Reklama

Niedziela Małopolska

Na naukę nigdy za późno

Rozpoczął się kolejny rok akademicki. Studenci wrócili na uczelnie. Nauka jednak czeka nie tylko na młodych, ale i tych, którzy nawet będąc na emeryturze, chcą poszerzać swoją wiedzę. O Uniwersytecie Trzeciego Wieku działającym przy krakowskiej Akademii Ignatianum rozmawiamy z jego pomysłodawcą i dyrektorem, o. Romanem Darowskim SJ

Niedziela małopolska 40/2013, str. 5

[ TEMATY ]

studia

wikipedia.org

Akademia Ignatianum w Krakowie

Akademia Ignatianum w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Do kogo skierowana jest oferta Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW)?

O. ROMAN DAROWSKI SJ: - Działalność UTW skierowana jest do osób, które ukończyły 55 lat i starszych, a które pragną poszerzyć swoją wiedzę, które chcą ciekawie zagospodarować wolny czas, gdy np. są już na emeryturze. „Człowiek - Kultura - Religia - Społeczeństwo” - to hasło i zarazem program naszego Uniwersytetu. Każdy z tych tematów rozwijany jest podczas wykładów. Przedstawiane są także bieżące osiągnięcia w różnych dziedzinach. Staramy się, aby wiedza, którą nasi studenci zdobywają podczas zajęć, była szeroka i aktualna. Nasi studenci są wymagający, program więc jest dostosowywany do ich oczekiwań i do pytań, które przynosi codzienne życie. Prowadzenie wykładów powierzamy wybitnym specjalistom, którzy w sposób przystępny przekazują seniorom najnowsze wyniki badań naukowych.
Oprócz wykładów, słuchacze UTW aktywnie uczestniczą w organizowanych w Akademii Ignatianum konferencjach krajowych i międzynarodowych, które poświęcane są różnym problemom naukowym nurtującym obecną rzeczywistość w Polsce i na świecie.
Mamy przygotowane dość wyraźnie wyodrębnione semestralne bloki tematyczne: filozofię, kulturę, religię, teologię, zagadnienia społeczne i polityczne. Ale ponieważ taka „systematyczność” okazała się dość uciążliwa dla uczestników, którzy wolą różnorodność nie tylko w ciągu semestru, ale nawet podczas jednego dnia wykładowego, obejmującego zwykle 4 godziny zajęć, dlatego w ubiegłym roku wykłady były bardziej różnorodne; dotyczyły co najmniej dwóch, a czasem więcej tematów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na aktualne tematy pod hasłem „Dylematy codzienności”. W sumie jednak zajęcia jako całość realizują wspomniany program formacji względnie systematycznej, choć tematycznie rozłożonej w czasie.

- W UTW na Ignatianum działają różne koła zainteresowań...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Są to małe grupy szczególnych zainteresowań. Obecnie działają w kilku obszarach, np.: „Moja Mała Ojczyzna” - to koło zajmujące się historią lokalną. Jego członkowie najczęściej poznają historię miasta lub miejscowości, z której pochodzą, opracowują konkretne zagadnienia, piszą artykuły, wydają broszury, a zdarza się, że i książki o własnym mieście, dzielnicy, osiedlu, wsi czy parafii. Przez takie zajęcia pomagają przy opracowywaniu foldera własnego kościoła, szkoły, miejscowości. Inne możliwości zaangażowania się to Szkoła Modlitwy, która zajmuje się teorią (teologią) i praktyką modlitwy. W każdy czwartek o godz. 8.00 odprawiana jest Msza św. w jęz. łacińskim (z Liturgią Słowa po polsku) w naszej bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie. Działa tu także Chór „Corda Cordis”, w którego działalność włączają się studenci UTW. Zatem, jak pani widzi, wachlarz naszych propozycji jest dość szeroki i zróżnicowany. Najogólniej mówiąc, przekazujemy uczestnikom formację humanistyczną i światopoglądową o profilu katolickim. Nie prowadzimy np. nauki języków, obsługi komputera czy ćwiczeń gimnastycznych.

- Kto prowadzi wykłady dla studentów UTW?

- Zajęcia prowadzi kilkudziesięciu wykładowców. Dla przykładu - wybrane zagadnienia z logiki i kognitywistyki (np. problem ludzkiej wolności) prowadzi o. prof. Józef Bremer SJ, wybitny znawca tych zagadnień. Człowiek i moralność - to tematyka, którą zajmuje się ks. prof. Tadeusz Biesaga SDB, znany w całej Polsce etyk. Człowiek istotą religijną - temat ten przedstawia o. prof. Stanisław Ziemiański SJ, który poza tym, że jest oryginalnym filozofem, jest również autorem ok. 2000 [!] pieśni religijnych, w tym bardzo popularnej pieśni „Jeden chleb, co zmienia się w Chrystusa ciało”. Tematyką duchowości chrześcijańskiej zajmuje się - o. prof. Józef Augustyn SJ, znany ekspert w dziedzinie duchowości, zaś aktualne tematy religijne przestawia studentom o. dr Stanisław Łucarz SJ.
Do ważnych wykładów zaliczyć też trzeba zajęcia prowadzone przez prof. Dominikę Dudek (CM UJ), traktujące o obecnym stanie zdrowia psychicznego społeczeństwa i metodach zapobiegania oraz leczenia depresji (warto zauważyć, że wielką rolę profilaktyczną odgrywa tutaj aktywność intelektualna, a więc m.in. UTW). Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady m.in. prof. Teresy Olearczyk, dotyczące problemów współczesnej rodziny, dr Moniki Stankiewicz-Kopeć z zakresu literatury polskiej, prof. Marty Gollinger (UEK, ekologia), dra hab. Krzysztofa Szczerskiego (Polska w Europie), o. dr Roberta Janusza SJ (Tajemnice kosmosu), dra Jarosława Kucharskiego (aktualny i modny współcześnie coaching).

Reklama

- Czy studiowanie na UTW wiąże się z jakimiś egzaminami?

- Egzaminy nie są obowiązkowe. By jednak uzyskać dyplom, należy brać udział w co najmniej w połowie wykładów i przedstawić pisemną pracę dyplomową. Do egzaminów przystępuje mały procent uczestników, ale dyplom uzyskuje znacznie więcej, bo prawie połowa. Inni traktują wykłady jako uzupełnienie swego wykształcenia.

- UTW to tylko nauka?

- Program „Piękna nasza Polska cała” obejmuje udział w cotygodniowym zwiedzaniu Krakowa i wycieczkach w okolice - te zajęcia odbywają się w środy i soboty. Mają one na celu poszerzenie wiedzy o bliższym i dalszym środowisku, związanym często z kultem religijnym (architektura i wnętrza kościołów), ale także inne (np. podziemia Sukiennic). Liczne imprezy dostosowane są do możliwości seniorów. Ostatnio prowadzi je dla nas uprawniony, profesjonalny przewodnik.

- Trudno zostać studentem UTW?

- Wystarczy się zapisać - zgłosić się do sekretariatu, gdzie dostępny jest odpowiedni druk (sekretariat mieści się przy ul. Kopernika 26, pokój 108; można także zadzwonić pod nr tel.: 12 399-95-20). Do dokumentów należy dołączyć 1 zdjęcie, kopię dowodu osobistego oraz wpłacić opłatę semestralną w wysokości 100 zł. Obecnie mamy zapisanych 150 osób. Wykłady odbywają się we wtorki od 15.30 do 19.00. Zainteresowanych odsyłam na stronę internetową: www.ignatianum.edu.pl/utw i serdecznie zapraszam do uczestnictwa w zajęciach.

2013-10-02 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Takich kapłanów potrzeba dziś Kościołowi

Niedziela Ogólnopolska 34/2017, str. 18-19

[ TEMATY ]

studia

kapłani

Archiwum FURCA

Kształcenie na PUSC daje kapłanom solidne przygotowanie intelektualne niezbędne w różnych wymiarach pracy duszpasterskiej

Kształcenie na PUSC daje kapłanom solidne przygotowanie intelektualne niezbędne w różnych
wymiarach pracy duszpasterskiej

O tym, czy Kościół będzie mógł owocnie głosić Dobrą Nowinę w XXI wieku, zadecyduje formacja i wykształcenie kapłanów. Solidne, intelektualne przygotowanie księży umożliwiają studia na najlepszych uniwersytetach katolickich, w tym na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, który powstał z pragnienia dwóch świętych – Jana Pawła II i Josemarii Escrivy, założyciela Opus Dei. Dziś ta instytucja w sercu Kościoła katolickiego kształci setki kapłanów z całego świata. Jej absolwentami są także kapłani naszej diecezji, a do studiowania przygotowują się kolejni księża.

Uniwersytet, powstały na bazie uczelni założonej w 1984 r. przez bł. Alvaro del Portillo (żyjącego w latach 1914-94 następcy św. Josemarii Escrivy), jest urzeczywistnieniem wizji św. Jana Pawła II o potrzebie nowego Papieskiego Uniwersytetu, który byłby odpowiedzią na wyzwania nowej ewangelizacji XXI wieku. Uczelnia prowadzi formację integralną, która wspiera księży w walce o własną świętość i przygotowuje ich do odpowiedzialnego prowadzenia Kościoła teraz i w przyszłości. Stolica Apostolska powierzyła Uniwersytet Prałaturze Opus Dei w służbie Kościołowi powszechnemu. Papieski Uniwersytet Świętego Krzyża dba o harmonijny rozwój każdego studenta. Uczelnia stawia sobie jako cel, aby absolwenci dogłębnie znali nauczanie Kościoła, ale i potrafili je uzasadnić i wyjaśnić w wielorakich warunkach kulturowych. Na uczelni pracuje ok. 170 profesorów na wydziałach: filozofii, teologii, prawa kanonicznego, komunikacji społecznej i w Instytucie Nauk Religijnych. Uniwersytet posiada jedną z najbogatszych bibliotek. Z tych zasobów korzysta rocznie ok. tysiąca studentów pochodzących z 75 krajów całego świata, z czego 70 proc. to księża i seminarzyści.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję