Uroczystość odbyła się 17 maja w kościele parafialnym, którego patronami są: św. Antoni z Padwy i św. Andrzej Bobola, którego nazywa się patronem jedności narodowej. Gdy bowiem w 2002 r. został on ogłoszony patronem naszej Ojczyzny, polscy biskupi w swoim liście przypomnieli, że św. Andrzej jest również patronem ewangelizacji w trudnych czasach. Odzyskana wolność polityczno-społeczna stanowi bowiem ciągłe wyzwanie i wymaga pogłębienia przez odnowę religijną i moralną. Potrzebujemy - napisali biskupi - duchowego odrodzenia, zarówno w obliczu podziałów, ujawnionych po upadku komunizmu, jak i w perspektywie nowej ewangelizacji jednoczącej się Europy. A jedność i pojednanie w Kościele i w naszej Ojczyźnie - dodał w homilii abp Wojciech Polak - muszą zaczynać się od jedności i pojednania w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach.
„Również parafia może być miejscem budowania jedności, gdzie każdy, niezależnie od tego skąd pochodzi i jak bardzo jego sposób myślenia innym pasuje, powinien znaleźć swoje miejsce” - podkreślił Prymas tłumacząc, że to budowanie jedności nie polega na „szukaniu łatwych kompromisów, ale na poszukiwaniu wspólnej drogi i wzajemnym wspieraniu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Słuchać więc Słowa Bożego, a także słuchać siebie nawzajem, umieć budować mosty, umieć słuchać, by nie osądzać, by nie zamykać drzwi. To bardzo ważne” - cytował nowego papieża Leona XIV abp Polak podkreślając, że do tego wzywa nas dziś Pan, „aby nasza jedność, nasze bycie razem we wspólnocie parafialnej, aby doświadczenie jedności i miłości we wspólnocie Kościoła, stało się i było impulsem i zaczynem do naszej misji w świecie”.
„Nasza jedność ma służyć wyjściu do świata, ma służyć jego ewangelizacji. Jesteśmy jedno, jesteśmy razem, aby świat uwierzył Jezusowi! Jesteśmy jedno, aby razem, wspierając jeden drugiego, móc wyjść do tego świata. Nikt nie wyjdzie sam, bo się będzie bał. Dlatego potrzebujemy bycia w rzeczywistej wspólnocie wiary, potrzebujemy zespolenia w jedno” - wskazał Prymas Polski.
Parafia w Złotnikach Kujawskich została erygowana przez kard. Edmunda Dalbora, pierwszego Prymasa odrodzonej po zaborach Polski w 1924 roku. Starania o powołanie wspólnoty zaczęto jednak już w 1921 roku, kiedy to pod przewodnictwem proboszcza z Tuczna ks. Władysława Pomianowskiego, utworzony został Tymczasowy Komitet przyszłej parafii w Złotnikach Kujawskich i zakupiona została ziemia pod przyszły budynek kościoła. Budowa świątyni trwała w latach 1924-1925, w 1925 roku nowy kościół został poświęcony.