Reklama

Niedziela Kielecka

Kieleckie ślady rodziców bł. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy Papież podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1991 r. odwiedził Kielce, zapewne nie miał pojęcia, że w historię miasta nad Silnicą wpisała się historia jego rodziców. Gdyby Ojcu Świętemu ten fakt był znany, na pewno by do niego nawiązał. Na kielecki ślad sierżanta Karola Wojtyły – seniora natrafił regionalista – geograf i historyk, Jerzy Osiecki. Od kilku lat sprawą próbuje zainteresować różne kieleckie środowiska, dla których z urzędu powinna ona być ważna i ciekawa. Bezskutecznie. W przededniu kanonizacji Papieża Polaka, gdy odżywa wszystko, co z nim było związane, wracamy do kieleckiej historii państwa Wojtyłów.

A zaczęło się w Krakowie

Gdy zrodziła się idea upamiętnienia ślubu rodziców Papieża w jednym z krakowskich kościołów, problematyczna okazała się dokładna data ich ślubu, co zainspirowało do archiwalnych poszukiwań dziennikarza Andrzeja Bogunię-Paczyńskiego. Jego kwerenda wyłoniła przy okazji wątki kieleckie rodziców Papieża. Z archiwaliów wynikało, że Karol Wojtyła senior w latach 1915-1918 przebywał w Kielcach wraz z 56.Pułkiem Piechoty Austriackiej. Bogunia-Paczyński napisał na ten temat cykl artykułów, które ukazały się w „Dzienniku Polskim”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co zdołał ustalić Andrzej Bogunia-Paczyński? Karol Wojtyła – senior, ur. 18 lipca 1879 r. w Lipniku pod Bielskiem, rozpoczął służbę wojskową jako 21-latek w 1900 r., w 56. Wadowickim Pułku Piechoty. Po ukończeniu szkoły kadetów we Lwowie i uzyskaniu stopnia podoficerskiego powrócił do jednostki i uzyskał przydział do kwatermistrzostwa. Ślub państwa Wojtyłów – Karola z Emilią z Kaczorowskich odbył się prawdopodobnie 10 lutego 1904 r. W kolejnych latach młody podoficer pełnił funkcję instruktora w korpusie kadetów, aby w końcu przenieść się do Krakowa, skąd pochodziła żona i gdzie stacjonowała jego macierzysta jednostka. Doszukano się kilku krakowskich miejsc zameldowania Wojtyłów, którzy ostatecznie, już z synem Edmundem, przenieśli się do Wadowic.

Reklama

Gdy wybuchła I wojna światowa, 56. Wadowicki Pułk Piechoty przeniesiono na Morawy. W 1915 r. kadra zapasowa pułku została przeniesiona do Kielc. Emilia Wojtyła wróciła do Wadowic, jednak jej mąż, podoficer rachunkowości, pozostał w Kielcach, najprawdopodobniej aż do 1918 roku (!).

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Karol Wojtyła służył nadal w Wadowicach w polskim 12. Pułku Piechoty – w „wadowickiej dwunastce”. W 1921 r. wziął udział w wojnie bolszewickiej. Właśnie tutaj, 18 maja 1920 r. urodził mu się drugi syn, Karol, przyszły papież, tam zmarła żona Emilia.

W kieleckich koszarach przy Głowackiego

Jerzy Osiecki włożył w rozwikłanie zagadki obecności seniora Wojtyły w Kielcach niemało trudu, zainteresował nią autorytety naukowe (m.in. prof. Adama Massalskiego i dr. Jana Główkę, którzy pozytywnie zaopiniowali autentyczność dokumentów), nie może uwierzyć, że ów fakt kompletnie nikogo w Kielcach nie interesuje. – Nie chodzi przecież o nic wielkiego, wystarczyłaby tablica informacyjna w obrębie dawnych koszar, czyli mniej więcej tam, gdzie dzisiaj stoi gmach Filharmonii Świętokrzyskiej, albo tam, gdzie stacjonował 56. Pułk Piechoty, czyli przy ul. Mickiewicza (gdzie znajduje się przychodnia – przyp. red.) lub na którymś z ważnych dla Kielc obiektów sakralnych – tłumaczy. Pokazuje zgromadzone, jako „dowód w sprawie”, dokumenty, artykuły, sepiowe pocztówki.

Widać na nich kolumny austriackiego wojska, maszerujące od koszar przy ul. Głowackiego przez bazary; stare automobile przy ul. Mickiewicza, których już nie spotkasz na ulicach, nieistniejącą cerkiew... Ale fronty budynków wciąż dziwnie znajome. Być może wśród maszerujących żołnierzy jest także ojciec przyszłego papieża?

Odtworzenie dokładnego przebiegu służby Karola Wojtyły jest dzisiaj niełatwe. Na trop informacji, że kadra zapasowa 56. Pułku Piechoty na czas wojny została przeniesiona do Kielc, wpadł najpierw badacz dziejów 56. Wadowickiego Pułku Piechoty Michał Siwiec-Cielebon. Być może w wiedeńskim Kriegsarchiv zachowały się także jakieś dokumenty z okresu służby Karola Wojtyły w wojsku w Kielcach?

Reklama

Z kolei krakowski dokumentalista Andrzej Bogunia-Paczyński zwrócił się do Jerzego Osieckiego o odpowiedź na pytanie, gdzie w Kielcach mogło stacjonować austriackie wojsko. Jerzy Osiecki popytał znawców tematu i ustalił, że jeżeli gdzieś stacjonował austriacki pułk piechoty, to tylko w koszarach przy dzisiejszej ulicy Głowackiego.

Emilia Wojtyłowa w Kielcach

Andrzej Bogunia-Paczyński odnalazł w Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach kartę identyfikacyjną matki Papieża Emilii Wojtyłowej, żony podoficera rachunkowości Karola Wojtyły, stacjonującego w Kielcach, wydaną przez dowódcę garnizonu wadowickiego 3 października 1915 roku. Na karcie zachowała się czytelna pieczęć z napisem „Moderne Kielce”. To dowód na to, że Emilia Wojtyła była u męża w Kielcach.

– Ten dokument rozstrzyga sprawę definitywnie, ojciec i matka Papieża przebywali w Kielcach – uważa Jerzy Osiecki. W 2007 r. pojawił się na ten temat wywiad w „Echu Dnia”, potem audycja w Radiu Plus Kielc. I tyle.

Stary kompleks koszarowy Kielc to już przeszłość, w tym miejscu pyszni się nowy budynek filharmonii. Sepiowe pocztówki to już tylko rzadkie pamiątki rodzinne i eksponaty muzealne. Czy kiedyś dowiemy się, jak państwo Wojtyłowie spędzali czas w Kielcach?

2014-04-16 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Jasnej Górze jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za świętych papieży

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Bożena Sztajner

Na Jasnej górze w dniu kanonizacji dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, wielkich czcicieli Matki Bożej Częstochowskiej trwa modlitwa tysięcy pielgrzymów. W Sanktuarium odprawiona zastanie jedna z pierwszych Mszy św. dziękczynnych za świętych papieży. Eucharystia rozpocznie się na szczycie jasnogórskim, w tym samym miejscu, gdzie modlił się Jan Paweł II, tuż po kazaniu papieża Franciszka. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Antoni Długosz z Częstochowy.

Na błoniach jasnogórskich, które także są świadkiem pamiętnych spotkań z papieżem z Polski stanął duży telebim, na którym transmitowane będą rzymskie uroczystości. Na placu, już licznie zgromadzeni są wierni, nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Wielu pokonało setki kilometrów, by właśnie tu, na Jasnej Górze, w miejscu tak bliskim papieżowi z Polski, przeżywać tę wyjątkową uroczystość.
Radość z faktu obecności przed matką Bożą właśnie w tym dniu nie kryje także częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz, który był konsekrowany przez Jana Pawła II i jak twierdzi również jest świadkiem świętości papieża.
- Bardzo się cieszę, że całe moje przygotowanie do kapłaństwa i kapłaństwo a potem biskupstwo przebiegało w charyzmacie Jana Pawła II. Najpierw jako biskupa krakowskiego, potem kardynała i wreszcie następcy Piotra. Jestem wdzięczny Bogu, że dwadzieścia lat temu otrzymałem od niego właśnie sakrę biskupią, że ta więź ciągle się pogłębia. Jestem szczęśliwy, że dotykałem się osoby świętej – powiedział bp Długosz.
W różnych miejscach Jasnej Góry zawisły portrety Jana Pawła II. Jego wizerunek znajduje się także obok Cudownego Obrazu Matki Bożej, przed którym tak często się modlił i gdzie wypowiadał szczególne akty zawierzenia siebie, Kościoła i świata. Specjalnie na uroczystości kanonizacyjne Ikona przyozdobiona jest koronami Totus Tubus, które Jan Paweł II ofiarował dla Jasnej Góry, 1 kwietnia 2005 r. a więc tuż przed śmiercią. Kaplicę zdobią także kwiaty w kolorach papieskich a więc żółto- białych.
Przez ostatnie dni sanktuarium było przystankiem w drodze do Rzymu dla tysięcy pielgrzymów. Jak twierdzili wierni chcieli nawiedzić Matką Bożą i na wzór świętych papieży zawierzyć się Maryi. To zawierzenie przeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun, uważa za najważniejsze zadanie jakie pozostawił nam Jan Paweł II. – Trzeba byśmy jak Jan Paweł II całkowicie zawierzyli Bogu i wraz z Maryją wołali: niech mi się stanie według Słowa Twego Panie – podkreślił jasnogórski przeor. Przypomniał, że Jasna Góra trwa dziś w szczególnej duchowej łączności z Rzymem. Ten most modlitewny trwa zresztą od wielu już lat, na prośbę Jana XXIII, który prosił o modlitwę przed wizerunkiem Matki Bożej, od początku swego pontyfikatu a więc już od 1958r. Od tego czasu w kaplicy Matki Bożej odprawiana jest codziennie msza św. w intencji papieża i Kościoła powszechnego.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję