Reklama

Niedziela Wrocławska

Metropolita wrocławski przed wizytą w Watykanie

Polscy biskupi udadzą się 1 lutego do Rzymu z wizytą „ad limina Apostolorum”, czyli do progów apostolskich. Do Watykanu z archidiecezji wrocławskiej pojedzie abp Józef Kupny i bp Andrzej Siemieniewski. O przygotowaniach i planach związanych z wizytą z Metropolitą Wrocławskim rozmawia Paweł Trawka

PAWEŁ TRAWKA: – Biskupi każdego kraju jeżdżą co jakiś czas do Stolicy Apostolskiej, by zdać relację z tego, jak żyje Kościół lokalny. Przed nami taka wizyta biskupów polskich, która odbędzie się od 1 do 8 lutego. Jak archidiecezja wrocławska przygotowuje się do wizyty „ad limina Apostolorum”?

ABP JÓZEF KUPNY: – Nasza archidiecezja już przygotowała się do tej wizyty i uczynił to mój poprzednik abp Marian Gołębiewski. W Rzymie zostało już złożone sprawozdanie i tam zapoznali się z nim w odpowiednich Kongregacjach, a ja będę odpowiadał na konkretne pytania, słuchał sugestii związanych z tym opracowaniem. A samo sprawozdanie dotyczy właściwie całości życia religijnego naszej archidiecezji. Obejmuje m.in. takie zagadnienia jak liturgia, sprawowanie sakramentów, powołania, wszelkie wspólnoty i ruchy działające w parafiach i w archidiecezji, inicjatywy duszpasterskie. Jednym słowem jest to całościowe ujęcie tego wszystkiego, co dzieje się w naszym lokalnym Kościele. Ten dokument zostało przygotowany za lata 2004-2012, więc jest to sprawozdanie z ośmiu lat.

– W czasie pracy nad tym dokumentem dostaje się wytyczne z Watykanu. W jaki sposób opracowywane są te tematy?

– Stolica Apostolska przygotowuje ankiety, pytania, na które należy odpowiedzieć, tak by te dokumenty były porównywalne, żeby można było zobaczyć naszą archidiecezję na tle innych diecezji, żeby można było porównać obecny stan ze stanem z poprzedniej wizyty ad limina. W tym sprawozdaniu nie ma dowolności, tylko konkretne pytania i konkretne odpowiedzi.

– Są elementy życia naszej archidiecezji, które Księdzu Arcybiskupowi sprawiają szczególną radość, które godne są pochwalenia w Watykanie?

– Myślę, że powodem do radości jest to, że mimo kryzysu demograficznego nie maleje liczba powołań. Mamy studentów teologii, mamy młodych ludzi, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Kolejnym powodem do radości jest dla mnie zwiększająca się rola świeckich w Kościele, ich aktywność, duża liczba ruchów, stowarzyszeń, wspólnot na terenie archidiecezji. Nie mają one tylko charakteru modlitewnego, ale są to także ruchy ewangelizacyjne działające bardzo prężnie. Manifestują swoją obecność chociażby na billboardach czy poprzez podejmowane akcje, nie inspirowane przez osoby duchowne. Świeccy wchodzą w ważne przestrzenie życia społecznego, próbują je ewangelizować, próbują zwracać uwagę na zagrożenia, które są dzisiaj bardzo aktualne – widać w tym olbrzymią odpowiedzialność laikatu za Kościół. To jest coś, czym należy się cieszyć. Są też nuty smutne: rozwody, rozpadające się rodziny. Myślę, że jest to ważny kierunek naszej pracy duszpasterskiej i pewnie Ojciec Święty będzie zachęcał, byśmy umacniali rodzinę. Te działania są już podejmowane w naszej archidiecezji, chociażby przez akcję „Stop seksualizacji naszych dzieci”. To głos rodziców, którzy troszczą się o swoje dzieci. Drugi kierunek działań to zintensyfikowanie duszpasterstwa młodzieży. Można przypuszczać, że dla papieża Franciszka ważna będzie też sprawa pomocy ubogim, bezrobotnym, opuszczonym. Tym się zapewne także będzie interesował, o to pytał. Ale i tutaj archidiecezja poprzez działalność Caritas i różnych stowarzyszeń wykazuje sporą aktywność.

Reklama

– Papież Franciszek przyjedzie z pielgrzymką do Polski. Czy podczas wizyty w Watykanie będzie okazja, by zaprosić Ojca Świętego do Wrocławia?

– Bardzo byśmy chcieli, by Papież odwiedził podczas swojej pielgrzymki także Wrocław, ale na razie nic nie jest przesądzone. Zaproszenie z naszej archidiecezji już zostało wysłane do Rzymu, czekamy na odpowiedź, ale wiele miast Polski ubiega się o wizytę Ojca Świętego. Franciszek odwiedzi Kraków, Częstochowę, pewnie Warszawę, ale zaprosiły go również Gdańsk, Wrocław, Poznań, Gniezno – jest wiele propozycji i pewnie dla samego Papieża będzie to kłopotliwy wybór. Na razie termin jest dość odległy, więc nie zapadną jeszcze żadne decyzje, musimy poczekać. Ale przypomnieć o zaproszeniu, pozdrowić Ojca Świętego od mieszkańców Dolnego Śląska, oczywiście będę mógł i to uczynię.

* * *

Wersję wideo tego wywiadu znajdziecie Państwo na stronie internetowej Radia Rodzina www.radiorodzina.pl i Telewizji Rodzina www.tvrodzina.pl2014-01-23 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny do niepełnosprawnych: O tym, czy jesteśmy naprawdę zdrowi i silni decyduje siła Ducha

Ponad tysiąc osób wzięło udział w V pielgrzymce osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół do Henrykowa. Opiekowało się nimi ponad 100 wolontariuszy. Do uczestników spotkania swój list skierował metropolita wrocławski.

Abp Kupny nawiązał w swoim przesłaniu do treści transparentu, jaki pojawił się w czasie jednej z pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. - Młodzi ludzie napisali „Zdradź nam sekret niepojęty, jak być młodym Ojcze Święty” - przypomniał hierarcha, dodając: - Oni, którzy mieli niewiele ponad dwadzieścia lat, zdrowi, silni pytali człowieka starszego, chorego, doświadczonego cierpieniem jak być młodym. Tak, bo młodość i zdrowie to nie tylko sprawność ciała, dobre wyniki badań lekarskich i to, jak człowiek wygląda na zewnątrz.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze bronią Jana Pawła II - specjalny dodatek

2023-01-25 13:54

redakcja

"Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" – bezpłatny dodatek specjalny już w tym tygodniu ukaże się jednocześnie w trzech tygodnikach katolickich: "Niedzieli", „Gościu Niedzielnym” oraz „Idziemy”.

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję