Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Obóz Króla Jana Kazimierza w Borowcu

Przybyło ich prawie tyle samo, co pod koniec maja br. do Zamościa na inscenizację „Szturm Twierdzy Zamość”. W pięknych strojach XVII-wiecznych 120 rekonstruktorów historycznych z 20 grup z całej Polski skryło się w lasach borowieckich na kilka dni. Obozowali w identycznych warunkach, umundurowaniu i uzbrojeniu jak 364 lat temu żołnierze króla Jana Kazimierza czekający 3 dni w Borowcu na pewnych przewodników, którzy przeprowadzą zdążającego na pomoc Zbarażowi władcę.

Na życie obozowe rekonstruktorów przybyłych do Borowca od 1 sierpnia do 4 sierpnia br. składało się noszenie strojów XVII-wiecznych ręcznie szytych, wiernych najdrobniejszym detalom z epoki, spanie w namiotach, kąpanie się w rzece, przyrządzanie na ognisku potraw typowych dla tego okresu historycznego. Przede wszystkim jednak obowiązkowe były zajęcia bojowe: pojedynki, czyszczenie broni i armat, zajęcia historyczno-teoretyczne. W tym roku otwarto na potrzeby obozowe karczmę „Pod Trzeźwym Sarmatą”, stragany szewskie, garncarskie i kowalskie. 3 sierpnia wieczorem odprawiona została Msza św. polowa. Każdego dnia rozlegały się przepiękne polskie pieśni XVII-wieczne, śpiewane przy wtórze liry korbowej i lutni. Dla szerokiej publiczności obóz otwarto w niedzielę, 4 sierpnia o godz. 11.00. Huk armat i palnej broni przez ponad pół godziny obwieszczał, iż przed potyczką kozacko-polską jest możliwe wejście na teren obozu.

Głównym organizatorem imprezy jest od wielu lat Mateusz Stawowy ze Stowarzyszenia Wolontarzy Świętego Dyzmansa we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowej. Wielka wdzięczność za pomoc w realizacji widowiska należy się wszystkim grupom przybyłym do Borowca w tych dniach.

Dziękujemy: Pocztowi Mikołaja Bieganowskiego, Malleus Maleficarum, Zamojskiemu Bractwu Rycerskiemu, Regimentowi Króla Jego Mości, Bractwu Rycerskiemu Ziemi Lubelskiej, Smoczej Kompanii, Hultajom i Swawolnikom, Wolnej Kompanii Sarmackiej, Chorągwi Jazdy Polskiej, Pospolitemu Ruszeniu Szlachty Ziemi Krakowskiej, Stowarzyszeniu Stanica, Nadwornej Chorągwi Dragońskej Fredra, Małopolskiej Zgrai Sarmackiej, Towarzystwu Szabli i Miecza, Kompanii Dragonów Pana Zebrzydowskiego, Komputowej Chorągwi Stefana Czernieckiego, Wolnemu Kureniowi Kozackiemu, Warchołom i Pijanicom, Buńczukowi.

2013-08-20 16:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyć jak prawdziwi wojowie

Na co dzień prowadzą zwyczajny tryb życia. Uczą się lub pracują. Jeżdżą samochodami i ubierają się w sklepach z odzieżą. Żywność kupują w osiedlowych sklepikach lub w wielkich sklepach. Korzystają z komputerów i mają telefony komórkowe. Latają samolotami i mieszkają w wieżowcach z windami…

CZYTAJ DALEJ

Na piechotę od Helu po Giewont!

2022-08-16 15:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/ewa.maciejczak.5

Ewa Maciejczak z Sokolnik Mokrych w powiecie przysuskim wędruje przez Polskę w intencji pokoju w Ukrainie. Pątniczka jest już 23 dzień w podróży. Wyruszyła z Helu, kilka dni temu dotarła na Jasną Górę. Obecnie podąża w kierunku Zakopanego, by ostatecznie wejść na Giewont.

Ewa Maciejczak osiągnęła pierwszy cel pieszej pielgrzymki przez cała Polskę, docierając 13 sierpnia na Jasną Górę. W 19 dni pokonała 650 kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Adrian Put zamieszka w Gorzowie

2022-08-16 13:13

[ TEMATY ]

diecezja

gorzów

Bp Adrian Put

Kamil Krasowski

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put urodził się w 1978 r. Szczecinie, jednak od 12. roku życia wraz z rodzicami zamieszkał w Gorzowie

Bp Adrian Put wkrótce zamieszka na plebanii katedralnej w Gorzowie Wlkp.

Taką wiadomość przekazał ks. Zbigniew Kobus 15 sierpnia na zakończenie uroczystości odpustowych w gorzowskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. – Przyjmujemy księdza biskupa Adriana z radością, sądząc że jego obecność w Gorzowie będzie korzystna zarówno dla duszpasterstwa, jak i pozwoli na nowe impulsy duszpasterskie dla północnej części diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – powiedział proboszcz katedry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję