Reklama

Niedziela Przemyska

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Przemyślu

W środę, 29 stycznia 2025 r., w Przemyślu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Wziął w nich udział bp Stanisław Jamrozek.

2025-01-31 10:02

Łukasz Sztolf

Okolicznościowe przemówienia

Okolicznościowe przemówienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości uczczenia pomordowanych Żydów z przemyskiego getta (największego na Podkarpaciu) rozpoczęły się pod pomnikiem przy ul. Kopernika 14, gdzie miała miejsce modlitwa, okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

W krótkim przemówieniu bp Stanisław Jamrozek przywołał piękny midrasz hebrajski, który mówi o tym, jak Abraham wziął swojego syna Izaaka na ofiarę na górę Moria. Wiedział, że idzie zabić swojego syna, ale spotkał tam żywego Boga. – I myślę, że taka podobna właśnie też sytuacja spotkała tych, którzy szli na stracenie, którzy wiedzieli, że giną, ale jeżeli towarzyszy im świadomość, że Bóg spogląda na to miejsce, to później otrzymują niezwykłą moc do tego, żeby też wytrwać do końca – powiedział hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Jamrozek zachęcił do szczerej modlitwy za ofiary, które zginęły w przemyskim getcie i za tych wszystkich, którzy cierpieli na różny sposób w czasie II wojny światowej. – Ta nasza modlitwa niech płynie też z serca takiego ufnego, że ta ich ofiara nie poszła na marne, ale że zostali przyjęci do chwały zbawionych – podkreślił hierarcha.

Na zakończenie zgromadzeni odmówili w języku hebrajskim i polskim Psalm 120 – „Do Pana w swoim utrapieniu wołałem i wysłuchał mnie„.

Następnie uczestnicy przemyskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu udali się na cmentarz żydowski przy ul. Słowackiego, gdzie odbyła się krótka ekumeniczna modlitwa. Ostatnim punktem tegorocznych obchodów było przedstawienie „Dzieci bez dzieciństwa” w wykonaniu grupy teatralnej „Teatr bez granic” z Centrum Kulturalnego w Przemyślu w reżyserii Magdaleny Nuckowskiej, które odbyło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Multimedialna Kaplica Sykstyńska - cząstka Watykanu w pobliżu Jasnej Góry

2025-02-06 19:06

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

Kaplica Sykstyńska

BPJG

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to pierwsza taka ekspozycja na świecie. Pozwala podziwiać piękno fresków, arcydzieł namalowanych przez mistrza włoskiego renesansu, Michała Anioła. Wystawa była już prezentowana w Warszawie i Krakowie. Od 10 lutego będzie dostępna w Częstochowie, w pobliżu Jasnej Góry.

Ekspozycja, przygotowana została z zastosowaniem nowoczesnych technik. Ma charakter multimedialny i immersyjny - taki, w którym widz „zanurza się” w przedstawianym mu dziele, dzięki czemu ma szansę poznać je dokładniej i chłonąć intensywniej.
CZYTAJ DALEJ

Św. Teodor z Euchaity, żołnierz

CZYTAJ DALEJ

Watykańska Fundacja Jana Pawła II zakończyła obrady w Rzymie. Podjęto ważne decyzje

2025-02-07 14:18

[ TEMATY ]

Watykan

Fundacja Jana Pawła II

fot. ks. Mateusz Wójcik

W Rzymie zakończyło się coroczne spotkanie zarządu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. Instytucja działająca przy Stolicy Apostolskiej już od ponad 43 lat chce zwiększyć aktywność w kilku ważnych obszarach. W spotkaniu prowadzonym przez ks. Pawła Ptasznika uczestniczyli wszyscy członkowie Rady Administracyjnej: kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i bp Sławomir Oder, a do tego duchowni i świeccy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec i Polski. Po dwudniowych obradach Fundacja podjęła ważne decyzje.

– Watykańska Fundacja Jana Pawła II to praktyczna realizacja testamentu Papieża Polaka – stwierdza kard. Stanisław Dziwisz, członek Rady Administracyjnej, sekretarz św. Jana Pawła II. Tutaj, w Watykanie, od wielu lat, dzięki ofiarności darczyńców, spełnia ona tak wiele dobrych dzieł, zarówno dla studentów, jak i dla pielgrzymów z Polski i świata czy wreszcie dla nauki i kultury, poprzez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu. Sprawne prowadzenie tylu działań domaga się odpowiedniego zarządzania, dlatego właśnie, jako zarząd Fundacji, po prostu musimy się spotykać i wyznaczać naszej Fundacji nowe drogi, mając przed oczami aktualne wyzwania. Nasze coroczne obrady trwają dwa dni i przybywają na nie członkowie Rady Administracyjnej z Polski, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych – dodaje były metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję