Być może podobieństwo losów sprawia, że Polacy żywo reagują na każde spotkanie z Armenią – fascynującym krajem: pierwszym, który w 301 r. po Chr. obwołał chrześcijaństwo religią państwową. Już wcześniej, za panowania króla Tigranesa I (w I w. p.n.e.) Armenia była najpotężniejszym państwem między Morzami: Czarnym a Kaspijskim i nazywano ją „Wielką”.
Dzisiaj wciśnięta jest między nieprzyjaznych sąsiadów: na Wschodzie leży agresywny Azerbejdżan, na Południu azerska eksklawa Nachiczewan i Turcja na Zachodzie. Turcy, w latach 1915–1917, dopuścili się na Ormianach holokaustu (szacowanego na 1,5 mln. ofiar). Po tej tragedii przeważająca część narodu opuściła rdzenne ziemie i żyje w diasporze, choć przeszłość i dokonania sytuują go w centrum naszej cywilizacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas konferencji naukowej, zatytułowanej „Wyjątkowa historia Armenii”, którą 26.10.2024 r., zorganizował Oddział Łódzki Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich w auli WSD, publiczność poznała Wielką Armenię – filar chrześcijaństwa i spadkobierczynię dziejów opisanych w Starym Testamencie. Pomysłodawca i organizator – ks. dr Roman Piwowarczyk – zaprosił wybitnych przedstawicieli armenistyki, znawców historii starożytnej: profesorów Krzysztofa Stopkę, Andrzeja Pisowicza, ks. Janusza Królikowskiego, oraz pisarza i podróżnika, Jana Gacia.
Sam
ks. Piwowarczyk – autor bestselerowej książki „Arka Noego Odnaleziona” – odsłonił szereg
tajemnic naszych pradziejów, przywołując postacie Mojżesza, Noego, Henocha, a nawet
Adama. I niech to będzie zachętą do skorzystania z – umieszczonego już wkrótce na stronie
www OŁ KSD – nagrania Konferencji.