Reklama

Niedziela Rzeszowska

Jubileusz parafii „z puszczy”

Ma 440 lat, niezmiennie trwa na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej, a z czasem też stała się domem dla Madonny z Puszczy. Parafia w Ostrowach Tuszowskich swoimi początkami sięga czasów króla Zygmunta Augusta i ma swoją królową w pięknym, pełnym ciepła i łagodności wizerunku Maryi

Niedziela rzeszowska 35/2014, str. 1

[ TEMATY ]

jubileusz

ARCHIWUM PARAFII W OSTROWACH TUSZOWSKICH

Ukoronowany wizerunek Madonny z Puszczy

Ukoronowany wizerunek Madonny z Puszczy

Co roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny parafia ma też swoje święto – odpust, na który przyjeżdżają nie tylko parafianie, ale także wierni z bliższej i dalszej okolicy, goście z zagranicy. Tak też było podczas tegorocznego odpustu 15 sierpnia, który dodatkowo zbiegł się ze świętowaniem wspomnianych 440 lat parafii. Uroczystą Mszę św. koncelebrował bp Jan Wątroba w asyście proboszcza miejsca ks. Ryszarda Madeja oraz licznych księży.

Ostrowy Tuszowskie – wieś pośród lasów, z daleka od głównych dróg. Jednak przez wieki, leśnymi drogami i ścieżkami wędrowali tutaj wierni, aby pochylić się przed obliczem Madonny z Puszczy. Tutaj przynosili swe troski, smutki i radości, tutaj w cichych modlitwach dziękowali za łaski i radośnie śpiewali na cześć swojej Królowej. Madonna – patronka leśników i myśliwych – z wdziękiem trzyma Dzieciątko Jezus o łagodnej twarzyczce i ślicznych oczach. Z obrazu płynie niezwykły spokój, przywodzący na myśl szum leśnych kniei, świergot ptactwa i szept modlitw zanoszonych tu przez wieki. Patrząc na wizerunek Maryi przypominają się słowa ks. Jana Twardowskiego – „Madonno z Puszczy, z Ostrów Tuszowskich, Tarnowa bliska, cała w wiewiórkach, pachnąca świerkami – módl się za nami”.

Uroczystości odpustowe rozpoczął koncert zespołu „Oratorium” z Radomia pod kierownictwem ks. Lecha Gralaka, jednego z najstarszych zespołów współczesnej muzyki religijnej, działającego nieprzerwanie od 1975 r. Poprzez swoje koncerty zespół prowadzi działalność ewangelizacyjną, każdy występ to olbrzymi ładunek wiary i patriotyzmu, zarówno dzięki śpiewanym utworom, jak i słowu pomiędzy piosenkami. Koncert w Ostrowach Tuszowskich był właśnie takim przeżyciem religijno-patriotycznym.

W homilii Ksiądz Biskup mówił, że Bóg dał nam najwspanialszą przewodniczkę w drodze do niego – Maryję. Jest także naszą przewodniczką na co dzień, do Niej się zwracamy z pytaniem o drogę, o kierunek naszego codziennego życia, o kierunek i sens życia w ogóle, to z Nią tylko jesteśmy w stanie pokonać zło. Ale także wraz z nią chcemy dziękować Bogu za wszystko, co otrzymujemy od Niego, za spotkanych ludzi, za wszystkie doświadczenia, także te bolesne. A Bogu dziękujmy za Maryję, za Jej wstawiennictwo, za opiekę – podkreślał.

Reklama

Na uroczystość obok wiernych przybyli również leśnicy i myśliwi, m.in. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek, samorządowcy, strażacy, poczty sztandarowe.

Na zakończenie wokół kościoła miała miejsce procesja eucharystyczna, w której niesiono poświęcone wcześniej wieńce dożynkowe.

2014-08-28 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce dla serca

Obchody roku św. Brata Alberta Chmielowskiego rozpoczęły się 25 grudnia 2016 r., czyli w dniu 100. rocznicy śmierci Świętego. Z tej okazji w całej ojczyźnie zostało zaplanowanych wiele wydarzeń przypominających jego życie i działalność. Chciałbym podczas tego roku wskazać miejsca w naszej diecezji naznaczone jego duchową obecnością. Patronuje on wielu dziełom, które oscylują wokół ubogich.

CZYTAJ DALEJ

Da Vinci z Niepokalanowa

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 44-45

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Archiwum MI Niepokalanów

O. Maksymilian Kolbe był tytanem pracy

O. Maksymilian Kolbe był tytanem pracy

Gdyby nie wybuch II wojny światowej, o. Kolbe mógłby trafić na listę czołowych polskich wynalazców. Jego myśl techniczna wyprzedzała o wiele lat epokę, w której żył.

Heroiczny akt poświęcenia własnego życia dla ratowania współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, jest najbardziej znanym faktem z biografii św. Maksymiliana. Mało kto jednak wie, że już jako nastolatek wykazywał on nieprzeciętne zdolności techniczne i pasjonował się matematyką oraz fizyką.

CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2022-08-14 19:34

Biuro Prasowe AK

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

    – Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

    Na dzisiejsze uroczystości w krakowskich Łagiewnikach przyjechali goście z całego świata związani z kultem Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję