– Ta liturgia jest pełna pięknych rzeczy, bo to jest wasze dziedzictwo, ale to wy jesteście święci – mówił kard. Grzegorz Ryś w Płocku.
8 listopada rozpoczął się Rok Jubileuszowy 950-lecia diecezji płockiej. Mszy św. w intencji Piastów spoczywających w katedrze płockiej i wszystkich sprawujących władzę na jej terenie w Bazylice Archikatedralnej w Płocku przewodniczył kard. Grzegorz Ryś, a wraz z nim modlili się biskupi z pobliskich diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii metropolita łódzki powiedział, że mimo historycznego wymiaru 950-lecia powstania diecezji płockiej, słowo i czyn mają dotknąć człowieka w obecnym czasie. Odwołując się do Ewangelii, duchowny wskazał na proces budowania Kościoła przez Jezusa Chrystusa na opoce – Piotrze. – Ta refleksja ewangeliczna jest odpowiednia do historycznych realiów, które wspominamy, ponieważ powstanie diecezji płockiej łączone jest powszechnie z polską legatom papieża Grzegorza VII, przywożącego ze sobą list do Bolesława Śmiałego. W wyniku działań legatów powstała diecezja płocka. Możemy więc powiedzieć, że Pan Jezus rzeczywiście zbudował ten Kościół na opoce, jaką jest Piotr, na papieskiej inicjatywie – przypominał kard. Ryś.
Reklama
Następnie, powiedział o wymiarach, w myśl których należy budować wspólnotę Kościoła. – Budować Kościół, to znaczy skupić się na tym, co jest urzędem, strukturą, katedrą, instytucją, kurią, prawem – tak, wszytko to, co jest urzędem jest ważne, ale papież wzywa do zgromadzenia. Nie do jakiegokolwiek zgromadzenia ludzi, ale tego, który jest Ciałem Chrystusa. Kościół, urząd, zgromadzenia i Ciało Chrystusa! – wyjaśnił łódzki duchowny.
Metropolita łódzki powiedział także o wezwaniu papieża Grzegorza VII. – To jest wezwanie synodu biskupów, który dopiero się skończył. Jednym z najważniejszych sformułowań, jakie tam padły, było wezwanie do nawrócenia relacyjnego. Potrzebujemy się nawrócić na relacje osobowe w Kościele. To nie jest kwestia przepisów, prawa, technicznych rozwiązań. To jest wezwanie do nawrócenia, bo stawiamy Duchowi Świętemu opór w tym zakresie. Nawrócić się na relację, to znaczy budować zgromadzenie. To znaczy, że intersujące są dla nas osoby, a nie rzeczy – powiedział metropolita łódzki i dodał: – Ta liturgia jest pełna pięknych rzeczy, bo je macie, bo to jest wasze dziedzictwo, ale to wy jesteście święci. To przed wami należałoby zdjąć buty. Te rzeczy są piękne, ale nie mają zdolności, którą każdy z was ma, i które macie między sobą. To jest zdolność do miłości – dodał.
Podczas wydarzenia odczytano dekret Penitencjarii Apostolskiej o nadaniu odpustów, które można uzyskać do 6 stycznia 2026 roku.
Diecezję Płocką erygowano w 1075 roku, a więc 2025 rok będzie stanowił 950. rok jej istnienia.