Reklama

Dekanat Chełmno

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 51/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy dach na kijewskim kościele

Generalny remont dachu to kolejny etap całego szeregu napraw prowadzonych w kościele św. Wawrzyńca w Kijewie Królewskim przez proboszcza ks. Stanisława Grzywacza. W 2000 r. zostały wyremontowane salki katechetyczne, kościelne organy i plebania. Rok później odnowienia doczekała się zabytkowa drewniana wieża świątyni. W lipcu tego roku zakończył się remont dachu kościoła parafialnego. Wymieniono całą więźbę oraz pokrycie dachu.
Ksiądz Proboszcz potrafi zachęcić parafian do prowadzonych prac. Przy remoncie wieży przez kilka dni pracowało nawet po dziesięciu wiernych. Parafia św. Wawrzyńca to wspólnota licząca 2200 osób. Chętnie angażują się w służbę liturgiczną oraz w działalność stowarzyszeń katolickich. W parafii jest 24 ministrantów (w tym 6 lektorów) oraz 30-osobowa schola dziecięca. Nieco starsi należą do muzycznego zespołu młodzieżowego. Caritas pomaga ubogim w zaspokojeniu ich potrzeb materialnych. Duża grupa parafian tworzy sześć dorosłych i dwie dziecięce róże różańcowe.
Adam Brązowy

Młodzi wolontariusze

Przy Gimnazjum nr 5 w Grudziądzu, na terenie parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła powstało koło wolontariuszy Caritas. Opiekunem jest katechetka Bożena Stoppel. Koło skupia dziewczęta i chłopców z klas I-III, w sumie około 40 osób. Wolontariusze wraz z opiekunem spotykają się raz w tygodniu w salce domu parafialnego i planują swoją bezinteresowną pomoc. Jedną z cennych inicjatyw była sprzedaż zniczy nagrobnych, z których dochód zasili Bursę Szkolną Caritas przy ul. Chełmińskiej 97. W październiku młodzież swój wolny czas i pomoc poświęcała dwa razy na prace porządkowe w bursie. Wolontariusze porządkowali teren szkoły, a także sprzątali pomieszczenia w budynku. 1 listopada zbierali na cmentarzu datki do puszek na cele grudziądzkiej Caritas. Niektórzy pomagają w domu dziecka, przebywają z dziećmi, czytają im książki. Wszystkim młodym wolontariuszom i Katechetce za ich pomoc i służbę bliźniemu składamy serdeczne "Bóg zapłać".
Maria Szczęsna

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Święto patronalne Akcji Katolickiej

24 listopada br. to ostatnia niedziela roku kościelnego - Niedziela Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, a zarazem święto patronalne członków Akcji Katolickiej. Tego dnia w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej wspólnie przeżywali uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. Mirosław Parulski. Od początku zawiązania się Akcji Katolickiej, dzięki życzliwości i przychylności proboszcza parafii - ks. kan. Piotra Neumanna, członkowie stowarzyszenia pamiętają o najcenniejszym darze, jakim jest wspólna Msza św. w ich intencjach oraz w intencji rodzin i kapłanów pracujących w parafii. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowali członkowie Akcji Katolickiej. W czasie modlitwy wiernych modliliśmy się i prosiliśmy Chrystusa Króla i Pana Naszego o siłę i dalsze błogosławieństwo, a także o wytrwałość w podjętych czynach i zobowiązaniach służenia i pomocy parafii, diecezji i całemu Kościołowi. W tym roku - w październiku - minęło 6 lat od zawiązania się Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, który służy pomocą naszej wspólnocie parafialnej. Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim, którzy uczestniczyli w Eucharystii i wraz z nami modlili się w tej intencji.
Maria Szczęsna

Kapłaństwo to posługa wyjątkowa

Powołanie do kapłaństwa to piękna misja. To święta władza pośredniczenia między Bogiem a ludźmi, udzielona przez samego Pana Jezusa. Kapłaństwo to posługa wyjątkowa: ofiara i służba. Ks. kan. Czesław Dolecki pełnił ją przez 45 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 21 grudnia 1957 r. Następnie został wikarym w Działdowie, potem w Kamieniu Krajeńskim, Hucie Kainie i Chojnicach. Objął parafię w Zawdzie, a potem pw. św. Barbary w Świętem.
18 sierpnia br. uroczystą Mszą św. koncelebrowaną ks. kan. Czesław Dolecki pożegnał parafian, którym wskazywał Ewangelię przez 31 lat. Na emeryturze Ksiądz Kanonik nie przestanie jednak być kapłanem Chrystusa. Słowa podziękowania zostały wypowiedziane już na początku Eucharystii przez dziekana ks. Edmunda Tucholskiego, który przypomniał słowa Księdza Proboszcza: "Dzięki wam bardziej wierzę, bardziej kocham i bardziej ufam Bogu". Na zakończenie nie mogło zabraknąć słów ks. Józefa Sołobodowskiego, który wyraził wdzięczność wiernym, mówiąc: "Dziękuję wam za to, że opiekowaliście się moim przyjacielem".
Uroczystości towarzyszyły wiersze i pieśni przygotowane przez dzieci, młodzież i dorosłych parafian oraz życzenia i kwiaty od wspólnot parafialnych, przedstawicieli szkół i wiernych, dla których Ksiądz Czesław zawsze pozostanie przyjacielem. Na zakończenie nastąpiła chwila refleksji, podczas której Ksiądz Proboszcz wspominał pierwsze chwile kapłaństwa, przywitanie przez parafian w Świętem oraz radosne i trudne momenty posługi Chrystusowi i ludziom. Po modlitwie wstawienniczej za nowego księdza proboszcza powiedział: "Gdy wydaje się, że wszystko jest już zrobione, i nie chce się już nic zmieniać, to znaczy, że czas już odejść na emeryturę".
Z zapewnieniem pamięci modlitewnej
Parafianie

Reklama

Jubileusz Szkoły Muzycznej

23 listopada, w 50. rocznicę powstania Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Grudziądzu, podczas Mszy św. w kolegiacie grudziądzkiej spotkali się nauczyciele, absolwenci i zaproszeni goście. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki, który życzył pedagogom i wszystkim uczniom grudziądzkiego "muzyka" następnych uzdolnionych absolwentów i krzewienia pięknej kultury muzycznej. Liturgię uświetniła orkiestra szkolna, w której obecnie uczy się ponad 100 młodych ludzi. Szkoła w ramach swojej działalności dla społeczności Grudziądza organizuje liczne koncerty. Podczas jednego z nich wystąpił jej absolwent, skrzypek Piotr Janowski. Przed wielu laty laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego.
Zenon Zaremba

Reklama

Nabożeństwo dla pracowników Zakładu Karnego

10 listopada w kolegiacie grudziądzkiej po raz pierwszy została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna w intencji pracowników Zakładów Karnych w Grudziądzu. W Eucharystii uczestniczyli: dyrektorzy ZK nr 1 - ppłk Krzysztof Badalewski, ZK nr 2 - kpt. Mirosław Ratajek oraz funkcjonariusze i pracownicy placówek karnych w Grudziądzu wraz z rodzinami. Mszę św. odprawił ks. inf. Tadeusz Nowicki wraz z ks. Pawłem Wojtasem - naczelnym kapelanem RP oraz ks. Dariuszem Święconkiem - kapelanem Zakładów Karnych w Grudziądzu i ks. Markiem Borzyszkowskim - dyrektorem Caritas.
Ks. Paweł Wojtas nawiązał w homilii do szeroko pojętej resocjalizacji i roli kapelanów więziennych, których praca wymaga dużego wysiłku i poświęcenia. Zebrani w kolegiacie usłyszeli, że Bóg bogaty w miłosierdzie otacza opieką wszystkich ludzi, także tych, którzy zbłądzili i złamali obowiązujące prawa. Człowiek czasem różnymi drogami podąża do Boga miłującego i przebaczającego nasze winy. Podczas Mszy św. śpiewał chór "Echo". Uroczystość zakończyła wspólna modlitwa przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, Opiekunki Grudziądza.
Zenon Zaremba

Dostojny Jubilat

20 listopada ks. prał. Jan Skwiercz z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie obchodził 90. urodziny. Z inicjatywy proboszcza ks. Henryka Szczodrowskiego została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana przez 17 kapłanów dekanatu, której przewodniczył Ksiądz Jubilat. Życzenia złożyły władze gminy, dzieci i młodzież, organizacje kościelne oraz parafianie. Do Mszy św. służyli ministranci starszego pokolenia. Na zakończenie odśpiewano dziękczynne Ciebie, Boże, wysławiamy.
Cz. D.

Radość pielgrzymowania

Wierni z parafii św. Katarzyny w Łasinie w bieżącym roku mieli okazję uczestniczyć aż w 10 pielgrzymkach. W maju dzieci pierwszokomunijne udały się do Lichenia, aby prosić Matkę Bożą o wytrwanie w przyjaźni z Chrystusem. W lipcu odbyła się pielgrzymka z Łasina przez Zuzelę, Białystok, Suwałki, Wigry, Białowieżę, Kodeń, Łomżę, św. Lipkę, Stoczek, Gietrzwałd. Zwiedziliśmy miejsce urodzenia kard. Stefana Wyszyńskiego, miejsca święte na Warmii i miejsca pobytu Ojca Świętego. W pielgrzymce wiernym towarzyszył ks. Edmund Tucholski. Ponadto Akcja Katolicka urządziła pielgrzymkę przez Gotowo, Gierłożę, św. Lipkę do Gietrzwałdu. W lipcu także witaliśmy i gościliśmy w Łasinie pielgrzymów z diecezji elbląskiej. W sierpniu parafianie brali udział w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. 27 sierpnia odbyła się darmowa pielgrzymka misyjna dla dzieci i młodzieży - przez Laskowice i Świecie do Górnej Grupy. Pod koniec sierpnia Stowarzyszenie "Dobro i Przyjaźń" urządziło pielgrzymkę na Jasną Górę, w której uczestniczyli również Polacy z Litwy. We wrześniu odbyła się piesza pielgrzymka do Rywałdu pod kierownictwem kleryków Dawida Wasilewskiego i Szymona Sternickiego. Dwoma autokarami pojechaliśmy do Lichenia, zwiedziliśmy Lasek w Gręblinie. 14 i 15 października pielgrzymowaliśmy do Częstochowy. Po drodze odwiedziliśmy Gidle. Na Jasnej Górze uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, następnego dnia po Mszy św. oglądaliśmy film o cudach za przyczyną Matki Bożej, odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach i zwiedziliśmy Jasną Górę. W drodze powrotnej modliliśmy się o beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki przy tamie we Włocławku.
Ks. Edmund Tucholski

Reklama

"Jan Paweł II - nasz rodak"

"Jan Paweł II - nasz rodak" - pod takim hasłem 13 listopada w Zespole Szkół nr 6 w Toruniu (Szkoła Podstawowa nr 19 i Gimnazjum Specjalne nr 19) odbyła się olimpiada szkolna zorganizowana przez katechetki Danutę Gałązkę i Monikę Sulecką. Szkolną uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście - członkowie jury: proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - ks. Jan Ropel, duszpasterz niepełnosprawnych - ks. Adam Machowski, dyrektor szkoły Grażyna Budzyń, wicedyrektor Katarzyna Brożek oraz przedstawiciele rodziców i wychowawców. Dzieci wykazały się wiedzą na temat życia i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II, rywalizując ze sobą w czterech kategoriach wiekowych: oddział wczesnej diagnozy i klasy młodsze 1-3; zespoły edukacyjno-terapeutyczne; klasy 4-6 szkoły podstawowej; klasy gimnazjalne.
Olimpiadzie towarzyszyła zdrowa rywalizacja, radość oraz przyjazna atmosfera. Obserwując zmagania dzieci, mogliśmy się przekonać, jak bliski ich sercom jest Ojciec Święty Jan Paweł II. Wyłoniono następujących zwycięzców: Joannę Kotkowską i Sebastiana Lewandowskiego; Adama Stefko i Wojciecha Kozieł; Ewelinę Dawidziak i Miłosza Orłowicza; Marcina Kamińskiego i Tomasza Lewandowskiego.
Laureaci olimpiady otrzymali cenne nagrody, a wszyscy uczestnicy upominki i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy!
mh

Reklama

Jubileusze małżeństwa w Czerniewicach

W parafii Matki Bożej Łaskawej w Czerniewicach od dwóch lat organizowane są przepiękne uroczystości, które w wyznaczonym dniu gromadzą we wspólnotowym wieczerniku małżeństwa obchodzące w danym roku swe jubileusze 15-, 20-, 25-, 30-, 35-, 40-, 45- i 50-lecia zawarcia sakramentu małżeństwa. Swoistymi rekordzistami są państwo Agnieszka i Jerzy Gawlik, którzy w lutym 2003 r. obchodzić będą 65. rocznicę swego ślubu.
W czasie Eucharystycznej Ofiary, słuchając Słowa Bożego i modląc się, Jubilaci dziękują Bogu za łaskę wspólnie przeżytego czasu. Wzruszającą chwilą jest odnowienie przysięgi małżeńskiej, kiedy stojąc przed ołtarzem, w obecności kapłana przewiązującego ich złączone prawe dłonie stułą, jeszcze raz przysięgają Bogu i sobie wierność oraz miłość. Zwracają oczy ku Ojcu, który jest źródłem i podstawą ich małżeńskiej wspólnoty, proszą Go o łaski potrzebne w dalszym życiu, proszą za swoje rodziny. Pamiętają również o tych, którzy żyją w samotności; o kapłanach, którzy żyjąc w celibacie, całym swym życiem służą Bogu i ludziom.
Po zakończonej Liturgii i otrzymaniu uroczystego błogosławieństwa Jubilaci spotykają się w salce katechetycznej, aby wspólnie świętować i radować się. Wzajemna ich miłość buduje przecież wspólnotę parafialną. Każda z par otrzymuje pamiątki, które mają nie tylko przypominać o dniu jubileuszu, lecz także o stawianych przed nimi wymaganiach budowy Kościoła domowego na solidnych fundamentach wiary, nadziei i miłości.
Inicjatywa parafii jest o tyle ważna, że zwraca uwagę na kwestię fundamentalną: miłość małżeńska ma wypływać z miłości Boga i na niej ma być oparta. Tylko taka podstawa gwarantuje szczęście. Korzystajmy z tego źródła, które rzeczywiście zmienia nasze rodziny w podstawowe komórki Mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa. Niech zacni Jubilaci będą tego dowodem i przykładem, wsłuchani w słowa Jezusa z Kazania na Górze: "Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie" (Mt 5,16).
Witold Jankowiak

Reklama

Spotkanie głuchoniemych

23 listopada w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie ks. Dariusz Żurański odprawił Mszę św. dla osób niesłyszących. Była to pierwsza tego rodzaju Eucharystia odprawiana w wąbrzeskiej parafii. Przybyły tu także osoby niesłyszące z Torunia, które swoje spotkania mają dwa razy w miesiącu w Centrum Dialogu przy ul. Łaziennej 22, a ich opiekunem duchowym jest ks. Dariusz Żurański. Liturgia Mszy św. została przygotowana w języku migowym. Wśród osób niesłyszących był Józef Piotraszewski, tłumacz języka migowego. Wszystkich przybyłych serdecznie przywitał proboszcz ks. Kazimierz Śmigecki i zaprosił po zakończeniu Mszy św. na braterskie spotkanie. Następne takie spotkanie w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu planowane jest na kwiecień 2003 r.
Zofia

Reklama

Mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi

22 listopada br. z inicjatywy ks. Piotra Kociniewskiego z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie i ks. Wojciecha Murawskiego z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu w sali gimnazjum wąbrzeskiego rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy księżmi rejonu toruńskiego i grudziądzkiego. W reprezentacji toruńskiej zagrali: ks. Wojciech Murawski, ks. Paweł Figurski, ks. Szymon Chachulski, ks. Piotr Rutkowski, ks. Grzegorz Pszeniczny, ks. Wojciech Siemiątkowski, ks. Adam Machowski. Rejon grudziądzki reprezentowali: ks. Wojciech Dembek, ks. Piotr Kociniewski, ks. Maciej Górka, ks. Paweł Kubasik, ks. Marek Zieliński, ks. Jacek Dudziński, ks. Mirosław Parulski, ks. Piotr Figurski. Zwyciężyli księża rejonu toruńskiego wynikiem 7: 3. Najskuteczniejszym strzelcem okazał się ks. Grzegorz Pszeniczny z parafii Miłosierdzia Bożego w Toruniu, strzelając swoim rywalom aż sześć bramek. Po jednej bramce dla swoich drużyn strzelili: ks. Wojciech Siemiątkowski, ks. Marek Zieliński, ks. Maciej Górka, ks. Mirosław Parulski. Mecz był udanym rewanżem dla księży z rejonu toruńskiego, gdyż w meczu rozegranym w marcu 2001 r. przegrali oni 6: 3. Wielką stratą dla drużyny rejonu toruńskiego była nieobecność na boisku dobrze grających w poprzednich meczach, a teraz kontuzjowanych księży: Tomasza Pokornowskiego oraz Romana Napiwodzkiego. Tym razem zasiedli oni w gronie licznie przybyłych na mecz kibiców: lektorów, uczniów, sympatyków piłki nożnej. Wśród kibiców byli także: ks. kan. Kazimierz Śmigecki oraz ks. kan. Stefan Schwabe. Po meczu odbyło się braterskie spotkanie, podczas którego księża wymieniali opinie o meczu i umawiali się na rewanż, zaplanowany na wiosnę 2003 r.
Ks. Dariusz Żurański

Reklama

Brodnickie Betlejem

29 grudnia po raz pierwszy w Brodnicy zostanie zorganizowany rodzinny festyn "Brodnickie Betlejem". Organizatorem jest Brodnicki Ośrodek Caritas Diecezji Toruńskiej im. bp. Jana Chrapka, którego dyrektorem jest ks. Grzegorz Bohdan. Nowością na festynie będzie żywa szopka, podobna do tej, która corocznie pojawia się na Starym Rynku w Toruniu. To nie tylko atrakcja dla oka, ale także spotkanie z kolędą, bowiem w czasie festynu wystąpią brodnickie zespoły i chóry. Oprócz tego przewidziano loterię fantową, gorący posiłek dla wszystkich uczestników, przejażdżkę bryczką, a także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla przedszkoli i szkół podstawowych "Moje Święta". Przede wszystkim ma to być jednak spotkanie jednej, dużej rodziny, jaką jest społeczność Brodnicy. Wspólny posiłek, śpiewanie kolęd i modlitwa - wszystko to w czasie, kiedy żywe są jeszcze wspomnienia wigilijnego stołu. Wszystkich chętnych zapraszamy na "Brodnickie Betlejem".

Koncert Kolęd i Pastorałek

29 grudnia, o godz. 16.00 w kościele pw. św. Katarzyny w Działdowie odbędzie się Świąteczny Koncert Kolęd i Pastorałek pod honorowym patronatem burmistrza miasta Działdowa Ryszarda Duchny. W trakcie koncertu wystąpią: dziecięcy zespół muzyczno-instrumentalny działający przy parafii św. Katarzyny, dziewczęcy chór Gimnazjum nr 2 oraz zespół i chór ,,Nowa Sytuacja", prowadzony przez Danutę i Stanisława Czeczotów, z nowym repertuarem obejmującym ciekawe aranżacje kolęd. Organizatorami koncertu są: parafia św. Katarzyny, Katolickie Stowarzyszenie Centrum Młodych oraz Gimnazjum nr 2 w Działdowie. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego kolędowania.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego w 2023 roku rozpoczyna się 7 kwietnia i zakończy się w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję