Reklama

Niedziela Świdnicka

Świebodzice. Żywa parafia - wizytacja u świętego Brata Alberta

Uroczystość odpustowa w parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach zbiegła się z zakończeniem wizytacji kanonicznej, będącej ważnym wydarzeniem w życiu wspólnoty.

[ TEMATY ]

Świebodzice

Brat Albert Świebodzice

Wizytacja kanoniczna

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Przywitanie kanoniczne biskupa w progach świątyni

Przywitanie kanoniczne biskupa w progach świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem była uroczysta Msza Święta w niedzielę 15 czerwca, której przewodniczył bp Adam Bałabuch. Podczas tej Eucharystii biskup pomocniczy diecezji świdnickiej udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.

Wizytacja kanoniczna trwała kilka dni i obejmowała spotkania zarówno biskupa z grupami parafialnymi, duszpasterzami oraz wiernymi, jak i z przedstawicielami poszczególnych wydziałów Świdnickiej Kurii Biskupiej. Celem tych spotkań było zbadanie kondycji duchowej i organizacyjnej parafii, a także umocnienie jej misji ewangelizacyjnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgodnie z prawem Kościoła wizytacja odbywa raz na pięć lat i jest okazją do wsłuchania się w życie konkretnej wspólnoty, jej radości, wyzwań i duszpasterskich planów. Podsumowaniem tej działalności było sprawozdanie duszpastersko-gospodarcze, które biskupowi i wiernym przedstawił ks. proboszcz kan. Daniel Szymanik.

W wygłoszonej homilii bp Bałabuch podjął refleksję nad kondycją duchową współczesnego człowieka, wskazując na napięcie między indywidualizmem a tęsknotą za wspólnotą. – Z jednej strony człowiek pragnie chodzić własnymi drogami, a z drugiej – szuka bliskości, zrozumienia i miłości – mówił. Odwołując się do tajemnicy Trójcy Świętej, biskup przypomniał, że Bóg w swojej istocie jest wspólnotą trzech Osób, zjednoczonych w jednej naturze, co stanowi wzór dla relacji międzyludzkich.

Reklama

Homileta szczegółowo omówił przymioty Boga – mądrość, prawdę, świętość, miłość, sprawiedliwość i miłosierdzie – zachęcając wiernych do pogłębiania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Cytując św. Faustynę Kowalską oraz słowa Chrystusa o Duchu Prawdy, który prowadzi do pełni prawdy, ukazał duchową głębię wiary chrześcijańskiej i jej znaczenie dla codziennego życia.

Na zakończenie Mszy św. bp Bałabuch podziękował duszpasterzom – szczególnie proboszczowi ks. kan. Danielowi Szymanikowi, wikariuszowi ks. Damianowi Kowalskiemu i rezydentom: ks. Józefowi Bernasiowi i ks. kan. Krzysztofowi Adamskiemu – oraz parafianom za troskę o wspólnotę i świadectwo wiary. Zachęcił także do dalszego budowania parafii opartej na modlitwie, jedności i służbie bliźnim.

Uroczystość stała się ważnym duchowym wydarzeniem, w którym radość z odpustu łączyła się z refleksją nad misją Kościoła i wspólnotowym świadectwem wiary, do którego inspiruje patron parafii – św. Brat Albert Chmielowski.

Stanisław Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Stanisław Bałabuch

2025-06-17 09:12

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykle uzdolniony franciszkanin ze Świebodzic

[ TEMATY ]

Świebodzice

jubileusz kapłaństwa

Brat Albert Świebodzice

o. Michał Gruszka

ks. Mirosław Benedyk

Od prawej o. Andrzej, o. Piotr Paradowski, o. Michał Gruszka i ks. Daniel Szymanik

Od prawej o. Andrzej, o. Piotr Paradowski, o. Michał Gruszka i ks. Daniel Szymanik

15 rocznica święceń prezbiteratu o. Michała Gruszki, wywodzącego się z par. Św. Brata Alberta w Świebodzicach, stała się okazją do dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa.

Za organizacją i przygotowaniem kapłańskiej rocznicy franciszkanina konwentualnego, stała jego najbliższa rodzina, która chciała w ten sposób docenić ciężką pracę swojego krewnego, jako wieloletniego misjonarza w kustodii rosyjskiej, a dziś rzymskiego studenta w Instytucie Patrystycznym Augustinianum. Na specjalną prośbę przybył także o. Piotr Paradowski, przyjaciel o. Michała z zakonu franciszkańskiego, który tak jak 15 lat temu na Mszy prymicyjnej, wygłosił młodemu jubilatowi homilię.
CZYTAJ DALEJ

Bp Suchodolski: Młodych, którzy chcą iść razem z Jezusem we wspólnocie Kościoła, jest ciągle wiele

2025-09-19 16:13

[ TEMATY ]

młodzież

bp Grzegorz Suchodolski

BP KEP

W piątek 19 września br., w Sekretariacie KEP w Warszawie, odbyło się spotkanie diecezjalnych duszpasterzy młodzieży, koordynatorów diecezjalnych Światowych Dni Młodzieży oraz członków Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Spotkaniu przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Bp Suchodolski podkreślił, że spotkanie było podzielone na dwie części. Dodał zarazem, że „po wakacjach takie spotkania mają przede wszystkim sens integracyjny, bowiem w wielu diecezjach wymienili się księża pełniący tę funkcję”.
CZYTAJ DALEJ

Tragedia w USA. Nie żyją polscy żołnierze

2025-09-20 06:36

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

żołnierz

Adobe Stock

Dowództwo Generalne poinformowało w piątek, że podczas nocnego szkolenia spadochronowego w Stanach Zjednoczonych doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęło dwóch polskich żołnierzy Wojsk Specjalnych. Przyczyny zdarzenia są przedmiotem postępowania specjalnej komisji - podano.

„Z głębokim żalem informujemy, że 19 września 2025 roku, podczas nocnego szkolenia spadochronowego realizowanego w Stanach Zjednoczonych doszło go tragicznego wypadku, w wyniku którego zginęło dwóch żołnierzy Wojsk Specjalnych” - podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych we wpisie na platformie X.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję