Reklama

Niedziela Małopolska

Czekamy na twą wizytę w Polsce

Niedziela małopolska 7/2014, str. 1

[ TEMATY ]

ad limina

L'osservatore romano

Poprosiliśmy kard. Stanisława Dziwisza, by podzielił się swoimi wrażeniami ze spotkania z papieżem Franciszkiem. Metropolita Krakowski podkreślił, że Ojciec Święty przyjął polskich biskupów z ogromną życzliwością i zrozumieniem dla problemów duszpasterskich Kościoła w Polsce. – Na początku przedstawiliśmy wszystkie diecezje – opowiadał kard. Dziwisz – Księża Biskupi przedstawiali swoich Biskupów pomocniczych. Potem było moje przemówienie wstępne, a następnie bardzo rzeczowa wymiana myśli. Ojciec Święty chciał poznać nasze duszpasterstwo i z uznaniem odniósł się do tego, że mamy w Polsce ludzi w dużej mierze praktykujących. Mamy powołania, wprawdzie mniej niż dawniej, ale są. Jesteśmy Kościołem żywym i dynamicznym. Podejmujemy wszystkie sprawy aktualne – czyli prowadzimy także dialog ze światem, który myśli inaczej.

Ksiądz Kardynał mówił podczas spotkania, że Polska to dziś kraj pluralistyczny i Kościół nie ucieka od dialogu, ponieważ chce głosić Dobrą Nowinę wszystkim. – Nikogo nie odrzucamy – podkreśłał kard. Dziwisz – a tych, którzy odeszli lub są mniej wrażliwi, pragniemy swym świadectwem przyciągnąć do Kościoła.

Metropolita Krakowski akcentował życzliwą atmosferę, jaka panowała podczas całego spotkania. Ojciec Święty był ogromnie sympatyczny, dużo mówił o sprawach związanych z duszpasterstwem rodzin. Ma w tej dziedzinie wielkie doświadczenie, znane są mu doskonale problemy rodziny w Ameryce Łacińskiej. Zdaniem Ojca Świętego głównym problemem świata jest kryzys w rodzinie. Widać go także w Polsce, zwłaszcza w dramatycznej sytuacji demograficznej.

Reklama

Papież zaapelował na koniec spotkania, byśmy dobrze przygotowali Światowy Dzień Młodzieży. – Powtórzył to trzy razy – opowiadał „Niedzieli” kard. Dziwisz. – Odpowiedziałem, że praca techniczna jest może trudna, ale osoba Ojca Świętego tak przyciąga, że nie obawiamy się – młodzież przybędzie. Papież Franciszek cieszy się w Polsce dużą sympatią nie tylko wśród wierzących, ale także tych stojących na zewnątrz Kościoła.

Ksiądz Kardynał podkreślał, że w Polsce śledzimy codzienne homilie Franciszka, co ogromnie ucieszyło Ojca Świętego. Na koniec rozmawiano jeszcze o kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Papież zapewnił, że będzie to coś fantastycznego. Metropolita Krakowski przy pożegnaniu powiedział: „Czekamy na Twą wizytę w Polsce”.

2014-02-12 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzcy biskupi rozpoczęli wizytę ad limina Apostolorum

[ TEMATY ]

ad limina

ad limina Apostolorum

Episkopat News

Poranną Eucharystią celebrowaną w grotach bazyliki św. Piotra w Watykanie - rozpoczęła się pielgrzymka łódzkich księży biskupów do grobów Apostołów Piotra i Pawła w Rzymie. Wraz z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, biskupem Ireneuszem Pękalskim i biskupem Markiem Marczakiem w liturgii uczestniczyli księża kardynałowie i biskupi przybyli do Wiecznego Miasta w trzeciej turze wizyty ad limina apostolorum - do progów apostolskich.

W tych dniach przybyli do Rzymu księża biskupi z archidiecezji białostockiej, częstochowskiej, łódzkiej, warszawskiej, oraz diecezji łowickiej, radomskiej, płockiej, sosnowieckiej, warszawsko-praskiej oraz Eparchii Olsztyńsko – Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Dziennikarze bronią Jana Pawła II - specjalny dodatek

2023-01-25 13:54

redakcja

"Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę" – bezpłatny dodatek specjalny już w tym tygodniu ukaże się jednocześnie w trzech tygodnikach katolickich: "Niedzieli", „Gościu Niedzielnym” oraz „Idziemy”.

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję