Reklama

Wiadomości

IPN przygotowało w Braniewie wystawę o męczeństwie sióstr katarzynek

Wystawę o męczeństwie sióstr katarzynek ofiar sowieckiego terroru w 1945 roku można od czwartku oglądać w Braniewie (warmińsko-mazurskie). Ekspozycję, w ramach przygotowań do beatyfikacji sióstr, przygotował IPN w Gdańsku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beatyfikacja 15 sióstr ze Zgromadzenia św. Katarzyny odbędzie się 31 maja w Braniewie.

Jak poinformował IPN w Gdańsku, ekspozycja ukazuje dramatyczne losy zakonnic, które pozostały wierne swojej misji, opiekując się chorymi, dziećmi, uchodźcami i osobami starszymi, pomimo grożących im represji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Na wystawie zgromadzono poruszające grafiki autorstwa s. Marii Karoliny Gawryś oraz archiwalne fotografie, mapy i relacje świadków. Przedstawione historie opisują m.in. morderstwa, gwałty, deportacje i brutalne prześladowania — często za samą obecność w habicie. Ostatnia część wystawy jest poświęcona pracom prowadzonym przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które doprowadziły do odnalezienia doczesnych szczątków sióstr" - przekazali organizatorzy.

Wystawa pt.: „Moją misją jest tu pozostać, pomóc chorym i starszym, dzieciom i młodzieży”. – Męczeństwo sióstr katarzynek – ofiar sowieckiego terroru w roku 1945, otwarta zostanie w czwartek przed południem na Skwerze Sybiraków w Braniewie. Składa się z 12 plansz. Autorką wystawy jest siostra Angela Krupińska. Przy wystawie współpracowali pracownicy IPN: Krzysztof Drażba, Anna Dymek i Jan Kołakowski.

Proces beatyfikacyjny 15 warmińskich zakonnic określany jest jako proces siostry Krzysztofy Klomfass i jej 14 towarzyszek. Zakonnice poniosły śmierć z rąk żołnierzy Armii Czerwonej w różnych miejscach i okolicznościach, od stycznia do listopada 1945 r. Najmłodsza miała 26 lat, a najstarsza 64 lata. Pierwszą zamordowaną była siostra Krzysztofa (Marta) Klomfass, która pracowała jako pielęgniarka w szpitalu Mariackim w Olsztynie. Zginęła 22 stycznia 1945 r. 

2025-05-22 09:20

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez Maryję – samemu Bogu. Wystawa poświęcona kard. Wyszyńskiemu

W Książnicy Beskidzkiej można było oglądać wystawę fotograficzną pt.: „Per Mariam – Soli Deo” (Przez Maryję – samemu Bogu). Jest ona dostępna również w wersji internetowej.

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego (ur. 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 r. w Warszawie). Ponadto Polacy oczekują na jego beatyfikację, przesuniętą w czasie z powodu epidemii. To wszystko stanowiło okazję do pokazania w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej ekspozycji poświęconej kardynałowi. – Wystawa składa się z 17 plansz obrazujących poszczególne etapy duszpasterstwa Prymasa Tysiąclecia. Teksty na planszach zaczerpnięto z nauczania papieża Jana Pawła II i kard. S. Wyszyńskiego – poinformował dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek. W placówce można było ją oglądać do połowy marca.
CZYTAJ DALEJ

Fundacja Świętego Józefa rozpoczyna cykl webinarów dla rodziców i opiekunów

Fundacja Świętego Józefa uruchamia nowy projekt edukacyjno-prewencyjny adresowany do rodziców i opiekunów dzieci. Obejmie on sześć bezpłatnych spotkań online z ekspertami, których celem będzie wzmocnienie kompetencji wychowawczych oraz tworzenie bezpiecznego środowiska dla najmłodszych - zarówno w rodzinie, jak i w przestrzeni kościelnej.

Webinary będą miały formę warsztatowo-szkoleniową. Każde spotkanie potrwa godzinę, od 19.30 do 20.30, i poprowadzą je psychologowie, psychoterapeuci oraz pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem. Uczestnicy poznają praktyczne metody wspierania rozwoju psychicznego, emocjonalnego i duchowego dzieci i młodzieży. Projekt jest otwarty - można zapisać się zarówno na cały cykl, jak i na wybrane spotkania, bez konieczności wcześniejszego udziału w innych wydarzeniach. Rejestracja prowadzona jest na stronie https://fsj.org.pl/szkolenia/.
CZYTAJ DALEJ

Apel Maryi o modlitwę o nawrócenie Rosji wciąż aktualny

2025-09-22 17:06

[ TEMATY ]

Rosja

Matka Boża Fatimska

Agata Kowalska

Apel Matki Bożej z Fatimy o modlitwę w intencji nawrócenia Rosji pozostaje wciąż aktualny - powiedział abp Gintaras Grušas, komentując rosyjskie prowokacje wobec państw Unii Europejskiej. Metropolita wileński dał wyraz zaniepokojeniu Kościołów lokalnych w państwach bałtyckich.

„Znamy kierunek, w jakim sytuacja się zmienia i czekamy na moment, kiedy będzie musiał zostać powstrzymany, w przeciwnym razie będzie kontynuowany” - stwierdził przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), porównując Rosję do „dziecka, które testuje granice swoich rodziców, ciągle próbując zobaczyć, jak daleko może się posunąć”. Jednak „w pewnym momencie potrzebna jest zdecydowana ręka, która powie: dosyć!”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję