COMECE
Aborcja nie jest w kompetencjach UE
W związku z odbytym w Brukseli 23 października głosowaniem nad Rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego, w której postuluje się m.in. uznanie aborcji za podstawowe prawo człowieka, Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) stwierdziła, że Unia Europejska nie ma żadnych kompetencji w tej sprawie. Obywatele UE nie powinni być tutaj wprowadzani w błąd.
COMECE przypomina, że art. 168 pkt 7 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi: „Działania Unii są prowadzone w poszanowaniu obowiązków Państw Członkowskich w zakresie określania ich polityki dotyczącej zdrowia, jak również organizacji i świadczenia usług zdrowotnych i opieki medycznej.Obowiązki Państw Członkowskich obejmują zarządzanie usługami zdrowotnymi i opiekę medyczną oraz podział przeznaczonych na nie zasobów”. Komisja przypomina, że w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej aborcja jest nielegalna. „W odniesieniu do ludzkiej godności i w przekonaniu o absolutnym prawie do życia aborcja jest prawnie zabroniona. Unia Europejska musi tego przestrzegać i nie próbować podważać przez decyzje, które nie wchodzą w zakres jej kompetencji” - przypomina COMECE.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wielka Brytania
Chrzest księcia George’a
Reklama
Prymas Kościoła anglikańskiego Justin Welby spodziewa się, że chrzest brytyjskiego następcy tronu, księcia George’a Alexandra Louisa, stanie się przykładem dla rodziców, aby postępowali tak, jak książę William i jego małżonka Kate. - Chrzest przyszłego monarchy jest niezwykle ważny, bowiem George zostanie przyjęty do chrześcijańskiej rodziny liczącej dwa miliardy członków - oświadczył tuż przed chrztem księcia George’a arcybiskup Canterbury w przesłaniu wideo. Uroczystość odbyła się 23 października br. w królewskiej kaplicy pałacu św. Jakuba.
- Każde dziecko jest zupełnie wyjątkowe, nie tylko królewskie. Niektórzy może zastanowią się, czy także mogą ochrzcić swoje dzieci. Odpowiedź jest prosta: jest to nie tylko możliwe, ale i niezwykle proste. Bóg daje swoją miłość bez zastrzeżeń, bez ceny, bez kosztów, dla wszystkich ludzi, w każdych warunkach i zawsze - zachęcał arcybiskup Canterbury.
W ceremonii chrztu uczestniczyli tylko członkowie najbliższej rodziny księcia Williama i księżnej Catherine. Ceremonię poprowadził arcybiskup Canterbury Justin Welby, honorowy zwierzchnik liczącej ok. 80 milionów wiernych Wspólnoty Anglikańskiej.
Ludzie
Bp Thomas Paprocki
Jako bluźnierczą i świętokradczą określił bp Thomas Paprocki zapowiedź modlitwy różańcowej w intencji legalizacji tzw. homomałżeństw w stanie Illinois. Biskup Springfield zapowiedział jednocześnie, że do katedry Niepokalanego Poczęcia, gdzie taka modlitwa miała się odbyć, nie będą wpuszczane osoby z tęczowymi znaczkami, wstążkami czy szarfami, symbolizującymi poparcie dla postulatów gejowskich. Ostrzegł też, że inni, manifestujący jawnie swe poparcie dla niemoralnych związków, będą wypraszani ze świątyni.
W efekcie stanowczej postawy biskupa homoseksualni aktywiści z Rainbow Sash Movement odwołali zaplanowany „modlitewny protest”. Nie omieszkali przy okazji oskarżyć bp. Paprockiego o głoszenie czegoś, co „stoi w jawnym kontraście z ostatnimi wypowiedziami papieża Franciszka”.
Niemcy
Papież Franciszek napisał edytorial dla niemieckich gazet
Reklama
Ojciec Święty w specjalnym edytorialu zwrócił się osobiście do czytelników dwóch niemieckich pism: „Katholische Sonntags Zeitung” oraz „Neue Bildpost”. „Mam nadzieję, że to pismo stanowi dla Państwa zawsze impuls i pomoc do spotkania z naszym miłosiernym i przyjaznym ludziom Bogiem” - napisał Papież w tygodnikach ukazujących się w Augsburgu, Berlinie i Ratyzbonie. Edytorial podpisał: „Wasz papież Franciszek”.
Idea napisania przez Papieża specjalnych pozdrowień dla czytelników niemieckich zrodziła się, gdy watykański korespondent niemieckich gazet katolickich Mario Galgano został zaproszony na audiencję generalną. Wtedy miał on okazję do dłuższej osobistej rozmowy z Papieżem. Ojciec Święty spontanicznie obiecał przysłać swój tekst.
Cudzysłów
Brak zainteresowania Zachodu sytuacją w krajach muzułmańskich jest skandalem. Przyczyną tego jest powszechne lekceważenie religii w Europie.
Peter Scholl-Latour, niemiecki dziennikarz i ekspert ds. Bliskiego Wschodu
Krótko
Na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia 2014 r. przybędzie do Rzymu ponad 100 szefów państw i rządów - ogłosił burmistrz Rzymu Ignazio Marino. Dodał, że należy spodziewać się przybycia milionów pielgrzymów z całego świata.
Na lotnisku w Smoleńsku nie ma już brzozy, o którą skrzydłem zawadził Tu-154 M - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Część terenu bezpośrednio przylegającego do miejsca, gdzie rozbił się polski samolot, to dziś plac budowy. Według innej rozgłośni, brzoza wciąż stoi na terenie.
Niemcy mają zakusy, aby Komisja Europejska mogła kontrolować budżety wszystkich krajów członkowskich. W tym celu politycy niemieccy chcą zmienić unijne traktaty.
„Der Spiegel” poinformował, że USA podsłuchiwały Angelę Merkel. Niemiecka kanclerz zadzwoniła do Baracka Obamy. Amerykański prezydent zaprzeczył tym doniesieniom. Amerykanie podsłuchują ponad miliard rozmów każdego miesiąca.
Parlament Europejski uznał, że bez rozwiązania sprawy Julii Tymoszenko umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą nie powinna być podpisywana.
Belgia chce wprowadzić eutanazję dla osób poniżej 18. roku życia. Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 r.
Szef wywiadu Arabii Saudyjskiej książę Bandar bin Sultan powiedział europejskim dyplomatom, że królestwo ograniczy wszelkie kontakty z USA. Rijad protestuje w ten sposób przeciw amerykańskiej bezczynności w sprawie Syrii i potencjalnej odwilży w relacjach z Iranem.
Sułtan Brunei zapowiedział wprowadzenie prawa islamskiego od początku przyszłego roku. Muzułmanie stanowią 70 proc. mieszkańców Brunei, a nowe prawo będzie obowiązywać mniejszości religijne, w tym także chrześcijan.
W Kalifornii 13-letni chłopiec zginął od strzałów funkcjonariuszy policji, którzy byli przekonani, że trzymana przez niego replika karabinu była prawdziwą bronią.