Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Obóz Króla Jana Kazimierza w Borowcu

Przybyło ich prawie tyle samo, co pod koniec maja br. do Zamościa na inscenizację „Szturm Twierdzy Zamość”. W pięknych strojach XVII-wiecznych 120 rekonstruktorów historycznych z 20 grup z całej Polski skryło się w lasach borowieckich na kilka dni. Obozowali w identycznych warunkach, umundurowaniu i uzbrojeniu jak 364 lat temu żołnierze króla Jana Kazimierza czekający 3 dni w Borowcu na pewnych przewodników, którzy przeprowadzą zdążającego na pomoc Zbarażowi władcę.

Na życie obozowe rekonstruktorów przybyłych do Borowca od 1 sierpnia do 4 sierpnia br. składało się noszenie strojów XVII-wiecznych ręcznie szytych, wiernych najdrobniejszym detalom z epoki, spanie w namiotach, kąpanie się w rzece, przyrządzanie na ognisku potraw typowych dla tego okresu historycznego. Przede wszystkim jednak obowiązkowe były zajęcia bojowe: pojedynki, czyszczenie broni i armat, zajęcia historyczno-teoretyczne. W tym roku otwarto na potrzeby obozowe karczmę „Pod Trzeźwym Sarmatą”, stragany szewskie, garncarskie i kowalskie. 3 sierpnia wieczorem odprawiona została Msza św. polowa. Każdego dnia rozlegały się przepiękne polskie pieśni XVII-wieczne, śpiewane przy wtórze liry korbowej i lutni. Dla szerokiej publiczności obóz otwarto w niedzielę, 4 sierpnia o godz. 11.00. Huk armat i palnej broni przez ponad pół godziny obwieszczał, iż przed potyczką kozacko-polską jest możliwe wejście na teren obozu.

Głównym organizatorem imprezy jest od wielu lat Mateusz Stawowy ze Stowarzyszenia Wolontarzy Świętego Dyzmansa we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowej. Wielka wdzięczność za pomoc w realizacji widowiska należy się wszystkim grupom przybyłym do Borowca w tych dniach.

Dziękujemy: Pocztowi Mikołaja Bieganowskiego, Malleus Maleficarum, Zamojskiemu Bractwu Rycerskiemu, Regimentowi Króla Jego Mości, Bractwu Rycerskiemu Ziemi Lubelskiej, Smoczej Kompanii, Hultajom i Swawolnikom, Wolnej Kompanii Sarmackiej, Chorągwi Jazdy Polskiej, Pospolitemu Ruszeniu Szlachty Ziemi Krakowskiej, Stowarzyszeniu Stanica, Nadwornej Chorągwi Dragońskej Fredra, Małopolskiej Zgrai Sarmackiej, Towarzystwu Szabli i Miecza, Kompanii Dragonów Pana Zebrzydowskiego, Komputowej Chorągwi Stefana Czernieckiego, Wolnemu Kureniowi Kozackiemu, Warchołom i Pijanicom, Buńczukowi.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Most niezgody

Niedziela toruńska 5/2020, str. III

[ TEMATY ]

historia

rekonstrukcja

grupa rekonstrukcyjna

mosty

zabory

Fot. z albumu „Golub-Dobrzyń wczoraj i dziś”

Most na Drwęcy wyznaczał granice dwóch zaborów – rosyjskiego i pruskiego

Most na Drwęcy wyznaczał granice dwóch zaborów – rosyjskiego i pruskiego

– Jak to musiało być – obudzić się sto lat temu i wiedzieć, że teraz tutaj jest Polska! – pisze jedna z naszych czytelniczek.

O tym, co działo się w styczniu 1920 r., chcemy opowiedzieć w cyklu „Wolność jest w nas”. Zaczynamy od Golubia, bo właśnie on był tym miastem na Pomorzu, do którego jako pierwsze weszło wojsko polskie.

CZYTAJ DALEJ

Rozjazdy

2022-09-26 07:27

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Papież  Franciszek podczas Mszy św. w Materze na południu Włoch, 25 września 2022 r., na zakończenie 27. Krajowego Kongresu Eucharystycznego.

Papież, szczególnie na końcu ostatniego tygodnia i początku obecnego był w rozjazdach.

Najpierw 24 września odwiedził Asyż, by dzień później udać się na południe Włoch, do mniej znanego miasta – Matery. W sobotę, w Asyżu spotkał się z młodymi ekonomistami, którzy od czwartku debatowali nad koniecznymi w ekonomii zmianami po to, aby świat, światowa gospodarka stała się lepsza, bardziej sprawiedliwa, bez tak wielkich jak dziś nierówności.

CZYTAJ DALEJ

Patriarcha Cyryl: poległym żołnierzom będą odpuszczone grzechy

2022-09-26 14:16

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Artur Stelmasiak

Rosyjski Kościół Prawosławny zapowiada odpuszczenie wszystkich grzechów żołnierzom, którzy oddadzą swoje życie w wojnie z Ukrainą. Podczas nabożeństwa w Moskwie zwierzchnik tego Kościoła, patriarcha Cyryl porównał śmierć „podczas pełnienia obowiązków wojskowych” z tym, że Bóg ofiarował swego Syna Jezusa. Gotowość do poniesienia ofiary określił jako najbardziej znaczący wyraz „najlepszych cech człowieka”.

W kontekście Ukrainy Cyryl mówił o „bratobójczej wojnie”. Podkreślił, że obecnie na polu walki ginie wielu ludzi. Kościół prawosławny modli się, „aby ta walka w bratobójczej wojnie zakończyła się jak najszybciej, aby jak najmniej braci zabijało się wzajemnie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję