Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Bronisława Predera

[ TEMATY ]

kapłan

pogrzeb

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pochylamy się dzisiaj nad trumną wspaniałego i gorliwego kapłana, który zaznaczył się bardzo mocno w historii naszej archidiecezji” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 6 września przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie w intencji zmarłego 3 września ks. prał. Bronisława Predera, proboszcza parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika i kustosza sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Mszę św. koncelebrowało blisko 200 kapłanów. W uroczystościach pogrzebowych wzięły udział delegacje m. in. Stowarzyszenia Szkół Katolickich, NSZZ „Solidarność” Regionu Częstochowskiego, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej, Bractwa św. Józefa, Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych „WIR”, osoby życia konsekrowanego, rodzina zmarłego kapłana i rzesza wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Nowak podkreślił, że „moc wiary w zmartwychwstanie łagodzi ból i cierpienie”. Arcybiskup senior wskazał wiarę zmarłego kapłana - Jako cierpiący trzymał się ołtarza, bo wiedział, że z ołtarza płynie moc. Od ołtarza ziemskiego przeszedł do wiekuistych ołtarzy - mówił arcybiskup senior.

Abp Nowak przybliżył również dzieła, które uczynił zmarły kapłan - Te wielkie i wspaniałe dzieła gorliwości apostolskiej były wyrazem jego wiary i miłości do Chrystusa i Kościoła - mówił abp Nowak i dodał, że dla zmarłego duszpasterza „wielką troską był kult św. Józefa”.

„Wokół świątyni ks. Bronisław wzniósł kaplice boleści i radości św. Józefa, dróżki zmartwychwstania Pańskiego. To wszystko jest znakiem jego wiary i przypomnieniem, że jest męka, ale jest też przede wszystkim zmartwychwstanie” - kontynuował abp Nowak.

Arcybiskup podkreślił również, ze śp. ks. Preder „miał wielką cześć dla słowa Bożego”. - To był duszpasterz bardzo otwarty dla różnych ruchów, wspólnot, dzieł apostolskich. Jego troską było duszpasterstwo rodzin. Dbał o biednych i bezdomnych. Był gorliwym kapłanem otwartym dla sprawy Bożej - podsumował abp Nowak.

Reklama

Po Mszy św. ciało zmarłego zostało przewiezione do Wieruszowa, gdzie w kościele Zesłania Ducha Świętego Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Następnie ciało zmarłego spoczęło w grobie na cmentarzu parafialnym.

Również wieczorem 5 września eksporcie i Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo podkreślił, że zmarły ks. Bronisław „uczył nas, że wszystkie wydarzenia w naszym życiu tworzy Chrystus i to On kieruje losami świata i ludzi. On ma plany wobec ludzi, a my będąc istotami wolnymi krzyżujemy Jego plany i ponosimy konsekwencje na różnych płaszczyznach naszego życia”. - Te słowa są bardzo aktualne w kontekście naszych trwożliwych czasów i wydarzeń, które zdają się być rozgrywane poza Bogiem - dodał abp Depo.

„Nie ma świata bez Boga. Poza Bogiem jest śmierć”. - przypomniał Metropolita częstochowski słowa zmarłego kapłana i dodał, że „Bóg jest źródłem życia”.

Arcybiskup przypomniał również słowa śp. ks. Predera zapisane w jednej z jego książek, że „Eucharystia jest już dzisiaj niebem na ziemi”. - To bardzo ważne przesłanie, bo wiele osób dzisiejszego świata choruje na paraliż nadziei na życie wieczne - podkreślił arcybiskup.

„Dla naszego brata kapłana Bronisława wszelki dar czasu minął. Przez wiele miesięcy razem z nim rozważaliśmy tajemnicę przechodzenia przez cierpienie. Zmarły kapłan zanurzył się w Chrystusie. Wkroczył w nowe życie, aby już więcej nie umierać” - kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „śmierć kapłana jest doświadczeniem wiary”. - Za zmarłym kapłanem musimy wierzyć, że dramat Golgoty, w który przez chrzest wszedł każdy z nas stał się wyrazem niezwykłej więzi i solidarności Boga z człowiekiem w Chrystusie - mówił abp Depo i dodał, że „każdy chrześcijanin, a szczególnie kapłan jest naznaczony w sposób niewidzialny naznaczony stygmatem cierpienia nosząc w sobie głęboką ranę losu nie tylko osobistego, ale także losu innych ludzi, których Bóg mu powierza”.

Reklama

„Mówiąc o Chrystusie i Jego ofierze musimy mówić o nadziei wbrew prawu śmierci i musimy mówić również o radości życia z Bogiem. Jezus wszedł w ludzką historię nie tylko dla solidarności z nami, ale żeby życie swoje dać” - zakończył abp Depo.

Ks. prał. Bronisław Preder urodził się 21 lipca 1943 r. w Wieruszowie. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące ukończył w Wieruszowie. W 1961 r., po zdaniu egzaminu dojrzałości. W latach 1961 -1967 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Częstochowskiej w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1967 r. z rąk bp. Stefana Bareły w katedrze częstochowskiej Świętej Rodziny.

Po święceniach pracę duszpasterską jako wikariusz rozpoczął w parafii Ręczno. Następnie był wikariuszem kolejno w parafiach: Kamienica Polska, Pajęczno, św. Wojciecha w Częstochowie, św. Lamberta w Radomsku. Jako wikariusz parafii św. Lamberta w Radomsku, z polecenia bp. S. Bareły, zorganizował w północnej części tej parafii wikariat terenowy pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku - Bartodziejach.

W 1981 r., na fali wydarzeń sierpniowych i powstania „Solidarności”, wikariat ten został podniesiony do rangi parafii, w której pierwszym proboszczem został ks. B. Preder. W tym samym roku rozpoczął on budowę kościoła parafialnego z zapleczem katechetycznym, które obejmowało siedem sal. W 1982 r. rozpoczął budowę plebanii oraz założył nowy cmentarz grzebalny. W 1985 r. budynki zostały ukończone w stanie surowym.

Reklama

W 1985 r. ks. Preder został przeniesiony do Częstochowy na stanowisko budowniczego Domu Katedralnego i kierownika Wydziału Gospodarczo-Budowlanego Kurii Diecezjalnej. W 1987 r. rozpoczął budowę trzech segmentów Domu Katedralnego. W latach 1990 - 1996 był proboszczem parafii katedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Od 1996 r. był proboszczem parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie. Jako proboszcz tej parafii w dzielnicy robotniczej Raków kontynuował dzieło swojego poprzednika ks. Zenona Raczyńskiego, duszpasterza ludzi pracy i kapelana „Solidarności”. Ks. Preder dbał o zachowanie tradycji solidarnościowych i sierpniowych. Kontynuował stałą modlitwę za Ojczyznę. Niestrudzenie propagował kult św. Józefa Rzemieślnika i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W swoich kazaniach często nawiązywał do myśli bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Jego kazania były bardzo często diagnozą czasów współczesnych. Upominał się w nich m. in. o poszanowanie prawa Bożego w Polsce, rodziny i małżeństwa i praw człowieka, szczególnie ludzi bezrobotnych.

W 1980 r. ks. Preder uzyskał stopień doktora teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie na podstawie rozprawy pt. „Problemy literacko-teologiczne Psalmu 104”. W latach 1984 - 2011 był wykładowcą Starego Testamentu w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W 1986 r. otrzymał nominację na krajowego duszpasterza ogrodników.

W 1987 r. bp Stanisław Nowak mianował go kanonikiem gremialnym Kapituły Bazyliki Katedralnej w Częstochowie. W 1994 r. otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości. Ks. Preder był asystentem kościelnym Legionu Maryi i Katolickiego Stowarzyszenia Nauczycieli. Był także członkiem Komisji Budownictwa Sakralnego w archidiecezji częstochowskiej.

Opublikował ponad 20 książek z zakresu Pisma Świętego, teologii i duchowości biblijnej oraz duszpasterstwa m. in. „Droga do mądrości. Pięcioksiąg dla zwykłych ludzi”, „Ewangelia na dachach. Ewangelizacja dla zwykłych ludzi”, „Kiedy niebo jest na ziemi. O Eucharystii dla zwykłych ludzi”, „Modlitewnik do św. Józefa”, „Kod miłości. Rozmowa ze św. Faustyną”, „Dokąd idziesz Ojczyzno?”.

Reklama

Współpracował m. in. z Wydawnictwem Misjonarzy Krwi Chrystusa „Pomoc”. Był laureatem medali „Mater Verbi” (2009) przyznawanego przez redaktora naczelnego i tygodnik katolicki „Niedziela” za promocję ewangelizacji przez środki społecznego przekazu i wspieranie dzieł „Niedzieli”.

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 3 września 2014 r. w Częstochowie.

2014-09-07 19:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najbardziej znani, najbardziej lubiani

Są w Warszawie księża, którzy przyciągają tłumy wiernych. Ludzie potrafią przejechać dziesiątki kilometrów, by posłuchać ich kazania

Ci którzy są teraz w czyśćcu oddaliby wszystko, aby wrócić do kościoła na jedną spowiedź. Niestety dla nich jest już za późno, ale my mamy to na co dzień – mówi ks. dr Piotr Pawlukiewicz do tłumu wiernych w kościele św. Anny. – To jest tak, jak z klasówką w szkole, gdy po oddaniu kartki pytamy profesora, jak należało rozwiązać równanie. Wówczas mówimy: No jasne, ale proste; kurcze, że ja na to nie wpadłem. Profesorze, czy mogę na jedną chwileczkę swoją kartkę... Niestety, jest już za późno – mówi do zasłuchanego tłumu ks. Pawlukiewicz. – Dla was mam jednak dobrą wiadomość. Nie jest za późno, kartkówki są jeszcze nie zebrane. Co więcej, można podpowiadać i ściągać. Można szukać odpowiedzi w książkach, patrzeć jak rozwiązali swoje zadanie święci, słuchać kazań, rozmawiać z księżmi i przyjaciółmi. Zachęcam was, abyście ściągali jak najwięcej.

CZYTAJ DALEJ

23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców

2024-05-09 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kierowcy

#Pielgrzymka

Adobe Stock

„Na drogach jesteśmy z bliźnimi” pod tym hasłem na Jasnej Górze odbędzie się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców. Dwudniowe spotkanie rozpocznie się jutro Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00. Kierowcy modlić się będą w intencji wszystkich użytkowników dróg prosząc o łaskę bezpiecznych podróży, wzajemną życzliwość i szacunek. Polecą też polskich misjonarzy i misjonarki, podróżujących po misyjnych ścieżkach.

- Bezpieczeństwo na drogach jest dla nas stałym wyzwaniem. Bardzo ważne jest, żebyśmy nie myśleli tylko o sobie, ale też o innych uczestnikach ruchu. Jest to tak zwany element odpowiedzialnego poruszania się i z tym wiąże się nie podejmowanie ryzyka a także szanowanie przepisów i zasad bezpieczeństwa - powiedział ks. Jerzy Kraśnicki Dyrektor MIVA Polska i organizator pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Ukrainy podziękował biskupom UKGK i PKU za wspieranie Ukraińców na froncie i w codzienności

2024-05-10 17:22

[ TEMATY ]

Ukraina

biskupi

Wołodymyr Zełenski

PAP/Viktor Kovalchuk

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Z okazji Świąt Wielkanocnych prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przedstawicielami biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) i Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Spotkanie odbyło się w kijowskim Soborze Sofijskim. Z tej okazji biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odmówili modlitwę wielkanocną z pieśnią "Chrystus Zmartwychwstał" w świątyni Mądrości Bożej.

Wołodymyr Zełenski złożył wszystkim życzenia z okazji Wielkanocy i podziękował za modlitwy i konkretne działania wspierające Ukraińców - poinformowała oficjalna strona internetowa prezydenta Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję