Al-Yousef określił zniszczoną Strefę Gazy jako „praktycznie niezdatną do zamieszkania”. Odbudowa zajmie bardzo dużo czasu. Jedną z trudności będzie to, że społeczność międzynarodowa, jako główny darczyńca, straciła wiarę w trwałość inwestycji w Strefie Gazy.
Zniszczenia również na Zachodnim Brzegu
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dyrektor Patriarchatu określił sytuację na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu jako katastrofalną. Obecny rząd Izraela prowadzi politykę, która niszczy nieliczne pozostałe osiągnięcia porozumień z Oslo i dąży do ustanowienia izraelskiej władzy nad terytoriami palestyńskimi. Jako przykład podał zniszczenie palestyńskich domów przez Izrael po raz pierwszy w tak zwanych obszarach A i B.
Według Al-Yousefa największymi wyzwaniami dla Palestyńczyków są gwałtowny wzrost przemocy ze strony osadników i katastrofalna sytuacja gospodarcza. Upadek turystyki i pielgrzymek oraz anulowanie około 150 000 pozwoleń na pracę dla Palestyńczyków w Izraelu doprowadziły do bezprecedensowej stopy bezrobocia, zwłaszcza wśród palestyńskich chrześcijan.
W sektorze publicznym Autonomia Palestyńska, która i tak jest już w trudnej sytuacji finansowej, również nie jest w stanie wypłacać wynagrodzeń lub jest w stanie wypłacać je w bardzo ograniczonym zakresie ze względu na zawieszenie przez Izrael transferów podatkowych. Dotyczy to około 180 000 pracowników.
Dwunastu katolickich biskupów z dziewięciu krajów bierze udział w spotkaniu solidarnościowym, które potrwa do środy. Program obejmuje spotkania z przedstawicielami Kościołów i dyplomatami, a także wizyty w parafiach i instytucjach chrześcijańskich. Spotkanie biskupów odbywa się co roku w styczniu od 1998 roku w imieniu Stolicy Apostolskiej i na zaproszenie katolickich biskupów Ziemi Świętej.