ludzi zmaga się z prześladowaniami swojej chrześcijańskiej wiary (w rzeczywistości liczba ta jest znacznie większa), z czego codziennie ginie co najmniej kilku chrześcijan! „Cristiada” jest nie tylko wzorem do naśladowania dla tych, którzy oddają swoje życie za przynależność do Chrystusa. Jest ważnym wezwaniem do tego, abyśmy nigdy nie dopuścili do ateistycznych rządów. Ten film pokazuje bezwzględność człowieka względem bliźniego. Ubrani w garnitury politycy potrafią jednym ruchem wydawać rozkazy, które dotyczą nie tylko zabijania, ale też odbierania naszych podstawowych wolności na rzecz międzynarodowych interesów, takich jak np. ropa naftowa, co także prezentuje „Cristiada”.

Premiera filmu odbyła się w 2012 r. w Watykanie. Na początku kwietnia bieżącego roku „Cristiada” weszła do polskich kin. Niestety, tylko do wybranych. W Warszawie „Cristiada” początkowo znalazła się w repertuarze jednego z najstarszych kin - żoliborskiego kina Wisła oraz w podwarszawskiej kinokawiarni Stacja Falenica. Dzięki wielu staraniom „Cristiadę” będzie grała też sieć kin Helios. A to oznacza, że warszawiacy zobaczą również ten film w słynnym kinie Femina.

W postępowych Stanach Zjednoczonych „Cristiada” nie cieszyła się wielką popularnością. A szkoda, bo wydaje się, że to jeden z nielicznych filmów, który powinien szczycić się wielką sławą i który winien zobaczyć cały świat. Nie wspominając już o tym, że w stolicy Polski więcej kin mogłoby pokusić się o ten wartościowy film w swoim repertuarze.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kinowy sukces filmu „Opiekun”

[ TEMATY ]

film

Materiały prasowe

"Opiekun", reż. Dariusz Regucki. W rolach głównych: Rafał Zawierucha, Karolina Chapko, Radosław Pazura, Oliwier Kaftanowicz. W kinach od 24 lutego

Film „Opiekun”, który od 24 lutego można oglądać na ekranach polskich kin okazał się najlepszą premierą tygodnia. Jest to film z elementami dokumentu, w którym oparta na faktach historia rodzinna Roberta i Dominiki staje się pretekstem do głębszej opowieści o ewangelicznej postaci ziemskiego opiekuna Jezusa i roli, jaką odegrał w życiu wielu współczesnych ludzi. Zdjęcia do filmu realizowano w Kaliszu na przełomie maja i czerwca 2022 r.

- „Opiekun” był najlepszą premierą tygodnia – mówi KAI Andrzej Sobczyk, prezes Stowarzyszenia „Rafael”, które jest producentem filmu. - Dla nas jednak, jeszcze ważniejsze od sukcesu kinowego, którym oczywiście ogromnie cieszymy się, są spływające do nas świadectwa jego działania na widzów – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

„Boże Ojcostwo odkrywamy także przez tego, który ma szczególne miejsce w posłannictwie Jezusa, a mianowicie przez św. Józefa” – powiedział bp Bryl w czasie homilii. Podkreślając szczególną cechę kaliskiego wizerunku Świętej Rodziny, wskazał, jak tę bliskość ukazał jego autor. „Twarz św. Józefa jest taka sama jak twarz Boga Ojca (...): Józef w swoim ojcostwie objawia nam ojcostwo Boga” – dodał i zobowiązał Rycerzy do dojrzałego rodzicielstwa, do którego „zaprasza mężczyzn” łaskami słynący obraz czczony w Sanktuarium w Kaliszu.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję