Fundacja Benedyktyński Zakątek na co dzień zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, dbając o ich dobrostan i wszechstronny rozwój. W tym duchu 20 maja w Puławach odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, na których zgromadziło się wiele instytucji zaangażowanych w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m. in.: PFRON, Kurator Oświaty w Lublinie oraz Starosta Puławski Teresa Gutowska.
Reklama
Świętowanie rozpoczęło się Eucharystią pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Krakowiaka w parafii Miłosierdzia Bożego. Zebranych przywitała wikaria generalna Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek s. Blanka Szymańska; wyraziła radość z obecności na wspólnej modlitwie tak wielu środowisk, którym na sercu leży los osób z niepełnosprawnościami. Ojciec Filip Buczyński, dyrektor Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, w homilii przedstawił postać św. Franciszka z Asyżu, który po nawróceniu opiekował się osobami wykluczonymi (chorymi na trąd). Podkreślił, że każdy człowiek potrzebuje troski, opieki oraz dostrzeżenia w nim brata lub siostry w Chrystusie. - Wartość człowieka nie zależy od tego czy jest piękny i silny, bo Chrystus umiłował każdego, a w szczególności tych, którzy są chorzy i słabi – powiedział. Podkreślił, że osoby, które troszczą się o osoby z niepełnosprawnością, pokazują prawdziwą siłę i świadectwo życia w zgodzie z wartościami głoszonymi przez Chrystusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Mszy św. uczestnicy w „Pomarańczowym Przemarszu” przeszli na teren Fundacji Benedyktyński Zakątek, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Mistrzyniami ceremonii były Angelika Tomasik, prezes stowarzyszenia oraz s. Kamila Sobczuk OSB. Przywitały one wszystkich przybyłych gości i prowadziły część artystyczną, na którą złożyły się występy wychowanków zaproszonych instytucji m.in. WTZ przy Puławskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych czy dzieci z Przedszkola Spectrum. Nie zabrakło też występu zespołu „Rozśpiewany Zakątek”, który na stałe zadomowił się w Benedyktyńskim Zakątku. Angelika Tomasik podkreśliła, że występy te są potrzebne, aby pokazać szerszemu gronu talenty osób z niepełnosprawnością, ich autentyczność, radość i wyjątkowość oraz pomóc im rozwijać ich potencjał. Świętowaniu towarzyszył kolor pomarańczowy, który symbolizuje energię, ciepło, odwagę i nadzieję oraz jest wyrazem empatii i solidarności z osobami z niepełnosprawnościami, znakiem przynależności do wspólnoty, w której dostrzegamy godność i wyjątkowość każdego człowieka. Wydarzeniu towarzyszyły zaprzyjaźnione firmy i organizacje, dzięki którym można było zjeść pyszną pizzę czy kiełbaski, a dzieci mogły przygotować własną pizzę z kolorowego ciasta, zrobić sobie tatuaż czy własnoręcznie wykonać bransoletkę.
Fundacja Benedyktyński Zakątek podejmuje wiele inicjatyw na rzecz osób z niepełnosprawnością i jest niekwestionowanym liderem innowacji w tym zakresie, nie tylko na terenie powiatu puławskiego. Przykładem jest pilotażowy program „Rehablitacja 25+”, dzięki któremu z działań fundacji mogą skorzystać nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorośli. Działalność fundacji wspierają osoby nazywane „Aniołami Dobroci”, które poświęcają swój czas i środki materialne, aby współorganizować wiele wydarzeń charytatywnych.