Arcybiskup poświęcił tablicę upamiętniającą 100. rocznicę ustanowienia diecezji częstochowskiej i 115. rocznicę erygowania parafii.
– Chcemy dzisiaj dziękować za historię, czyli siłę duchową, którą potwierdzamy na kolanach, skłaniając się przed Bogiem – podkreślił hierarcha.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dla naszej wspólnoty jest to bardzo ważny moment. Chcemy, aby historia naszej parafii na nowo rozbrzmiała w sercach nas wszystkich, abyśmy patrząc na to, co się dokonało, na nowo wzbudzali w sobie ten żar sprzed 115 laty – przyznał ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie.
– Niech ta dziękczynna modlitwa wyryje się głęboko w naszych sercach, abyśmy byli jeszcze bardziej gorliwi w wierze, w uczestnictwie w Eucharystii, nie tylko niedzielnej, w czci, którą oddajemy Najświętszej Maryi Pannie, i byśmy mieli na uwadze, że zawsze towarzyszy Jej św. Józef – dodał kapłan.
Reklama
– Dziękujemy Bogu Najwyższemu za powołanie naszej parafii. Parafia i kościół parafialny to jedne z naszych największych skarbów. Dziękujemy za trud i poświęcenie tych osób, które z uporem i mimo licznych trudności doprowadziły do powstania parafii – powiedział Ludwik Kania z Bractwa św. Józefa. – Tutaj zawieramy związki małżeńskie, tutaj chrzcimy nasze dzieci, tutaj najczęściej przystępujemy do sakramentów. Wreszcie tutaj przynoszą nas, gdy skończymy już nasze ziemskie życie. Myślę, że jest to naprawdę nasz drugi dom. Dlatego każda rocznica powołania naszej parafii jest dla nas wielkim świętem – zaznaczył.
Maciej Orman/Niedziela
Jak w każdą drugą niedzielę miesiąca, w Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele częstochowskiej Solidarności i środowisk patriotycznych, którzy modlili się za Ojczyznę.
W 1904 r. staraniem mieszkanki Rakowa – Ryty Mierzwińskiej w centrum dzielnicy, na wzgórzu postawiono drewnianą kapliczkę. Rok później dzięki ks. Bolesławowi Osadnikowi wybudowano większą kaplicę. Środki finansowe na ten cel przekazał Bernard Hantke, założyciel Huty Częstochowa i jej ówczesny właściciel. 9 lutego 1910 r. została erygowana parafia Opieki św. Józefa. Jej teren wydzielono z parafii św. Zygmunta w Częstochowie. W 1956 r. wezwanie parafii zmieniono na św. Józefa Rzemieślnika. 13 maja 1962 r. bp Zdzisław Goliński dokonał poświęcenia kościoła.