Reklama

Niedziela Lubelska

Bierzmowanie i świadectwo wiary

Udzielenie sakramentu bierzmowania i wprowadzenie nowego proboszcza w duszpasterską posługę były celem wizyty i modlitwy bp. Józefa Wróbla w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Wierzbicy

Niedziela lubelska 25/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości, jaka odbyła się w niedzielę 2 czerwca, uczestniczyli m.in. księża z dekanatu Siedliszcze z dziekanem ks. Stanisławem Furlepą z Kaniego oraz ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej. - Przeżywamy trudne czasy, nacechowane wzrastającą konsumpcją, poszukiwaniem właściwego sensu życia. Człowiek często zapomina o tym, co jest najważniejsze. Nie wie, jakie wartości wybrać, po której stanąć stronie. Mając na uwadze tę rzeczywistość, jesteśmy pełni niepokoju o los naszych dzieci. Dlatego prosimy Cię o to, abyś udzielił naszym dzieciom sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, by umocnione przez Ducha Świętego mogły mężnie wyznawać wiarę, bronić jej i żyć według jej zasad. Niech Duch Święty kształtuje ich sumienia, aby były wierne Bogu, krzyżowi i Ewangelii - mówili rodzice, witając Księdza Biskupa.

Reklama

- Od tych, z którymi Pan Jezus spotyka się w dzisiejszej Ewangelii, pragniemy uczyć się postawy wiary - odpowiadał Biskup Józef. - Jezus uzdrawia sługę setnika, a tym samym daje świadectwo praktycznej realizacji swojej nauki. Nauki o Bogu, dla którego wszyscy ludzie są dziećmi: „Ojciec Niebieski sprawia, że słońce wschodzi i zachodzi nie tylko nad dobrymi, ale również nad złymi. On sprawia, że deszcz zrasza pola, dające pokarm nie tylko dobrym członkom narodu wybranego, ale również złym”. W ten sposób Jezus argumentuje nakaz szanowania wszystkich. Daje też praktyczne świadectwo miłości nie tylko przyjaciół, ale i nieprzyjaciół. W końcu Jezus Chrystus daje dowód największy, kiedy na krzyżu oddaje swoje życie za zbawienie wszystkich - mówił Ksiądz Biskup. Pasterz podkreślał, że niektórzy słuchacze oczekiwali świadectwa nienawiści i zemsty za okupację rzymską i los narodu wybranego. Ale Jezus, który nie przyszedł, aby upokorzyć człowieka, postępuje inaczej i pewnie dlatego za Jego postawą idzie wiara i pokora rzymskiego setnika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do młodzieży, bp Wróbel podkreślał: - Prosimy was o otwarcie serca, abyście przyjęli Ducha Świętego w Jego darach, a patrząc w przyszłość, zechcieli obiecać sobie, że będziecie wsłuchiwać się w głos sumienia, a właściwie w głos Ducha Świętego. On będzie inspirował i zachęcał, aby wasza droga życia i wasze wybory były piękne i szlachetne. Byście z perspektywy czasu mogli podziękować: Jakże piękne było moje życie! Abyście nie musieli wstydzić się wyborów i postaw wobec samych siebie i drugiego człowieka. Byście nie musieli unikać człowieka skrzywdzonego, uciekać przed nim na drugą stronę drogi, nie mając odwagi popatrzeć mu w oczy, ze świadomością popełnionej wobec niego krzywdy - mówił Ksiądz Biskup. Pasterz prosił, aby wszyscy bierzmowani, przywołując Ducha Świętego, pozwalali Mu działać i zaistnieć Jego darom.

Reklama

Zwracając się do dorosłych, Ksiądz Biskup wyraził słowa wdzięczności: - Pragnę wam serdecznie podziękować, z największym szacunkiem i wdzięcznością odnieść się do postaw waszej wiary. Witając mnie, mówiliście o niełatwym życiu i trudnych wyzwaniach dla wiary, także trudnych momentach dla waszej wiary. I za tę postawę wierności wobec Boga, wobec Kościoła, jakże bardzo pragnę w imieniu Księdza Arcybiskupa wam podziękować. Oby wasza miłość wzrastała dla ubogacenia człowieczeństwa i świadectwa przed Bogiem, że miłujecie Go, niekiedy w sposób heroiczny, a również Jego Kościół, za który On oddał swoje życie. Wyrazem troski o wiarę i Kościół Boży były dary ołtarza: krzyż z wizerunkiem Ukrzyżowanego, zapalone świece, Pismo Święte i ofiara materialna.

Drugim istotnym wyznacznikiem liturgii było złożenie przez ks. Krzysztofa Proskurę wyznania wiary i zobowiązania duszpasterskiego. Biskup Józef podziękował ks. Krzysztofowi za okazanie gotowości i posłuszeństwa przez podjęcie nowych obowiązków. - Obyś, pełniąc swoją proboszczowską posługę, miłował wiernych, którzy twojej trosce są powierzeni w najważniejszym wymiarze ich życia: dążenia do zbawienia. Abyś tutaj, w nowym miejscu twojego posługiwania, budował Kościół Jezusa Chrystusa, bo to jest cel i sens twojego powołania. Niech nie zabraknie ci odwagi, ducha kapłańskiego i gorliwości w spełnianiu czynności: widzialnych dla wiernych w bezpośrednim świadectwie życia i tych na zewnątrz niewidocznych, które znane są tylko Bogu, kiedy w cichości i w ukryciu w twoim pokoju będziesz się modlił za tych, którzy twego głosu nie słyszą, do sakramentu nie przystępują, aby mogli dzięki twojej postawie i zaangażowaniu odnaleźć drogę do Chrystusa i powrócić na łono Kościoła - mówił Ksiądz Biskup.

Gestem wdzięczności za przygotowanie do sakramentu i wychowanie było podziękowanie skierowane przez przedstawicieli uczniów do duszpasterzy, rodziców, chrzestnych, nauczycieli, katechetów i świadków sakramentu. Postawa młodzieży i jej zaangażowanie w liturgię wystawiają najlepszą ocenę pracy katechetek Haliny Rybaczuk i Krystyny Łysomirskiej oraz wikariusza ks. Grzegorza Lipińskiego. Pasterskie spotkanie w Wierzbicy zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi misjonarze z Osobowic

Niedziela wrocławska 41/2018, str. II

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Agnieszka Bugała

Młodzi, którzy przyjmowali sakrament przynieśli róże – symbol św. Teresy

Młodzi, którzy przyjmowali sakrament przynieśli róże – symbol św. Teresy

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 1 października w parafii pod jej wezwaniem na wrocławskich Osobowicach bp o. Jacek Kiciński udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. – Sakrament bierzmowania jest po to, abyśmy byli misjonarzami Jezusa Chrystusa – mówił. – I dziś wy nimi zostajecie

Słowa te nabierają szczególnego znaczenia, gdy przypomnimy sobie, że św. Teresa z Lisieux w wieku 14 lat pragnęła zostać misjonarką, a po lekturze „Roczników Misyjnych Rozkrzewiania Wiary” wołała: „Czuję jakże gwałtowne pragnienie być misjonarką!”. Wiemy, że jako piętnastolatka wstąpiła do Klasztoru Sióstr Karmelitanek w Lisieux, gdzie w surowych warunkach spędziła zaledwie 9 lat, umierając w 1897 r. na gruźlicę. Już 30 lat później papież Pius XI ogłosił ją patronką misji. Podkreślał te fakty z życia Świętej Ojciec Biskup pokazując młodym, wyrażającym gotowość przyjęcia sakramentu bierzmowania, radykalizm ewangeliczny ich rówieśniczki. – Dlaczego to jest niesamowita święta? – pytał kandydatów. – Bo bardzo wcześnie odkryła swoje powołanie. Ona chciała być blisko Boga, chciała poświęcić się Jezusowi tak bardzo, żeby aż zniknąć z tego świata. Kto z was chciałby, w tym momencie swojego życia, całkowicie poświęcić się Jezusowi? Pomyślcie, jak Teresa musiała Go kochać, jak musiała za Nim tęsknić, że podjęła taką decyzję będąc w waszym wieku! Postanowiła całe swoje życie spędzić w klasztorze, za kratą – mówił Biskup. Przypomniał również autobiograficzną książkę Doktor Kościoła pt. „Dzieje duszy” wyznając, że była to jedna z pierwszych, poważniejszych lektur w jego życiu. Przywołał wypowiedź Teresy – esencjonalną definicję jej roli w Kościele: „W sercu Kościoła, mej Matki, będę miłością”. I w rozważaniu poprowadził młodych do odkrycia, że Kościół Jezusa Chrystusa, który Teresa nazwała Matką, staje dziś przed nimi, gotowy do przyjęcia ich zobowiązania wierności. W obliczu powszechnie powtarzanej opinii, że bierzmowanie to sakrament rozstania z Kościołem, słowa bp Kicińskiego zabrzmiały mocno: – Bierzmowanie to jest bardzo ważny moment w waszym życiu, ja ten sakrament nazywam zaślubinami z Kościołem. Jesteście powołani do tego, aby być w Kościele i aby być miłością. Od dziś Kościół jest waszym domem i waszą Matką. Od dziś jesteście posłani, aby głosić światu czym jest Kościół. Sakrament bierzmowania jest po to, abyśmy byli misjonarzami Jezusa Chrystusa. Dziś bardzo potrzebujemy tych, którzy będą świadczyć o Jezusie. Bądźcie wierni Jezusowi, aż do końca waszego życia – zapraszał młodych oczekujących na dar sakramentu.
CZYTAJ DALEJ

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

2025-04-14 07:37

[ TEMATY ]

komentarz

aborcja

Fot: Pro Prawo do Życia

Zły stan psychiczny, natarczywy adwokat proaborcyjnej FEDERY oraz uległość lekarzy wystarczą by zabić dziecko w 9. miesiącu ciąży bez zmiany ustawy. Chłopca zabito śmiertelnym zastrzykiem w szpitalu w Oleśnicy. Jak do tego doszło skoro lekarze w Łodzi twierdzili, że jego aborcja jest sprzeczna z prawem?

Chłopiec miał już 37 tygodni życia, a więc w świetle nomenklatury medycznej nie był nawet wcześniakiem. W ginekologicznym szpitalu w Łodzi nie chciano go zabić, choć adwokat fundacji FEDERA żądał „indukcji asystolii płodu”, czyli zabicia dziecka zdolnego do życia poprzez wbicie igły do jego serca z podaniem chlorku potasu. - Zaproponowaliśmy natychmiastowe rozwiązanie przez cięcie cesarskie (ze względu na zły stan psychiczny Pani Anity) w znieczuleniu ogólnym z objęciem dziecka wysokospecjalistycznym leczeniem pediatrycznym. Oznacza to, że zaproponowaliśmy Pani Anicie niezwłoczne zakończenie ciąży, co nie jest jednoznaczne z uśmierceniem płodu zdolnego do życia – napisał w oświadczeniu prof. Piotr Sieroszewski, kierownik ginekologii szpitala w Łodzi i prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
CZYTAJ DALEJ

Jasnogórski obraz Matki Bożej jest w dobrym stanie

2025-04-15 19:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja

obraz Matki Bożej Częstochowskiej

oględziny

BP Jasnej Góry

„Stan jasnogórskiego obrazu Matki Bożej - dobry” - brzmi diagnoza po oględzinach. Zakończył się przegląd Wizerunku. Corocznej, dokonywanej zazwyczaj w Wielkim Tygodniu, rutynowej kontroli przewodniczył prof. Krzysztof Chmielewski z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP, który z dokładnością i troską ocenił stan Jasnogórskiego Wizerunku, a jest on stabilny. Zmieniona została także sukienka Matki Bożej.

Coroczne oględziny obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej prowadzone są od 1950 r. W 1979 r. powołana została specjalna komisja do zbadania jego stanu technicznego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję