W całej naszej częstochowskiej archidiecezji odbywały się uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII, papieży, którzy zmienili oblicze Kościoła i zarazem świata w XX i XXI stuleciu. W bardzo wielu parafiach nasi Księża Proboszczowie zmienili w święto Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia, porządek niedzielnych Eucharystii i innych nabożeństw, by wierni mogli w swoich domach oglądać transmisję Mszy św. z Watykanu, sprawowanej pod przewodnictwem papieża Franciszka w koncelebrze m.in. z emerytowanym następcą św. Piotra Benedyktem XVI.
Tego dnia w stolicy archidiecezji zaś bardzo wielu wiernych zgromadziło się na Błoniach Jasnogórskich, by dziękować Panu Bogu za dar kanonizacji wspomnianych Papieży. Obaj byli pielgrzymami jasnogórskimi. Ten pierwszy był w sanktuarium sześciokrotnie jako głowa Kościoła, odwiedzając je niezliczoną ilość razy wcześniej przed posługą papieską jako „młodzieniec, student, kapłan, biskup, arcybiskup, kardynał krakowski”, jak powiedział o. Jan Pach, paulin i mariolog. Drugi natomiast gościł w sanktuarium w 1929 r. jako arcybiskup i wizytator apostolski w Bułgarii. Warto wiedzieć, że potem na jego prośbę na Jasnej Górze codziennie jest odprawiana Msza św. w intencjach Ojca Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaraz po zakończeniu homilii papieża Franciszka, na Jasnogórskim Szczycie rozpoczęła się Msza św. dziękczynna. Przewodniczył jej bp Antoni Długosz. Radujmy się dlatego, że ten, który jest ambasadorem naszego kraju, który przeprowadził nas przez czerwone morze komunizmu do ziemi obiecanej, do Polski wolnej, jest świętym mówił m.in. biskup pomocniczy naszej archidiecezji. Praktycznie prze cały dzień pielgrzymi modlili się na Jasnej Górze. Przede wszystkim gromadzili się w Kaplicy Matki Bożej, gdzie na ołtarzu znajdują się bezcenne wota Papieża Polaka przestrzelony w czasie zamachu pas sutanny, Złota Róża i papieski Różaniec, a na Cudownym Obrazie Jasnogórskim korony św. Jana Pawła II „Totus Tuus”, które podarował Pani Częstochowskiej dzień przed śmiercią. Wierni licznie odwiedzali też pomnik św. Jana Pawła II na Wałach Jasnogórskich. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa wotów papieskich w Sali Rycerskiej. Z okazji kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, również częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przygotowało wyjątkowe uroczystości. Zaproszonych niepełnosprawnych, dla których serwowano m.in. ciepłe posiłki. Wystąpiła też dla nich „Arka Noego”. W takim dniu wszyscy powinniśmy być razem; ja zamiast jechać do Rzymu postanowiłem zostać tutaj z niepełnosprawnymi mówił Krzysztof Witkowski, pomysłodawca i fundator muzeum.
Także na częstochowskim Placu Biegańskiego można było oglądać na telebimie filmy o św. Janie Pawle II.