Reklama

Aspekty

Wizyta „Ad limina apostolorum”

„Ad limina apostolorum” znaczy do progów apostolskich. Nasi biskupi wyjadą na tę wizytę do Rzymu 31 stycznia. Ich celem jest spotkanie z papieżem, odwiedzenie poszczególnych urzędów Kurii Rzymskiej i złożenie sprawozdania z funkcjonowania diecezji

Wizyta „ad limina apostolorum” ma miejsce cyklicznie co pięć lub trochę więcej lat (poprzednia wizyta odbyła się pod koniec 2005 r.). Dzięki niej biskupi wzmacniają swoją jedność z papieżem, mogą wysłuchać rad Ojca Świętego co do działalności Kościoła – jego pasterzy i świeckich.

Na spotkanie obowiązkowo jadą biskupi diecezjalni i biskupi pomocniczy oraz osoby zaproszone. Bp Stefan, bp Paweł i bp Tadeusz przekażą papieżowi, a także urzędnikom watykańskim dokumenty związane z aktualnym stanem i działalnością diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Sprawozdanie obejmuje takie dziedziny życia Kościoła, jak: relacje z władzami świeckimi, życie liturgiczne i sakramentalne – uczestnictwo wiernych w Mszy św., wychowanie katolickie w diecezji, wychowanie seminaryjne i formacja kandydatów do kapłaństwa, katecheza, życie konsekrowane, dzieła misyjne, ekumenizm i inne. Każda z tych dziedzin jest opisana bardzo szczegółowo. – Jeśli Ojciec Święty chce się dowiedzieć, jaka jest sytuacja w formacji duchowieństwa, to nie pyta tylko o liczbę powołań, ale w jaki sposób formuje się młode pokolenie – wyjaśnia bp Stefan Regmunt.

Wizyta u papieża trwa tydzień. Uczestniczą w niej wszyscy biskupi Polski. Podzieleni są oni na trzy grupy i w tych grupach będą składać wizyty w poszczególnych kongregacjach i radach papieskich. – Jeśli chodzi o mnie, to mam przedstawić w Papieskiej Radzie ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych relację z tej działalności Kościoła w Polsce oraz postawić pytania, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi od Stolicy Apostolskiej – mówi bp Stefan. W trakcie wizyty jest też czas na rozmowy o poszczególnych diecezjach. – Ojciec Święty w pewnym momencie przyjmuje biskupa i jego biskupa pomocniczego, by osobiście zadawać mu pytania i usłyszeć krótką relację na temat kondycji danego Kościoła. W tych spotkaniach nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o pytania. Wszystko, co jest związane z przewodniczeniem Kościołowi lokalnemu, jest brane pod uwagę – wyjaśnia bp Regmunt.

Na koniec wszyscy biskupi jeszcze raz spotykają się z papieżem. – Ojciec Święty, biorąc pod uwagę wypowiedzi wszystkich biskupów diecezjalnych i tych, którzy brali udział w spotkaniach, wydaje dokument podsumowujący wizytę „ad limina apostolorum” Kościoła w Polsce. Podczas Konferencji Episkopatu biskupi odnoszą się do wskazań papieża i pokazują sposoby realizacji tych wskazań – wyjaśnia bp Regmunt.

2014-01-27 08:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz przed wizytą ad limina: najważniejsze jest słuchanie, mentalność zmienia się powoli

[ TEMATY ]

ad limina

papież Franciszek

kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Najważniejsze jest słuchanie, mentalność zmienia się powoli - mówi kard. Kazimierz Nycz w specjalnym wywiadzie przed wizytą ad limina Apostolorum i inauguracją diecezjalnego etapu synodu biskupów o synodalności.

Kard. Kazimierz Nycz: Mam przygotowany, jeśli oczywiście w czasie, kiedy będę leciał do Rzymu z wizytą ad limina Apostolorum nie zmienią się jakieś przepisy polskie czy włoskie.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki obóz Auschwitz – miejsce męczeństwa ponad 1 mln ludzi

2023-01-27 07:21

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Adobe.Stock

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy – mówi były więzień

Obozów nie tworzyli kosmici. To byli Niemcy –
mówi były więzień

Auschwitz to symbol zagłady Żydów i Romów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Niemcy zamordowali w nim co najmniej 1,1 mln osób. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Historycy centrum badań w Muzeum Auschwitz dr Jacek Lachendro i dr Piotr Setkiewicz wskazali, że obóz przez cały okres istnienia był systematycznie rozbudowywany - w rezultacie obejmował trzy zasadnicze części: tzw. obóz macierzysty (od 1943 r. Auschwitz I), Birkenau (Auschwitz II) oraz Monowitz (Auschwitz III) wraz z kilkudziesięcioma podobozami.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję