Reklama

Kościół

Polskie parafie i wspólnoty niosą pomoc rodzinom na świecie

Program Rodzina Rodzinie to największy program pomocy humanitarnej w Polsce, który jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację osób poszkodowanych w konfliktach zbrojnych i kryzysach humanitarnych na świecie. Dzięki zaangażowaniu polskich rodzin i wspólnot kościelnych pomoc otrzymało już 54 000 rodzin. O tym, dlaczego warto się zaangażować, Caritas Polska rozmawia z księdzem Jerzym Sieńkowskim, proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie.

[ TEMATY ]

Caritas

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Caritas Polska: Księdza parafia angażuje się w program Rodzina Rodzinie już od początku 2018 roku. Co motywuje parafian do takiej długofalowej pomocy?

Ksiądz Jerzy Sieńkowski: Trudna sytuacja rodzin naszych braci i sióstr na Bliskim Wschodzie poruszyła serca całej wspólnoty. Okres Adwentu i Bożego Narodzenia w 2017 roku zainspirował nas do podjęcia konkretnych działań pomocowych za pośrednictwem Caritas Polska. Akcja ta spotkała się z dużym odzewem ze strony moich parafian. Od samego początku traktujemy to nie jak działanie jednorazowe dla samozadowolenia czy satysfakcji ze zrobienia dobrego uczynku na święta. Możliwość wspierania rodzin cierpiących z powodu konfliktów zbrojnych traktujemy jako łaskę od Boga. To także dar dla nas samych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak wygląda organizacja wsparcia w parafii? Jak dużo osób jest zaangażowanych?

Reklama

Część osób obecnie zaangażowanych we wsparcie programu Rodzina Rodzinie w parafii dołączyło do tego dzieła na samym początku. Przez niemal siedem lat niektórzy rezygnowali ze wsparcia, ale ich miejsce szybko zajmowali nowi darczyńcy. Obecnie grupa liczy około 100 osób. Jeśli chodzi o formę organizacyjną tej zbiórki, to mamy prosty schemat. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, po zakończeniu mszy świętej osoby, które zadeklarowały wsparcie przychodzą do zakrystii i wpłacają określoną przez siebie sumę. Najpóźniej do 10 dnia każdego miesiąca przesyłam całość kwoty na konto Caritas Polska Rodzina Rodzinie, wykorzystując dedykowany naszej parafii numer identyfikacyjny. Poszczególne rodziny deklarują udzielanie pomocy na okres 6 miesięcy, dlatego na zakończenie każdego półrocza zachęcam do przedłużania deklaracji i do podejmowania takiego zobowiązania przez nowe osoby.

Jakie korzyści duchowe i społeczne widzi Ksiądz w zaangażowaniu wspólnoty parafialnej w pomoc rodzinom dotkniętym wojną i prześladowaniami?

Korzyści duchowe z tej inicjatywy zna tylko Bóg. A po ludzku, kiedy czynimy nad tym refleksję, to widzimy wielkie dobro, Boże błogosławieństwo, którego doświadczamy. Umacnia w nas się prawda, że rodziny do których dociera nasza pomoc to nasi bracia i siostry, że nasze zaangażowanie wynika z naszej jedności z Chrystusem, naszym wspólnym Panem i Bogiem. Ja od Boga otrzymuję i powinienem się tym dzielić. Najpierw swoją wrażliwością, wiarą, miłosierdziem, takim ludzkim. Rodziny na Bliskim Wschodzie doświadczając konkretnej pomocy z naszej strony, odczuwają moc wiary i nabierają przekonania, że nie są nieznane, pozostawione same sobie, na pastwę losu. Bóg o nich pamięta przez rodziny, którymi my jesteśmy. To dobro wspólne, kształtujące charakter, uwrażliwiające nas na bliźniego. Myślę, że wrażliwość serca to trochę taka nasza, polska cecha.

Reklama

Caritas Polska docenia zaangażowanie mieszkańców Jabłonny. Przedstawiciele tej organizacji raz na jakiś czas są gośćmi w naszej parafii na niedzielnych mszach świętych i okazują wdzięczność za nasz udział w programie Rodzina Rodzinie. Sam miałem okazję uczestniczyć w wyjeździe do Syrii. Mogłem osobiście, na własne oczy zobaczyć, jak trudna jest sytuacja rodzin na miejscu i w jaki sposób wydatkowane są przekazywane przez nas środki.

Czy udział w tym programie wpłynął na rozwój życia duchowego wiernych parafii w Jabłonnie? Czy zauważył Ksiądz wzrost zaangażowania w inne działania charytatywne?

Owoc prowadzonego dzieła przez parafian jest dostrzegalny i dziękuję Bogu za to. Dzięki tej działalności my sami bliżej się poznajemy, nabieramy otwartości, odwagi, wiary, poczucia wspólnotowości. Na płaszczyźnie parafii chętniej włączamy się do pomocy, udziału w życiu religijnym i mam nadzieję, społecznym. Troszcząc się o wartości według zamysłu Boga.

Osoby, które zdecydowały się zaangażować w program w naszej parafii, udzielają swojego wsparcia naprawdę szczerze, nie szukają poklasku, hołdowania. Wiedzą, że to takie oczywiste, ludzkie – właśnie rodzinne. To wielkie wzmocnienie rodzin, osób zaangażowanych i piękne świadectwo dla innych. Tu nie ma afiszowania, po prostu – miłość. To pielęgnowanie daru miłosierdzia w naszej parafii zaowocowało bezdyskusyjnym udzieleniem pomocy Ukraińcom po eskalacji konfliktu w 2022 roku. To wielka łaska, powinniśmy Bogu za to dziękować.

Co powiedziałby Ksiądz innym parafiom i wspólnotom, które zastanawiają się nad dołączeniem do programu Rodzina Rodzinie?

Reklama

Wiele parafii, wspólnot i osób indywidualnych prowadzi w swoim zasięgu dzieła miłosierdzia materialnego i duchowego. Miłość jest pokorna i cicha. Często jej nie dostrzegamy. Myślę, że w miłości trzeba być wytrwałym i pamiętać, że to dzieło Boże, a nie ludzkie – moje. Bóg najlepiej wie, jak, gdzie, komu i w jaki sposób pomóc. Być wiernym Bożemu działaniu. To ma być działanie i wola Boża. Nie moja. A tak bardzo po ludzku, należy być w tym wiarygodnym: sercem i uczciwością moralną.

W jaki sposób program Rodzina Rodzinie łączy nas z Kościołem powszechnym i uświadamia nam, że stanowimy jedną wielką wspólnotę chrześcijańską?

Program Rodzina Rodzinie uświadamia nam, że tworzymy jedną wielką rodzinę ludzką – Chrystusową. Przez taką formę pomocy nabieramy wyższego poziomu duchowego i ludzkiego. To znaczy, że przez pomoc materialną, która jest jakimś środkiem i narzędziem w ręku Boga, odkrywam swoje powołanie do świętości we wspólnocie Kościoła, w którym miejsce jest dla chrześcijan i ludzi dobrej woli. Bo tylko w Chrystusie jest zbawienie. Chrystus daje możliwość każdemu, aby odkrywał swoje piękno i wielkość w oczach Boga.

Włącz swoją wspólnotę w program Rodzina Rodzinie!

* Dowiedz się więcej na stronie: caritas.pl/rodzina.

* Zarejestruj wspólnotę przez stronę caritas.pl/rejestracja. * Masz pytania? Wyślij maila na adres parafie@caritas.org.pl - chętnie pomożemy!

2024-12-02 16:01

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wakacje z Caritas – mimo trudności na kolonie wyjedzie prawie 4 tys. dzieci

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

wypoczynek

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Jedynie 13 Caritas diecezjalnych organizuje w tym roku letni wypoczynek dla najmłodszych. Z kolonii skorzysta ok. 3750 dzieci. W półkoloniach uczestniczyć ich będzie niemal tysiąc. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z wakacyjnej akcji Caritas skorzystało ok. 25 tys. dzieci w całej Polsce, w tym ok. 1800 dzieci polonijnych – z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Gruzji.

W tym roku, z uwagi na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa jedynie 13 Caritas diecezjalnych organizuje letni wypoczynek dla dzieci. Są to Caritas z diecezji: sosnowieckiej, kieleckiej, łomżyńskiej, gliwickiej, rzeszowskiej, drohiczyńskiej, sandomierskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej, a także Caritas archidiecezjalne – archidiecezji częstochowskiej, warmińskiej, lubelskiej i gdańskiej. Z kolonii i półkolonii skorzysta od kilkudziesięciu do kilkuset dzieci w poszczególnych diecezjach. Wyjątkiem jest Caritas Diecezji Łomżyńskiej, która planuje wyjazdy aż dla 2 tys. dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Tym razem laureatem był arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

- Ideą nagrody jest promowanie i nagradzanie osób, które poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę, osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka - czytamy na stronie Bractwa Henryka Pobożnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję