Reklama

Twoja ulubiona opowieść biblijna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Alicja Klencz, Gabriela Król i Oliwia Dryniak - to najmłodsze zwyciężczynie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci pod nazwą „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz klasztor Ojców Paulinów w Leśniowie. Patronat medialny nad konkursem objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Do udziału w konkursie zostały zaproszone dzieci w wieku 4-13 lat, z podziałem na trzy kategorie wiekowe. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy plastycznej obrazującej ich ulubioną opowieść biblijną i przesłanie jej do 31 lipca br. na adres organizatora.

- Liczba nadesłanych rysunków, wyklejanek, obrazków przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Na nasze zaproszenie odpowiedziało 1577 uczestników z całej Polski. Prace wykonane najróżniejszymi technikami plastycznymi i o przeróżnej tematyce przychodziły z niemal każdego zakątka naszego kraju: Szczecina, Gdańska, Gdyni, Zakopanego, Cieszyna, Warszawy, Zamościa. Z tego też powodu o miesiąc musieliśmy przesunąć ogłoszenie wyników. Komisji konkursowej trudno było wybrać 12 najlepszych prac spośród całego grona przepięknych ilustracji Pisma Świętego - mówi Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najbardziej popularną opowieścią biblijną, która została uwieczniona na kilkudziesięciu pracach konkursowych, była Arka Noego. Równie często najmłodsi sięgali po motyw rajskiego ogrodu - Adama i Ewy, wieży Babel, Jonasza i wieloryba. Inspiracji szukali również w ewangelicznych opisach życia i działalności Jezusa Chrystusa.

- Przekrój tematyczny prezentowanych prac był bardzo szeroki, co mnie bardzo cieszy. Dowodzi to faktu, że dzieci dobrze znają Pismo Święte. Niektóre prace były opatrzone odpowiednimi fragmentami z Biblii - mówi ojciec przeor Jerzy Kielech z leśniowskiego klasztoru.

Nagrodami w konkursie są m.in. tablety, DVD, odtwarzacze mp3, weekendowy pobyt w luksusowym hotelu w Zawierciu dla całej rodziny oraz leśniowskie słodycze.

Reklama

- Chciałbym podziękować naszym sponsorom za ufundowanie nagród dla zwycięzców i osób wyróżnionych, tj. Klubowi Jeździeckiemu „Królmet”, „Społem” PSS Zawiercie, firmie „No Limit Events”, Hotelowi Zawiercie, Księgarni Edukacyjnej oraz Gminie Żarki. Serdeczne podziękowania kieruję również do ks. Stanisława Wybańskiego, proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach, kustosza sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skarżyckiej, za wsparcie w organizacji konkursu - mówi Janusz Bieńkowski.

Najlepsze prace zostaną opublikowane w specjalnym kalendarzu na rok 2014. Dochód z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie, które powstaje przy sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin.

- Na każdej stronie naszego kalendarza będzie można podziwiać nagrodzoną pracę, opatrzoną odpowiednim fragmentem z Pisma Świętego. Ponadto w kalendarium zostanie zamieszczona informacja o terminach specjalnych błogosławieństw m.in. dla małżeństw, dzieci, pielgrzymów, kobiet brzemiennych, udzielanych w naszym sanktuarium w Leśniowie - dodaje o. Jerzy Kielech.

Oficjalne wręczenie nagród, połączone z prezentacją kalendarza, odbędzie się w październiku br. w klasztorze Ojców Paulinów w Leśniowie. O dokładnym terminie zwycięzcy i wyróżnieni zostaną powiadomieni telefonicznie.

A oto lista zwycięzców:

I KATEGORIA (4-6 lat):
I miejsce: 6-letnia Alicja Klencz z Rudzińca (praca pt. „Adam i Ewa”);
II miejsce: 5-letnia Amelia Mazur ze Szczytnik i 4-letnia Maja Cebula z Sandomierza (praca pt. „Zaginiona owca”);
III miejsce: 6-letnia Klaudia Bratkowska z Wyszogrodu (praca pt. „Arka Noego”);
Wyróżnienie: 4-letnia Maria Kloc z Łan Wielkich (praca pt. „Druga plaga egipska”).

Reklama

II KATEGORIA (7-9 lat):
I miejsce: 9-letnia Gabriela Król z Tchórzewa (praca pt. „Burza na Morzu Galilejskim”);
II miejsce: 9-letni Kacper Klimowicz z Kolna (praca pt. „Upadek pod ciężarem krzyża”);
III miejsce: 7-letnia Wiktoria Kulupa z Obornik (praca pt. „Pewnego razu w raju”);
Wyróżnienie: 7-letnia Karolina Szczepanik z Rzeszowa (praca pt. „Boże Narodzenie”).

III KATEGORIA (10-13 lat):
I miejsce: 10-letnia Oliwia Dryniak z Przeworska (praca pt. „Arka Noego”);
II miejsce: 11-letni Grzegorz Drzazga z Ostrowów (praca pt. „Ocalenie Mojżesza”);
III miejsce: 12-letnia Oliwia Głód z Nowego Sącza (praca pt. „Sen Faraona”);
Wyróżnienie: 11-letnia Julia Sobik z Myszkowa (praca pt. „Niedziela Palmowa”).
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy.

Uwaga! Organizatorzy konkursu mogą przygotować dla pozostałych uczestników dyplomy za udział w konkursie i przesłać je drogą elektroniczną. Zainteresowani otrzymaniem dyplomu proszeni są o kontakt z organizatorem konkursu za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: kubas@cil.org.pl).

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję