Reklama

Aspekty

Serce uczynić twierdzą

Kilka tysięcy pątników przybyło 15 sierpnia do Rokitna. Już od rana sznur samochodów i autokarów szczelnie wypełniał drogi z Międzyrzecza, Przytocznej i Skwierzyny. Wierni przybyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. To patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz główny odpust w sanktuarium. Tradycyjnie w tym dniu wspólnota diecezjalna obchodzi również dziękczynienie za plony.

Rokitniańskim uroczystościom przewodniczyli w tym roku abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz biskupi Stefan Regmunt, Tadeusz Lityński i Paweł Socha.

Odpust w Rokitnie rozpoczął się już o godz. 8 gdy odśpiewano Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Później był czas na spowiedź, nabożeństwo różańcowe poprowadzone przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rolników oraz okolicznościowy montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Lubczynie.

Reklama

- Bardzo się cieszę, że tego dnia zgromadzili się w Rokitnie biskupi, kapłani, członkowie kapituł, że są przedstawiciele dekanatów i parafii. Cieszę się, że na naszym spotkaniu obecni są wojewoda, marszałek, że są tu przedstawiciele rolników, instytucji społecznych, władz, parlamentu. Cieszę się wami wszystkimi, którzy pielgrzymujecie do Rokitna. Niech ten dzień będzie dniem naszego rozradowania. Tworzymy przecież jedną rodzinę diecezjalną - podkreślił bp Stefan Regmunt, witając przybyłych na odpust.

Warto podkreślić duże zaangażowanie kapłanów z sanktuarium oraz duszpasterstwa rolników w piękno liturgii. Służbę liturgiczną ołtarza podjęli klerycy i diakoni naszego seminarium.

- Przeżywamy tę uroczystość tu, w sanktuarium wielowiekowym. W sanktuarium wpisanym w duchowe dzieje ojczyzny. W sanktuarium, które w tym pokoleniu narastającego zmagania także się rozwija, umacnia i oddziaływuje duchowo coraz szerzej i coraz potężniej. Są tysiące dusz ludzkich, które chcą w takich miejscach słuchać prawdę, chcą w takich miejscach poczuć Bożą obecność, chcą w takich miejscach poczuć Bożą moc. Tam, gdzie wtargnęła choroba, gdzie do wnętrza życia małżeńskiego, życia rodzinnego wtargnął wirus braku miłości, braku wierności, braku szacunku dla życia, tam trzeba już serce uczynić twierdzą - powiedział w homilii abp Dzięga.

Na koniec uroczystej Sumy odpustowej abp Dzięga oraz bp Regmunt dokonali poświęcenia i otwarcia wyremontowanego „Domu św. Marty”, gdzie znajdują się miejsca dla rekolektantów i pielgrzymów nawiedzających rokitniańskie sanktuarium.

2013-08-28 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobylin: bp Janiak ustanowił Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku

[ TEMATY ]

sanktuarium

Fot. Franciszkanie w Kobylinie/misyjne.pl

Biskup kaliski Edward Janiak ustanowił w Kobylinie Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku. W kościele pochodzącym z 1720 r. znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Dzieciątkiem pochodzący z XVIII wieku.

W homilii biskup wskazywał na św. Szczepana, pierwszego męczennika w Kościele, który został ukamienowany za wiarę w Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Kapłańskie odejścia

Niedziela Ogólnopolska 34/2020, str. 19

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Ważne w każdym powołaniu jest wychowanie do ofiarnej miłości, do uczynienia z życia daru w wymiarze krzyża.

Kiedy byłem moderatorem w Wyższym Seminarium Duchownym (przez rok prefektem studiów i przez dziesięć lat wicerektorem), to na pierwszym spotkaniu z kandydatami do kapłaństwa mówiłem, że ich wstąpienie do seminarium nie oznacza, iż zostaną księżmi. Dla niektórych będą to dłuższe, a dla innych krótsze rekolekcje przed zawarciem małżeństwa. Prosiłem, aby od samego początku wyrobili w sobie przekonanie, że najważniejszym celem formacji w seminarium nie jest przyjęcie święceń, ale zjednoczenie z Bogiem oraz oczyszczenie i pogłębienie motywacji. Ostatecznie Bóg przez decyzję Kościoła potwierdzi słuszność ich decyzji. Kapłaństwo bowiem, podobnie jak małżeństwo, życie zakonne, różne formy konsekracji, a nawet samotność – to drogi do świętości, a nie cele same w sobie. Tylko Bóg jest

CZYTAJ DALEJ

Na piechotę od Helu po Giewont!

2022-08-16 15:07

[ TEMATY ]

pielgrzymka

facebook.com/ewa.maciejczak.5

Ewa Maciejczak z Sokolnik Mokrych w powiecie przysuskim wędruje przez Polskę w intencji pokoju w Ukrainie. Pątniczka jest już 23 dzień w podróży. Wyruszyła z Helu, kilka dni temu dotarła na Jasną Górę. Obecnie podąża w kierunku Zakopanego, by ostatecznie wejść na Giewont.

Ewa Maciejczak osiągnęła pierwszy cel pieszej pielgrzymki przez cała Polskę, docierając 13 sierpnia na Jasną Górę. W 19 dni pokonała 650 kilometrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję