Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Francja

Papież poparł paryską manifestację w obronie życia

W niedzielę 19 stycznia br. w Paryżu odbył się kolejny marsz w obronie życia i przeciw aborcji. Zwołano go w przededniu debat w parlamencie francuskim na temat ułatwień w stosowaniu ustawy o tzw. dobrowolnym przerywaniu ciąży (IVG). Uczestników Marszu dla Życia pozdrowił papież Franciszek, którego przesłanie odczytał przed wyruszeniem w drogę nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura.

Głębokie ubolewanie z powodu planów zasadniczych zmian w ustawodawstwie o IVG wyraziła 15 stycznia Rada Stała Konferencji Biskupów Francji. Chodzi zwłaszcza o zastąpienie sformułowań o „sytuacji biedy kobiety” (gdy chodzi o warunki dopuszczające aborcję) słowami „[kobieta], która nie chce kontynuować ciąży”. Dla biskupów tego rodzaju formuła jest nie do przyjęcia. Hierarchowie wezwali wszystkie osoby pracujące w systemie oświaty i wychowania w szkołach i wyższych uczelniach oraz w ruchach młodzieżowych do mobilizacji w celu lepszej i skuteczniejszej edukacji młodych ludzi, aby potrafili oni dostrzegać wielkość ciała ludzkiego i odpowiedzialność życia uczuciowego. – Jeśli nie ma miejsca dla poczętego dziecka, jeśli nie towarzyszy się życiu do końca, nie proponuje się przyszłości zawodowej tysiącom młodych i dorastającym, nie pamięta się o życiu, począwszy od najsłabszych, to jest to zaprzeczenie braterstwa i człowieczeństwa – powiedział przewodniczący Episkopatu Francji abp Georges Pontier.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kanada

Gender atakuje

Szkoła katolicka w Kanadzie, która usunęła z listy tzw. nauczycieli zastępujących aktywistkę transgenderową, będącą niegdyś mężczyzną, stanie przed Trybunałem Praw Człowieka kanadyjskiej prowincji Alberta. Szkoła uważa, że cała sprawa, która ciągnie się od 2009 r., jest testem na przestrzeganie wolności, jaką szkołom wyznaniowym w Kanadzie gwarantuje konstytucja.

Skargę na zarząd szkół katolickich św. Alberta Wielkiego złożyła 39-letnia Janet Buterman, która przeszła operację zmiany płci. Twierdzi, że stała się ofiarą dyskryminacji ze względu na płeć i niepełnoprawność fizyczną. Miało się tak stać w chwili, gdy szkoła usunęła ją z listy nauczycieli zastępujących. Pedagodzy tacy wzywani są przez szkołę w sytuacjach, gdy potrzebne jest zastępstwo dla nauczyciela etatowego.

Reklama

Szkoła po konsultacjach z metropolitą Edmonton abp Richardem Smithem podkreśliła, że jej decyzja ma ścisły związek z nauczaniem Kościoła katolickiego, które sprzeciwia się zmianie płci, gdyż traktuje ją jako naturalny element tożsamości człowieka. Władze placówki przypomniały też, że to Bóg stworzył człowieka mężczyzną i niewiastą. Dlatego, jak argumentowały, szkoła katolicka ma prawo wybierać nauczycieli, którzy żyją według modelu zgodnego z wiarą, ucieleśniając go w życiu i stanowiąc w ten sposób przykład dla uczniów.

Kuba

Biblijna wystawa

Unikatową wystawę biblijną można oglądać w stolicy Kuby – Hawanie. Ekspozycja zatytułowana „Biblia: droga Boga na drodze człowieka” po raz pierwszy została zaprezentowana w 2013 r. w Watykanie.

Duża jej część to tzw. zielona kolekcja, złożona z 72 skarbów sztuki sakralnej, a będąca prywatną własnością jednej z amerykańskich rodzin. Można obejrzeć także jeden z pierwszych drukowanych egzemplarzy Biblii Gutenberga.

Wśród wystawianych zbiorów są także m.in. maski pośmiertne ze starożytnego Egiptu, zwoje Tory czy pierwsze drukowane egzemplarze Nowego Testamentu w językach angielskim, greckim i niemieckim.

Ekspozycję urządzono w hawańskiej katedrze i będzie ona dostępna dla zwiedzających do 2 lutego. W jej inauguracji wziął udział abp Jean-Louis Bruguès, stojący na czele Biblioteki Apostolskiej i Tajnego Archiwum Watykańskiego.

Ludzie

Kard. Justin Rigali

Emerytowany metropolita Filadelfii kard. Justin Rigali przewodniczył modlitwie z udziałem setek obrońców życia przed jedną z klinik aborcyjnych w Knoxville w stanie Tennessee. Przez około godzinę ludzie odmawiali Różaniec w intencji obrony życia, stojąc przed placówką należącą do Planned Parenthood, największą kliniką aborcyjną w USA.

Reklama

Obrońcy życia w latach 2010-12 prowadzili czuwania modlitewne przed Volunteer Women’s Medical Clinic – inną kliniką aborcyjną w Knoxville. W wyniku wprowadzenia przez władze stanowe nowych przepisów klinikę zamknięto 15 sierpnia 2012 r. – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zdaniem obrońców życia, data tego zwycięstwa w walce z przemysłem aborcyjnym nie jest przypadkowa.

Myśli wciąż aktualne

Człowiek jest istotą stworzoną do radości, nie do smutku.
Jan Paweł II
Watykan, 19 czerwca 1991 r.

Krótko

Papież Franciszek odwiedzi w maju podczas swej wizyty w Jerozolimie Instytut Pamięci o Holokauście Yad Vashem, będzie przy Ścianie Płaczu i na Wzgórzu Świątynnym, koło świętych miejsc dla żydów i muzułmanów. O planach tych poinformowały włoskie media.

Barack Obama spotka się z papieżem Franciszkiem „w najbliższej przyszłości” – poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney. Daty spotkania, na które – jak powiedział rzecznik – prezydent USA się cieszy, nie podał.

Komisja Europejska nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju UE, co byłoby sprzeczne z zasadą niedyskryminacji – powiedział komisarz UE ds. zatrudnienia László Andor, komentując żądania Wielkiej Brytanii.

Komentatorzy rosyjskiego dziennika „Niezawisimaja Gazieta”uważają, że obecna sytuacja na Ukrainie może doprowadzić do rozpadu państwa. W ich opinii, cała odpowiedzialność za „czarny scenariusz” spadnie na prezydenta Wiktora Janukowycza, z którego inicjatywy na Ukrainie wprowadzane są ustawy ograniczające wolności obywatelskie. „Nowe prawo doprowadzi do tego, że ten kraj będzie mniej demokratyczny niż Rosja czy Białoruś” – twierdzi rosyjski dziennik.

W Kijowie 19 stycznia br. znów doszło do masowych, proeuropejskich protestów. Na Majdanie Niepodległości zebrało się 100 tys. osób. Odbywał się koncert „Polska za wolną Ukrainą”, zorganizowany przez Telewizję Republika. Został on jednak przerwany. Demonstracja przebiegała spokojnie dopóki grupa młodych osób nie zaatakowała kordonu milicyjnego broniącego dostępu do dzielnicy rządowej. Są ranni.

W Syrii połowa ludności potrzebuje pomocy humanitarnej – poinformował ONZ. Kuwejt, Katar, Arabia Saudyjska i USA obiecały, że przekażą na nią miliard dolarów.

Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan podpisał ustawę penalizującą związki homoseksualne.

2014-01-21 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście jesteś taka doskonała?

Niedziela Ogólnopolska 16/2006, str. 20

wikipedia.org

Proszę o inny zestaw pytań! OK, żartowałam! Odpowiem na to pytanie, choć przyznaję, że się go nie spodziewałam. Wiesz... Gdyby tak patrzeć na mnie tylko przez pryzmat znaczenia mojego imienia, to z pewnością odpowiedziałabym twierdząco. Wszak imię to wywodzi się z greckiego przymiotnika hagné, który znaczy „czysta”, „nieskalana”, „doskonała”, „święta”.

Obiektywnie patrząc na siebie, muszę powiedzieć, że naprawdę jestem kobietą wrażliwą i odpowiedzialną. Jestem gotowa poświęcić życie ideałom. Mam w sobie spore pokłady odwagi, która daje mi poczucie pewnej niezależności w działaniu. Nie narzucam jednak swojej woli innym. Sądzę, że pomimo tego, iż całe stulecia dzielą mnie od dzisiejszych czasów, to jednak mogę być przykładem do naśladowania.
Żyłam na przełomie XIII i XIV wieku we Włoszech. Pochodzę z rodziny arystokratycznej, gdzie właśnie owa doskonałość we wszystkim była stawiana na pierwszym miejscu. Zostałam oddana na wychowanie do klasztoru Sióstr Dominikanek. Miałam wtedy 9 lat. Nie było mi łatwo pogodzić się z taką decyzją moich rodziców, choć było to rzeczą normalną w tamtych czasach. Później jednak doszłam do wniosku, że było to opatrznościowe posunięcie z ich strony. Postanowiłam bowiem zostać zakonnicą. Przykro mi tylko z tego powodu, że niestety, moi rodzice tego nie pochwalali.
Następnie moje życie potoczyło się bardzo szybko. Założyłam nowy dom zakonny. Inne zakonnice wybrały mnie w wieku 15 lat na swoją przełożoną. Starałam się więc być dla nich mądrą, pobożną i zarazem wyrozumiałą „szefową”. Pan Bóg błogosławił mi różnymi łaskami, poczynając od daru proroctwa, aż do tego, że byłam w stanie żywić się jedynie chlebem i wodą, sypiać na ziemi i zamiast poduszki używać kamienia. Wiele dziewcząt dzięki mnie wstąpiło do zakonu. Po mojej śmierci ikonografia zaczęła przedstawiać mnie najczęściej z lilią w prawej ręce. W lewej z reguły trzymam założony przez siebie klasztor.
Wracając do postawionego mi pytania, myślę, że perfekcjonizm wyniesiony z domu i niejako pogłębiony przez zakonny tryb życia można przemienić w wielki dar dla innych. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy współpracujemy w pełni z Bożą łaską i nieustannie pielęgnujemy w sobie zdrowy dystans do samego siebie.
Pięknie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Ojca!
Z wyrazami szacunku -

CZYTAJ DALEJ

„To potężna armia Pań oddanych Bogu” – o dziewicach konsekrowanych

[ TEMATY ]

dziewica konsekrowana

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ich blisko czterysta. Są świadkami Chrystusa na ziemi i znakiem innego świata - dziewice konsekrowane. - Podczas gdy zmniejsza się liczba powołań kapłańskich i zakonnych, przybywa dziewic konsekrowanych. Pan Bóg zawsze daje powołania, jako odpowiedź na potrzebę chwili. Widocznie dzisiaj ta forma życia konsekrowanego jest Kościołowi bardzo potrzebna - zwraca uwagę w rozmowie z KAI dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Warszawie, jezuita o. Wiesław Kulisz. - To potężna armia pań oddanych Bogu - dodaje.

Maria Osińska (KAI): Czym jest konsekracja i co to znaczy „dziewica konsekrowana”?

CZYTAJ DALEJ

Kim była Helena Kmieć?

2024-04-20 16:02

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć, zamordowanej 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału, która tym samym oficjalnie rozpocznie proces wyniesienia Heleny na ołtarze.

Kim była Helena Kmieć?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję