Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel uczestniczył w międzynarodowej konferencji pt. „Jak odpowiedzieć na nadużycia seksualne w Kościele”, 20-21 czerwca w Krakowie. Przewodniczył Liturgii w drugim dniu konferencji i razem z prof. de Barbaro podsumował dwudniowe obrady.
Reklama
Celebrując Eucharystię w bazylice pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa biskup Roman Pindel stwierdził w homilii, że z lektury Pisma Świętego wyłania się obraz Boga, który wyciąga do nas dwoje rąk: porządek i obietnicę. Ewangelia zawiera obietnicę: ramię wyciągnięte od Boga do nas. To On troszczy się o człowieka i o Kościół. To w Jego ręku jest ostateczna pomoc dla pokrzywdzonego, uzdrowienie i pocieszenie, wsparcie i pojednanie, i troska o życie z krzyżem dalej. Czy my nosimy tę Bożą obietnicę wobec skrzywdzonych? Czy czynimy to wiarygodnie i fachowo? mówił biskup Roman Pindel, podkreślając, że obietnica dotyczy także sprawcy: że nawróci się, uzna swą winę, przeprosi, podejmie pokutę. Zdaniem biskupa Romana Pindla, adresatem obietnicy jest także Kościół, za który Chrystus wydał Siebie, by zbawić, ocalić i oczyszczać. Musimy karmić się słowem Bożym, a więc żyć według porządku, w którym nie ma miejsca na krzywdę, ale jest na nawrócenie i przebaczenie. Nie ma zgody na zło, ale uleczenie naszych serc. Nie ma zgody na trwanie złych struktur myślowych i instytucjonalnych, ale jest na ich przemianę podkreślał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z kolei w podsumowaniu dwudniowej konferencji Biskup bielsko-żywiecki stwierdził, że dzięki niej „wiemy, gdzie jesteśmy”. Biskup Roman Pindel zaznaczył, że trzeba stworzyć w Polsce dla ofiar nadużyć kilka punktów kontaktowych, umożliwiających zgłaszanie nie tylko przez kurie. Uznał konferencję za bardzo potrzebną i dobrze przygotowaną, sugerując organizowanie kolejnych tego rodzaju przedsięwzięć.
Konferencję zorganizowało Centrum Ochrony Dziecka przy współpracy o. Adama Żaka SJ, koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. Program konferencji ułożono w trzy bloki tematyczne: uczestnicy dramatu, odpowiedź Kościoła i doświadczenie polskie. Wśród prelegentów byli duchowni oraz świeccy zajmujący się tematyką dzieci i problemu seksualnego molestowania nieletnich.
Krakowska konferencja połączona z nabożeństwem pokutnym była pierwszą tego rodzaju inicjatywą w polskim Kościele. Adresowano ją do delegatów biskupów i wyższych przełożonych zakonnych, psychologów, pedagogów, sędziów kościelnych, formatorek i formatorów odpowiedzialnych za ruchy katolickie i innych osób, które w swojej pracy mogą spotkać się z ofiarami i sprawcami wykorzystania seksualnego, albo pracują z dziećmi i młodzieżą.