Reklama

Niedziela Kielecka

Indywidualne formy życia konsekrowanego

Poślubieni Oblubieńcowi

Bóg jest bogaty w łaskach. Nie ogranicza życia konsekrowanego do życia zakonnego, ale daje także inny charyzmat – mówi ks. prof. Tomasz Rusiecki – wikariusz biskupi Instytutów Życia Konsekrowanego, Apostolskiego i Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. Indywidualne Formy Życia Konsekrowanego przeżywają swój rozkwit w Kościele, a dziewice, wdowiec i wdowy konsekrowane są także w naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten szczególny charyzmat był znany już we wczesnych gminach chrześcijańskich. W pewnym momencie było ich tak wiele, że trzeba było utworzyć specjalne wspólnoty mieszkające w klasztorach. Papież Jan Paweł II podkreśla w adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” z 1996 roku, że życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła. Bogactwem jest już sama obecność konsekrowanych, ale też ich modlitwa, ofiara swojego życia, dyspozycyjność do posługi. Każda konsekracja jest ubogaceniem Kościoła i wskazuje na jego dynamizm. – W środowisku i najbliższym otoczeniu takie osoby są znakiem Bożej obecności, w sposób bardziej czytelny i radykalny są znakiem żyjącego Chrystusa. Ich stan i styl życia jest pewną mową dla ludzi, dla tego świata – podkreśla ks. Tomasz. Konsekracja wiąże je z Kościołem, dlatego też biskup może powierzyć im szczególną posługę, zgodnie z ich zdolnościami i charyzmatem. Osoby w ten sposób konsekrowane nie tworzą wspólnoty, żyją indywidualnie w swoich domach, zajmując się sprawami zawodowymi i rodzinnymi. Poświęcenie Bogu swojego życia, nie zamyka na świat i na ludzi i nie wyłącza z życia z rodziną.

Jednak dziewice i wdowy ofiarują swoje życie za innych, służą modlitwą, radą duchową, dają także świadectwo i niosą światło i pomoc w odkrywaniu swojego powołania różnym osobom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród konsekrowanych są gospodynie domowe, osoby z różnym wykształceniem pełnią róże funkcje w urzędach, pracują w szkołach, również jako katechetki. Wywodzą się ze środowisk miejskich i wiejskich z większych i mniejszych miast.

Warunkiem przygotowania do konsekracji jest wewnętrzne powołanie do tego stanu życia. Kandydat powiadamia o tym biskupa i odpowiedzialnego księdza. Formacja trwa pięć lat. Obejmuje spotkania w ciągu miesiąca i dni skupienia. W tym czasie kandydatki zapoznają się z charyzmatem, rozeznają powołanie.

Konsekrowane wdowy posługują Kościołowi, angażują się zwłaszcza w dzieła miłosierdzia, pracę charytatywną, żyjąc według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości, posłuszeństwa, są zawsze gotowe nieść pomoc, służą modlitwą i wsparciem duchowym wśród potrzebujących.

Reklama

Dziewica konsekrowana Ewelina Kowalska dzieląc się swoim świadectwem powołania, mówi, że Bóg zawsze był obecny w jej życiu i stawiał na drodze bardzo dobrych, porządnych i „bożych chłopaków”, ale ona nie czuła, że jest w nich zakochana. „Rozeznawałam powołanie nadal. Choć Bóg był mi bliski, jednak chyba nigdy w młodości nawet nie brałam tego pod uwagę i nie przypuszczałam, że to ja mogłabym być osobą przez Niego powołaną do życia konsekrowanego. Nie myślała o zakonie, ale jak mówi Pana Jezusa zawsze traktowała jako kogoś bardzo bliskiego, Komu mogła wszystko powiedzieć i bezgranicznie zaufać. Nie spodziewała się, że będzie jej Oblubieńcem.

Zaślubiny

– Gdy się już dowiedziałam, że to powołanie polega na byciu Panu Jezusowi mistycznie poślubioną i że może być naprawdę Jezus Chrystus Umiłowanym duszy ludzkiej i jest Oblubieńcem Kościoła, i gdy już sobie uświadomiłam, że Jezus Chrystus jest moim Umiłowanym i wymarzonym ideałem, i się w Nim zakochałam – to był taki okres, że rozpoczęła się ogromna walka duchowa we mnie. Czy taką nieidealną i niegodną i niedoskonałą Pan Jezus naprawdę wybrał i powołał do tego najcudowniejszego dla mnie stanu bycia Mu mistycznie poślubioną i stania się Jego szczególniejszą z charyzmatu i stanu Oblubienicą w Kościele, który jest Małżonką Baranka? – zastanawiała się.

Wie Jezus, ileż ciężkich i wielkich walk musiałam stoczyć, nim to powołanie przyjęłam i na nie odpowiedziałam – wyznaje.

Dziewica podczas konsekracji zostaje mistycznie zaślubiona Chrystusowi. Zasadniczym rysem powołania jest oblubieńczość. – Na ten znak zaślubin otrzymujemy złotą obrączkę na palec i brewiarz – wyjaśnia. Odtąd dziewica zawiera duchowy związek ze Słowem Bożym staje się szczególnym znakiem autentycznego życia niebiańskiego Kościoła jako Małżonki Baranka. Elementem centralnym jest dbanie o czystość w myślach, pragnieniach, uczynkach, intencjach, w ciele. Dziewice powinny wieść życie przepełnione modlitwą, bardzo często kontemplować obecność Chrystusa najlepiej w każdym momencie życia. Dziewce konsekrowane podlegając bezpośrednio biskupowi miejsca, łączą się bardzo szczególną więzią z Kościołem lokalnym, służąc mu z poświęceniem. Powinny wieść życie umartwione i ascetyczne, przepełnione modlitwą, ofiarą, posługą, powinny pościć i modlić się za Kościół, żyć w duchu ubóstwa.

Reklama

Czułam się jak w domu

Jej konsekrację najbliżsi i znajomi przyjęli pozytywnie. – Rodzie szanowali mój wybór i moją wolność, a znajomi do dziś proszą mnie o modlitwę w ich intencjach. Staram się w sposób bardzo naturalny i otwarty dawać świadectwo o Bogu i oni to widzą, a często nawet otwierają się przede mną i prowadzimy rozmowy na duchowe tematy – mówi Ewelina.

Obecnie Ewelina pracuje w Caritas i kończy studia teologiczne. Po ukończeniu studiów zastanawiała się bardzo poważnie nad tym, gdzie ma się udać na staż. Dotknęło ją słowo z „przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie”. Natknęła się na encyklikę Ojca Świętego Benedykta XVI „Deus caritas est”, którą mniej więcej w tamtym czasie Ojciec Święty napisał. – Czułam wtedy przez bardzo silne wewnętrzne przekonanie, że to tam posyła mnie Pan Jezus i tak się stało. To było niesamowite! Trafiłam do Centrum Interwencji Kryzysowej, a kiedy poznałam moją kierowniczkę, dowiedziałam się, że ona uczęszcza na codzienną Eucharystię tak jak ja – wspomina.

Kiedy weszła do jej pokoju, zobaczyła na ścianie Oblicze Pana Jezusa, które nieustannie stoi w jej pokoju i towarzyszy jej od wielu lat. – Czułam się jak w domu – mówi. Dziś Ewelina pracuje wśród poranionych, oddalonych do Boga, zagubionych, pomaga kobietom i dzieciom dotkniętym przemocą, chorobą alkoholizmu, bezdomnym, kobietom przebywającym już kiedyś w więzieniach, prostytuującym się, osobom nieporadnym życiowo, przeżywającym szeroko rozumiany kryzys, noc duchową czy próby wiary.

Reklama

– Pragnę, by te osoby rozpoznały czas nawiedzenia, by rozpoznały, że mimo mej nędzy, to Bóg mnie tu posłał, że to się nie zdarzyło się przypadkowo, że to jest mimo wszystko Boże prowadzenie, że to On przeze mnie działa. Pragnę, aby uwierzyły, że dla Boga naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych – tłumaczy Ewelina.

Życie osłodzone miłością Chrystusa

– Kiedy Bóg powołuje, daje wskazówki jak kierowca, On kieruje i odczytuje znaki – mówi Edyta, dziewica konsekrowana z naszej diecezji. Kiedyś na modlitwie różańcowej uświadomiła sobie, że chce żyć w czystości. Po dwóch miesiącach na modlitwie różańcowej postanowiła złożyć prywatny ślub czystości przed Obrazem Matki Bożej, zawierzając siebie Bogu. Powiedziała też, aby zrobił z tym ślubem, co będzie chciał. W tym czasie rozeznawała swoją drogę powołania. W końcu zrozumiała, że to nie życie w zakonie, ale właśnie dziewictwo konsekrowane jest tym, do czego Pan Bóg ją wzywa. Odnalazła swoje miejsce przy chorych i cierpiących. Kiedy zachorowała jej babcia, wspierała ją do końca. Ona nauczyła ją miłości, współczucia, oddania. To była najlepsza szkoła. Opieka przy chorych wymaga cierpliwości i empatii. Bardzo jej utkwiły słowa, które kiedyś usłyszała w kościele: „komukolwiek pomagamy, pomagamy Chrystusowi”. Wie, że w każdej trudnej sytuacji „trzymając się ręki Pana Jezusa” może nieść wsparcie i nadzieję tym, którzy jej już nie mają. Często modli się za swoich pacjentów i nawet jeśli ta modlitwa po ludzku nie jest wysłuchana, bo pacjent umiera, po rozmowie z bliskimi zmarłego (kiedy opowiadają jak dobra była to śmierć, bo byli przy nim, bo chory przyjął sakramenty) wie, że Pan Bóg działał.

Reklama

Samą uroczystość konsekracji Edyta przeżywała w gronie najbliższych, kameralnie. – To był bardzo ważny moment w moim życiu. Dużo się zmieniło. Człowiek staje się bardziej pełny pokoju, zna swoją tożsamość, ma inne spojrzenie na świat, nadprzyrodzone. Widzę „podwójne dno” różnych sytuacji. Na każdym kroku widzi, jak Pan Bóg ją wspiera. Zauważa Jego działanie w życiu codziennym.

Czy są trudności, ciężary? – Konsekracja to wkroczenie w wielką przygodę, w ramiona umiłowanego Chrystusa. Człowiek powierza się Panu Bogu całkowicie. Cierpienie nawet jeśli się pojawia, jest dwa razy lżejsze, a radość sto razy większa. Powołanie, w którym jestem, nie jest za ciężkie, bo jest osłodzone miłością Chrystusa – mówi Edyta.

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół domem Pana na wieki

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 26/2018, str. I

[ TEMATY ]

świątynia

konsekracja

bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński dokonał konsekracji kościoła w Szlichtyngowej

Bp Tadeusz Lityński dokonał konsekracji kościoła w Szlichtyngowej

14 kwietnia 1995 r. spłonął drewniany, zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej. Po zgliszczach pozostał jedynie krzyż misyjny. Staraniem parafian na przestrzeni 23 lat udało się odbudować świątynię. Jej liturgicznej konsekracji 24 czerwca dokonał bp Tadeusz Lityński

Misję odbudowy świątyni polecił ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski. Prowadził ją ks. Antoni Łatka przy pomocy społecznego komitetu odbudowy kościoła, na czele którego stanął Zygmunt Konieczny. We wrześniu 1996 r. w obecności księdza biskupa został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej świątyni, zaś w maju 1997 r. ksiądz biskup dokonał poświęcenia kościoła znajdującego się w stanie surowym. W kolejnych latach prowadzono zbiórkę pieniędzy oraz trwały systematyczne prace wewnątrz, a także na zewnątrz świątyni. W ostatnim czasie były to prace wykończeniowe. Przeprowadzono malowanie kościoła, modernizację oświetlenia oraz wymagane poprawki budowlane. Cały koszt budowy wyniósł ok. 1,7 mln zł, z czego ponad 1 mln został wpłacony przez miejscowych parafian.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Duchowny przypomniał, że pierwsza taka dyskoteka pod mostem odbyła się 27 maja 2023 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego. "Plan był taki, że nie mieliśmy żadnego planu, spontanicznie poszliśmy z głośnikiem pod Most Świętokrzyski. Wyszło tak, że od tej nocy byliśmy tam co sobotę do początku października" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: co jest warunkiem wszczepienia nas w Kościół?

2024-04-26 13:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

28 Kwietnia 2024 r., piąta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję